Yaz sıcakları, memleket durumları ve bayram tatili derken ara verdiğim Yeldeğirmeni keşiflerime kaldığım yerden devam ediyorum. Radarıma hep önünden geçtiğim ama bir türlü içeri giremediğim Choice Cafe takılıyor. Menüye bakıp buraya neden daha önce gelmemişim diye hayıflanıyor ve alamet-i farikası makarnasından tadıp kendimi Choice Cafe’nin müdavimi ilan ediyorum.

Konum

choice2

Yeldeğirmeni Karakolhane Caddesi üzerinde yürürken her daim kalabalık, ön bölümünde her yaştan insanın oturduğu bir mekan görürseniz orası kesin Choice Cafe’dir. Süslü dekoru ve havalı sandalyeleri yok mekanın. Ancak makarnadan noodle’a uzanan zengin menüsü, birbirinden lezzetli tatlıları, ucuz hesabı ve güleryüzlü hizmeti var. Güzel tatlarla karnını doyurmak isteyenlerin de aradığı bu değil midir zaten?

choice4

Benim de amacım bunlar olduğuna göre hemen caddenin hareketini seyredeceğim masaya geçiyor ve menüyü elime alarak ilk şoku yaşıyorum. Kahvaltı tabağından omlete, tostlardan, makarnaya, wrap’lerden köri soslu tavuğa kadar uzanan bol çeşit değil benim şaşırdığım. Yanlış mı görüyorum diye tekrar baktığım fiyat beni şaşırtıyor. Ne sipariş ederseniz edin çok ucuz olduğunu göreceksiniz. Şoku atlattıktan sonra hemen seçimimi yapıyorum. Aslında belli, sadece sipariş veriyor ve o meşhur makarnalarından istiyorum.

choice3

Choice Cafe’yi Yeldeğirmeni’nde kime sorsanız sorun veya internette hangi sitede ararsanız arayın en büyük övgünün makarnalarına yapıldığını göreceksiniz. Ben de tercihimi tavuk ve mantar kremalı penne makarnadan yapıyorum. Makarna geldiğinde ise ikinci şoku yaşıyorum. Gelen porsiyonun büyüklüğüne de şaşırıyorum, fiyatına da. Şaşkınlığımı üzerimden atmak için tadına bakıyor ve kendimden geçtiğim için gerisini hatırlamıyorum. 10 puan versem az, beş yıldız koysam yetersiz olacak ve ben makarnalarının ne kadar muhteşem olduğunu anlatamayacağım sanırım. Makarna sevenlerdensiniz, benim gibi üç değil beş öğün olsa yerim diyenlerdensiniz, siz buraya mutlaka ama mutlaka gelmelisiniz. Sonra zaten bağımlısı olacak ve hep geleceksiniz. Her ziyaretinizde farklı bir çeşit deneyip daha çok seveceksiniz.

s1

Tabii menü makarnadan ibaret değil. Günün her saatinde gelip açlık durumunuza göre istediğiniz yemeği söyleyebilirsiniz. Ayrıca menüyü zenginleştirmeyi de düşünüyorlar ve bir Adanalı olarak beni daha çok müdavimi yapacak bir seçeneği ekliyorlar: Sıkma! Çukurova’nın gözlemesi diyebileceğim bu yiyecek, ince açılmış hamurun sacda pişirildikten sonra içine konulan peynir, patates gibi malzemelerle sarılıp sıkılmasıyla yapılıyor. Bu da, en az makarnaları kadar kendinden bahsettirecek. Bayram sonrasını bekleyin dediler, artık yeniden uğramam şart oldu.

choce1

Tabii sadece makarna yemek yetmez. Bu lezzeti bir tatlıyla taçlandırmak gerek. Onun içinse hemen yine ünü Yeldeğirmeni’nin sınırlarını aşan magnolia pudinglerinden sipariş veriyorum. Bu magnolianın farkı içinde oreo bisküvisinin olması. Ayrıca lezzetinde en az makarnaları kadar cömert davranmışlar. Sonuç olarak, bir kavanozla yetinmeyeceğimiz kesin. İçeceklere gelince çay ve kahvenin tiryakilerin seveceği türden, limonatanın da aynı evde yaptıklarınız gibi olduğunu söylemiyorum bile.

choice5

Kısaca Choice Cafe, önce lezzeti, sonra fiyatı, huzurlu iç mekanı ve dışarıdaki cıvıl cıvıl alanı, en son olarak da hızlı ve güleryüzlü hizmetiye Yeldeğirmeni’ndeki en doğru ve belki de birinci seçiminiz olacak.

Şimdiden afiyet olsun!

Choice Cafe Adres: Rasimpaşa Mah. Karakolhane Cad. No:29/B Kadıköy / İstanbul