Pixels, dünyaya bir atari oyunu kurgusuyla savaş açan uzaylılara karşı verilen mücadeleyi anlatıyor. Filmin yönetmen koltuğundaki Chris Columbus’un filmografisini mercek altına aldık!

Pixels
Pixels

Bir şekilde izledikleri 80’li yılların atari oyunları görüntülerini savaş ilanı olarak yorumlayarak dünyaya bir atari oyunu kurgusuyla saldıran uzaylılara karşı mücadele eden atari şampiyonlarının hikayesini anlatan Pixels geçtiğimiz haftanın vizyon filmlerindendi. Adam Sandler, Kevin James, Michelle Monaghan ve Peter Dinklage gibi oyuncuların yer aldığı kadrosu bir yana, filmin yönetmen koltuğundaki Chris Columbus ismi oldukça heyecan verici. Columbus, bizi atari oyunları aracılığıyla, halihazırda birçok filmi ile iz bıraktığı çocukluğumuza geri döndürüyor.

Pixels
Pixels

Home Alone‘dan Harry Potter‘a birçok film serisini başlatan, çocukluğumuzu hayallerle ve ilginç karakterlerle süsleyen Chris Columbus’un filmografisini mercek altına aldık.

Haftanın vizyon filmleri arasından öneriler için Mert Tanöz’ün yazısına göz atabilirsiniz.

En İyi Chris Columbus Filmleri

Adventures in Babysitting | 1987

Chris Columbus’un ilk filmi, çocuk bakıcılığı yaptığı bir gecede arkadaşının yardım çağrısını alarak kendini banliyödeki sıkıcı bir geceden Chicago’nun merkezine atan bir genç kadının ve peşinden sürüklediği çocuklarının macerasını anlatıyordu. Filmin başrolünde 90’lı yılların en ünlü kadın oyuncularından biri olacak Elisabeth Shue yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Home Alone | 1990
Home Alone 2: Lost in New York | 1992

Birçoğumuzun çocukluğu boyunca defalarca izlediği “Evde Tek Başına” serisinin 1990’da çekilen ilk filmi ve 1992’de hikayeyi New York’a taşıyan devam filmi Chris Columbus imzası taşıyordu. Kalabalık ailesi tarafından Noel tatilinde yanlışlıkla evde tek başına bırakılan 8 yaşındaki Kevin McCallister rolü, Macaulay Culkin ile özdeşleşmişti. Kevin, eve girmeye çalışan iki hırsızın hakkından kurduğu türlü düzenekle geliyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Only the Lonely | 1991

Chicagolu bir polis memurunun hayatındaki iki kadın, annesi ve hoşlandığı kadın arasında kalışını konu alan komedide John Candy, Maureen O’Hara ve Ally Sheedy rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Mrs. Doubtfire | 1993

Eşinden boşandıktan sonra çocuklarını daha sık görmeye devam edebilmek için yaşlı bir kadın dadı kılığına girerek kendi evinde işe giren bir babanın çocuklarıyla olan ilişkisini ve sırrını saklama çabasını anlatan Mrs. Doubtfire, Robin Williams’ın yetenekli oyunculuğu ve filmin makyaj dalındaki başarısıyla dikkat çekiyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Nine Months | 1995

Kız arkadaşının hamile olduğunu öğrendiğinde hayatını değiştirmeye karar veren bir genç adamın dokuz aylık macerasını anlatan Nine Months’ta başrolleri Hugh Grant ve Julianne Moore paylaşıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.5/10

Stepmom | 1998

Ölümcül bir hastalığa yakalanmasının ardından eşi ve çocuklarının hayatına girecek kadını onların hayatına kendisi sokmak isteyen ve kısıtlı vaktini onunla geçirmeye başlayan bir kadının oldukça duygusal hikayesini anlatan Stepmom’da Susan Sarandon ve Julia Roberts’ı izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Bicentennial Man | 1999

Mrs. Doubtfire’dan altı yıl sonra Robin Williams ile tekrar bir araya gelen Chris Columbus, bu kez ünlü bilimkurgu yazarı Isaac Asminov’un kısa bir hikayesini sinemaya uyarlamış, yavaş yavaş duygular geliştirmeye başlayan bir robotun insanlaşmasını konu almıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Harry Potter and the Sorcerer’s Stone | 2001
Harry Potter and the Chamber of Secrets | 2002

J.K. Rowling’in 2000’lere damgasını vuran fantastik serisi Harry Potter’ın sinemadaki macerasındaki en önemli isimlerden biri 8 filmlik serinin ilk iki filminin yönetmen koltuğunda oturan Chris Columbus olmuştu kuşkusuz. 10 yıla yakın bir süre hayatımızda kalacak karakterleri ilk kez tanıtan, kitaplarda okuduğumuz dünyayı herkesi mutlu eden bir görsellikle somutlaştıran Columbus’un mirasını sırasıyla Alfonso Cuarón, Mike Newell ve David Yates devam ettirecekti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Rent | 2005

Paris’te geçen La bohéme operasının hikayesini günümüz New York’una ve East Village’daki bohem topluluğa taşıyan Broadway müzikalinin sinema uyarlamasında da Chris Columbus imzası vardı. İnanılmaz bir dayanışma ve dostlukla birbirine bağlı olan bu topluluğun geçim sıkıntısı, hayatta kalma, aşk ve AIDS gibi birçok dertle ortaklaşa başa çıkmasını ikonik şarkılarla anlatan müzikali beyazperdede izlemek oldukça keyif vericiydi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief | 2010

2010’larda birbiri ardına sinemaya uyarlanan gençlik romanı serilerinden birinin kahramanı olan Percy Jackson, beyazperdede genç oyuncu Logan Lerman’ın bedeninde hayat bulmuştu. Uma Thurman, Pierce Brosnan, Sean Bean, Steve Coogan gibi ünlü isimleri kısa rollerde izlediğimiz Chris Columbus imzalı ilk film, genç Percy Jackson’ın bir Yunan tanrısının oğlu olduğunu keşfetmesi ve kendini Yunan tanrıları arasındaki bir savaşta bulmasını konu alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.9/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri