Fransız komedya yazarı Moliere’in en ünlü eserlerinden biri olan Cimri oyununu bu sefer de Semaver Kumpanya yorumuyla izleme fırsatı bulduk. Tiyatro tarihinin en eski klasiklerinden biri olan bu oyun ülkemizde daha önce birçok kez farklı oyuncularla çeşitli sahnelerde bambaşka biçimde yorumlanarak karşımıza çıkmıştı. Fransız klasiklerinden olduğu için ağır bir oyun olduğunu düşünerek gözünüz korkmasın sakın. Daha önce Devlet Tiyatroları sahnesinde izleme fırsatı bulmuş olduğum bu oyunu o zaman da çok eğlenerek, keyifle izlemiştim. Fakat değişen oyuncu kadrosu ve günümüze uyarlanan yorumuyla bu sefer bambaşka bir Cimri karşımıza çıkıyor.

Cimri
Cimri| Fotoğraf: semaverkumpanya

Konusu itibariyle kendinden bile çok paraya değer veren, para için her şeyi yapabilecek olan, parayı herkesten ve her şeyden üstün tutan Harpagon isimli bir Fransız burjuvasının hayatını eleştirel bir dille anlatıyor. Çevre tiyatrosu sahnesinde izlediğimiz bu oyunda Harpagon’u Serkan Keskin canlandırıyordu. Televizyon ekranlarından hayranı olduğumuz fakat daha önce tiyatro sahnesinde kendisini neden keşfedemediğimize üzüldüğümüz bir oyuncu Serkan Keskin… Doğaçlama yönü o kadar kuvvetli ki bana kalırsa oyunu bambaşka noktaya taşımış. Gülmekten gözümden yaş gelerek izlediğim tek oyun olarak adını ilklere yazdırmış bulunuyor.

Uzun bir oyun olmasına rağmen sizi asla sıkmadan odak noktanızı değiştirmeden gülerken aynı zamanda düşünmenizi de sağlıyor. 17. yüzyılda Paris’te yaşayan paraya düşkünlüğü ile anılan bir burjuvazinin aslında günümüzde de çevremizde gördüğümüz birçok karakterden farklı olmadığını fark ediyoruz. Günümüze uyarlanan oyunun bazı sahnelerinde öyle güzel eleştiriler var ki bu kadar ince dokunuşlarla seyirciye aktırılması gerçekten etkileyiciydi diyebilirim. Serkan Keskin’in sahne hakimiyetinin yanı sıra seyirci ile kurduğu diyalog da oyuna bambaşka bir hava katıyor. Frosine karakterine hayat veren Sezin Bozacı’nın performansı da işin içine girince tadından yenmez bir oyun ortaya çıkıyor. Emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim.

Semaver Kumpanya’nın Cimrisi’ni hala sahneleniyorken mutlaka izleyin. Asla pişman olmayacaksınız, benden söylemesi.

Künye

Yönetmen: Tansu Biçer
Yönetmen Yardımcısı: Selin Nazlı Ustaoğlu, Volkan M. Sarıöz
Dramaturji: Bilgesu Kasapoğlu
Dekor Tasarım: Tansu Biçer
Işık Tasarım: Utku İnan
Dekor Uygulama: Zeki Kızılışık, İsmail Hazır, Sema Öztaş
Kostüm: Bade Yavuz
Kostüm Uygulama: Ayşenur Arslanoğlu
Müzik: Okan Kaya

Oyuncular:
Harpagon: Serkan Keskin
Cléante: Rojhat Özsoy
Elise: Cansu Saka
Valère: Hakan Atalay
La Flèche: Onur Yalçınkaya
Frosine: Sezin Bozacı
Mariane: Ezgi Ulusoy Tamer
Anselme: Onur Şenol
Jacques Usta: Ahmet Kaynak

Kapak fotoğrafı: Instagram / @semaverkumpanya

İlginizi çekebilir: Aybüke Dizman’dan Westend / Batının Sonu Oyunu