İtiraf etmeliyim ki Kopenhag’a gelmeden önce dünyanın en gelişmiş şehirlerinden birinde Christiania gibi bir ütopya var deseler güler geçerdim.. Gitmeden önce “Kopenhag’da neler yapılmalı, nerelere gidilmeli?” diye araştırırken Christiania gözüme çarptı ve Kopenhag’a adım atar atmaz gittiğim ilk yerlerden biri oluverdi.

Konum

unnamed (3)
Christiania: Gerçek Bir Ütopya

Özgür şehir olarak adlandırılan Christiania, 1971 yılında bir grup işsiz gencin II. Dünya Savaşı’ndan sonra boşaltılan askeri bölgede yaşamaya başlamasıyla kurulmuş. Bir süre sonra anarşistler, hippiler ve sanatçılar buraya yerleşerek Christiania’yı otonom bölge olarak adlandırmaya başlamış ve komünler şeklinde yaşamaya başlamışlar. Christiania sakinleri burayı Danimarka’dan bağımsız bir ülke yapmak istemiş fakat çıkan mahkeme kararıyla bu kabul edilmemiş. Halk buna rağmen burayı özerk bir bölge olarak ilan etmiş ve kendi kurallarıyla yaşamaya başlamışlar. Örneğin; Danimarka’nın genelinde uyuşturucu yasak olduğu halde Christiania’da soft uyuşturucuların kullanımı serbest. Hatta geçimlerinin çoğunu (ort. 200 milyon dolar) esrar yetiştiriciliği / satımından sağlıyorlar. Danimarka hükümeti yapılan baskınlarla defalarca bunu engellemeye çalıştıysa da başarılı olamamış. En sonunda ‘sosyal deney’ adı altında insanların burada istediği şekilde yaşamasına izin verilmiş.

unnamed (2)
Christiania: Gerçek Bir Ütopya

İstenilen şekilde denilse de Christiania sakinlerinin de kendilerine göre kuralları ve bu kuralları oluşturdukları mahkemeleri var. Temsili demokrasi mevcut ve isteyen herkes mecliste söz sahibi olabililiyor. Örneğin; Christiania içerisinde hırsızlık kesinlikle yasak. Christiania’da araç kullanımı da serbest değil. Danimarka’ya hala bağlı olduğu halde buranın sakinleri devlete vergi ödemiyorlar.

noshit
Christiania: Gerçek Bir Ütopya

Christiania’ya girişte ‘Christiania’ yazısı sizi karşılarken çıkışta ‘You are now entering the EU’ yazısı var. İçerisi dizilerdeki üçüncü dünya ülkelerine benzese de her yeri grafittilerle kaplı evleri, bisikletleriyle gerçekten çok orijinal bir yer. Bir sürü kafesi, barı da mevcut. İçeride Fisher Street dışında fotoğraf çekimi serbest. Bu sokakta esrar satıldığı için polis baskınından korktuklarından fotoğraf çekimine izin verilmiyor. Nerdeyse her yerde sistemi eleştiren yazılar ve esrar kullanımının legal yapılması için grafitiler var. Christiania, Kopenhag’ın Christianshavn adlı bölgesinde bulunuyor (metroyla rahatlıkla ulaşılabilir) ve ortalama 900 adet yaşayanı var. Mutlaka ama mutlaka  gidin, rengarenk evlerin arasında kaybolun, barları tek tek deneyimleyin. Çok şaşıracağınıza emin olabilirsiniz.

unnamed (1)
Christiania: Gerçek Bir Ütopya
unnamed (4)
Christiania: Gerçek Bir Ütopya