Çiçek tasarım konsept itibariyle geçmişten günümüze büyük değişiklikler göstermiş olsa da çiçek yıllardır kutlamalardan krizlere önemli anların kilit hediyesi olmayı sürdürüyor. Bu bakımdan çiçek tasarımları tıpkı çikolata ya da Chanel No:5 parfüm gibi dönemsel klişeler arasından sıyrılıp klasik kategorisine girmeye hak kazananlardan. Üstelik çiçek tasarımları hediye olmanın yanı sıra ev dekorasyonun bir parçası ya da özel kutlamaları daha keyifli hale getiren bir süsleme aracı olma özelliğine de sahip.

Fotoğraf: Flow Floral Living

Günümüz yoğunluğunun içinde çiçekleri kolay sipariş edilebilen, klasik ve kurtarıcı bir hediye olarak gördüğümüz yadsınamaz bir gerçek. Bununla birlikte çiçeklerin bu kadar yıl boyunca vazgeçilmez bir hediye olmasının nedenleri var. Çiçeklerin insan ruhu üzerinde yarattığı bu pozitif ve sakinleştirici etki pek çok bilimsel araştırma ve teze dahi konu olmuş. Yapılan çeşitli araştırmalar; kendilerine çiçek verilen her yaştan insanın (alerji gibi özel durumlar hariç olmak üzere) çok daha olumlu sosyal davranışlar sergilediklerini ve hatta kendilerine çiçek hediye edilen 55 yaş üzeri insanların olaysal belleklerinde iyileşme olduğunu gözlemliyor. Yalnızca bu bile çiçeklerin neden yıllardır önemini koruduğunun bir göstergesi.

Çiçeklerin Anlamları

Çiçeklerin anlamları
Çiçeklerin Anlamları| Fotoğraf: worldoffloweringplants.com

Pozitif etkilerinin yanı sıra bugün sıklıkla internet üzerinden rastgele sipariş ettiğimiz çiçeklerin her biri aslında türleri, renkleri ve hatta buketin içerdiği sayı itibariyle özel bir anlam ifade ediyor. Örneğin, nilüfer çiçeği gelecek ve yenilemeyi, mersedes gülü melankoliyi, beyaz gül ise masumiyeti temsil ediyor. Renklerde ise pembe şefkati, kırmızı aşkı, sarı ise isyanı temsil ediyor. Öyleyse belki de MFÖ’nün ünlü şarkılarındaki Sarı Laleler seçimi rastgele değildi. Zira sarı renk genel olarak isyanı temsil ederken, sarı lale çiçeğinin gerginlik anlamı taşıdığı biliniyor!

Öte yandan yapılan buketlerdeki çiçek sayısı da anlam ifade ediyor. Örneğin eski adab-ı muaşeret kuralları arasında sevgiliye tek sayıda gül gönderilmesi bulunuyor. Bunun sebebi ise sevdiğiniz kişiye kendisinin sizin için önemli tek kişi olduğunu belirtmek. Kuralın istisnası ise doğum günlerinde kişilerin yaşı sayısında gül gönderilebilmesi.

Artık renk, çiçek türü ve sayısının anlamlarını öğrenmiş biri için kalan son adım ise tasarım oluyor. Hangi çiçeklerin, hangi renklerinin birlikte kullanılacağından seçilecek paket ya da kurdeleye kadar tüm seçimler; yani genel adıyla çiçek tasarım önem arz ediyor. Kişinin yaşı, cinsiyeti, karakteri ise bunların belirleyen temel etkenler. İyi çiçek tasarımcıları da diğerlerinden tam olarak bu noktada ayrılıyor. Bu seçimler sırasında yükü üzerinizden alacak, güzel tasarımlarıyla instagram sayfalarında gezinmenin dahi keyif verdiği butik çiçek markalarını sizler için listeledik.

İstanbul’un Çiçek Tasarım Markaları

Flow Floral Living

Flow Floral, kurucusu Burcu Uğur’un çocukluktan gelen çiçek sevgisi üzerine kurulmuş bir marka. Öyle ki Burcu çocukken çiçekçilerin yaptıklarını beğenmeyip bozar kendi yapar, sokaktan çiçek alıp, evde sakladığı kağıtlarla buket yaparmış. Katıldığı bir günlük bir mezat deneyiminin ardından ise bütün çiçekleri tanıdığını anımsıyor ve hayatın akışının da etkisiyle Aralık 2017’de Flow Floral Living kuruluyor.

Çiçekleri fazla sıkıştırmadan, sade ve sakin tasarımları tercih eden Flow Floral Living, mevsimin getirdiklerine ve çiçeklerin tazeliğine önem veriyor. Tasarımları hazırlarken buketin gideceği kişinin cinsiyeti, yaşı,  mesleği, tarzı, zevklerini önemseyen Flow ayrıca temalara (doğum günü, iş tebriği, teşekkür, geçmiş olsun dileği) da önem veriyor. Bu temalarda hazırlanmış tasarımlarımların çeşitli örneklerini ise web-sitesinden incelemek mümkün.

Bize iyi gelenin çiçeklerin estetik güzelliklerinin yanı sıra verdikleri enerji olduğuna inanan Burcu, atölyesinede yapay çiçek bulundurmadığını çünkü oradaki titreşimle canlı bir çiçeğin titreşiminin çok farklı olduğunu belirtiyor. Kendisine Instagram hesapları üzerinden ulaşabileceğiniz Flow Floral Living’den sipariş vermek yakın zamanda web-sitesi üzerinden de mümkün olacak.

Bloom and Fresh

Hem kurumsal hem de girişimci geçmişi olan bir ekip tarafından 2015 yılında kurulan Bloom&Fresh koleksiyonlarında mevsim ruhu, trendler ve mevsime uygun çiçekler/bitkiler etrafında olabildiğince doğal ve modern bir çizgi izliyor. Her ne kadar kurumsal bir çatı altında kurulmuş olsa da kurumsal ciddiyetle insani sıcaklığı güzel bir şekilde dengeleyen Bloom&Fresh ile takipçileri arasında  eşine başka kurumlarda pek de rastlanmayacak cinsten güzel diyaloglar oluşmuş.

Bloom & Fresh’in kuruluş sürecindeki temel motivasyonlardan biri ise özellikle ülkemizde yeni nesil tasarımların oldukça az olması ve çiçek gönderim deneyiminin hakettiği kadar keyifli, yenilikçi ve sorunsuz olmaması imiş. Bu bakımdan Bloom&Fresh tasarımlarını isimlerinden de fark edilebileceği şekilde bir hikaye etrafında ve olası çiçek gönderim amaçlarını da gözeterek oluşturuyor. Bloom&Fresh tasarımlarını Instagram üzerinden incelemek ve web-siteleri aracılığı ile sipariş vermek mümkün.

Ribbon Flowers

Çiçek tasarım denince akla gelen bir diğer isim ise Ribbon Flowers&Design. Kurucusu Buse Üçer’in kendi evinde hazırladığı çiçek tasarımları çok beğenilince özel günler için çiçek siparişleri almaya başladıktan birkaç ay sonra 2014 Haziran’ında kuruluyor. Tarzını sade, şık doğal ve feminen olarak tanımlayan Ribbon Flowers&Design tasarımlarını oluştururken temel çıkış noktası olarak “doğallık”ı benimsemiş. Bu nedenle tasarımlarda sıklıkla beyaz, pembe, somon gibi soft renkler tercih edildiğini görebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra kişisel tasarımlar da yapan Ribbon Flower&Design kişinin stil, duruş ve karakterine, yada hediye edilecek kişi için hangi amaçla gönderildiğine bağlı olarak tema ve çiçek seçmenize de imkan tanıyor. Doğayı çok büyük ve sonsuz bir ilham kaynağı olarak benimseyen Buse Üçer Ribbon Flower&Design’daki temel motivasyonunu doğanın barındırdığı çiçekler dünyasının renkleri, dokuları bir araya getirerek ortaya yeni ürünler çıkarmak olarak tanımlıyor.

Ribbon Flowers&Design’ın Reşitpaşa Kongre Caddesi No:15/A adresindeki mağazasını ziyaret etmek ya da websitesi üzerinden sipariş vermek mümkün.

Maria’nın Çiçekleri

Kurucusunun başlangıçta sadece görsel paylaşım amacı ile açmış olduğu Instagram hesabına yoğun bir buket satın alma talebi gelmeye başlayınca atölyesini açan Maria’nın Çiçekleri mottosunu “Ruha Hitap Eden, Kendine Has” olarak tanımlıyor. Aranjmanlarda mutlaka kır bitkilerine yer veren Maria’nın Çiçekleri, şehrin içinde doğayı anımsatmayı seviyor ve tarzlarını boho-romantik olarak tanımlıyor.

Aranjman ya da buketleri kişiye özel yada mekana özel olarak hazırlayan marka, renk paletine büyük önem veriyor. Kişiye özel tasarımlar söz konusu olduğunda koyu kahveden yumuşak geçişlerle somon rengine uzanan tasarımlara da tamamen zıt biçimde bordo kırmızı ile koyu maviyi birleştiren zır renklerin uyumunu içeren tasarımlara da yer verebiliyor.

Çiçeklerin her şartta  ortamı güzelleştirme yeteneğine sahip olduğuna inanan ve doğanın bizlere sunduğu renk paletlerinden ilham alan tasarımları markanın Instagram sayfası ya da web-siteleri üzerinden sipariş etmek mümkün.

My Concept Flowers

Uzun bir geçmişe sahip olan My Concept Flowers ilk olarak 1987 yılında Mustafa Doğan tarafında Beylerbeyi’nde kuruluyor ve ardından genç kuşaklara devrediliyor. Temel ilhamını doğadan alan My Concept Flowers, mükemmel bir uyum ile yaratılmış olan doğadan ve mevsimlerden esinlenerek hazırladıkları tasarımlarını müşterileri ile buluşturuyor.

Çiçekleri alacak kişilerin mutluluğun ön planda tutan marka kişinin sevdiği, renkler, çiçekler gibi özellikleri göz önünde bulundurarak özel günler ve baş harflerlerden esinlenen aranjmanlar da oluşturuyor. Mesleği sevmenin önemini de vurgulayan My Concept Flowers’ın tasarımlarına Instagram sayfaları ve web-siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yunus Karma

Çiçeklerle hikayesi 9 gibi genç bir yaşta başlayan Yunus Karma, sektördeki birçok çiçekçide çalışarak ustalardan öğrendikleriyle üretip bozmaya ve yeni şeyler denemeye başlıyor. Bütün bu deneyimin sonucunda ise 2008’de kendi markasını kuruyor. Çiçek tasarımlarında kullandığı renk ve temalarda ilhamını sıklıkla mevsimlerden alan Yunus Karma, tasarımlarının tek bir parça olarak algılanmasını istiyor. Yani tasarımın içindeki tüm renkler, çiçekler, dokular, alttaki obje hepsi aslında tek bir bütün, sanki doğada öyle var olmuş gibi görünmesini.

Her bir çiçeğin ayrı bir duygusu olduğunu ifade eden Karma, stüdyosundan çıkan bütün çiçek tasarımlarının kişiye özel olduğunu belirtiyor. Çünkü ona göre hangi çiçekleri hangi formda kullanacağım, nasıl bir aranjman veya buket olacağı, çiçeklerin bir araya gelme sebebine göre değişiyor. Karşınızdaki insanı çiçeklerle mutlu etmek ve sonrasında o kişinin çiçeklerle kurduğu bağ çok kıymetli diyen Yunus Karma’nın tasarımlarına İnstagram sayfası ya da web-sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / Annies Pratt

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur ‘den Seramik Tasarım