Uzakdoğu mutfakları hayranlık ve saygı duyduğum mutfaklardır. Kullandıkları teknikler, malzemeler, sunumlar ve lezzetler eşsiz ve gizemlidir. Bunlar arasında Çin mutfağı da herhalde bu eşsizliğin ve gizemin en büyük parçasını oluşturuyor.

Çin yemek kültürünü sevmemin önemli bir nedeni, “yemek”in sadece yaşamı sürdürmenin bir zorunluluğu olarak görülmemesi. Eski çağlardan beri Çin yeme alışkanlıkları, her zaman Çin kültürünün aynası olmuş, Çin kültürüne yakından bağlı kalmıştır. Çinlilerin “ne”yi “nasıl” yedikleri, Dünya’ya ve Hayat’a nasıl baktıklarını simgeler.

Çin yemeği ve yeme alışkanlıkları, en başından beri (ve hala) iki önemli konuyu hep göz önünde tutar: “Haz/zevk ilkesi”, Çin’in komplike gurme geleneklerinin yansıması…  Aynı derecede önemli olan “sağlık prensibi”  de geleneksel Çin tıp kuramlarına dayalı. Hiçbir kültürde “yemek” bu derecede araştırılmamış, kategorize edilmemiş , mutfak sanatı olarak gelişmemiş  ve hiçbir kültür mutfağının bu denli bilincinde olmamıştır. Çin toplumu için kelimenin tam anlamıyla “Gurme Milleti” diyebiliriz.

Bugün bildiğimiz Çin mutfağını tanımlayan ilkeler ve uygulamalar; iklim, ürünler, hanedan adetleri, savaşlar, iç ve dış göçler, ticaret gibi bir çok etken ile 5000 yıllık bir süre boyunca aşama aşama gelişti ve bugüne geldi.  Tabii biz İstanbul sakinleri genelde, bu  5000 yıllık yemek kültürünün, farklı bir kısmı olan “Amerikan Çin Mutfağı”nı deneyimliyoruz.

çin büfe

Amerikan Çin Mutfağı” nedir?

Amerikan Çin Mutfağı, Amerika’ya göç etmiş Çinliler tarafından geliştirilmiştir. Ortaya çıkmasına iki sebebi vardır: Birincisi, Çin mutfağına has çoğu ürünün Amerika’da bulunamaması ve bu nedenle Çinli göçmenlerin, yemeklerinde değişiklikler yapmak zorunda kalmaları. İkincisi ise, Amerikan damak zevkine ulaşarak yemek üzerinden elde ettikleri kazancı arttırmak.

“Geleneksel Çin Mutfağı” ile Amerikan Çin Mutfağı” arasında ne gibi farklılıklar var?  

– Geleneksel Çin Mutfağı’nda birçok pişirme tekniği kullanılırken,  Amerikan Çin mutfağı’nda ağırlıklı olarak kızartma teknikleri kullanılır.

– Brokoli, havuç, taze soğan, domates gibi sebze ürünleri Amerikan Çin Mutfağı’nda ağırlıklı olarak kullanılırken, Geleneksel Çin Mutfağı’nda bu ürünler kullanılmaz.

– Protein olarak Amerikan Çin Mutfağı dana eti, tavuk ve bazı deniz ürünleri ile sınırlı iken, geleneksel Çin Mutfağı’nda bu kaynaklar çok daha fazladır.

Geleneksel Çin Mutfağı’nda birbirinden farklı çeşit ve kokuda baharatlar kullanılırken, Amerikan Çin Mutfağı’ında ağırlıklı olarak tuz ve şeker kullanılır.

İstanbul’da Amerikan Çin Mutfağı

Daha önce de söylediğim gibi, İstanbul’da ağırlıklı olarak Amerikan Çin Mutfağı restoranları bulunuyor. Bunların arasında benim favorim ,Taksim’deki Çin Büfe.

Çin Büfe, Galatasaray Lisesi’ne gelmeden önce. Turnacıbaşı sokağının hemen girişinde sağda, gözlerden ve Taksim’in kalabalığıdan arınmış muhteşem bir yer. Girişinde muhteşem kokular, güleryüzlü servis elamanları  ve Çinli aşçılar sizi karşılıyor. Mutfakta Çinli aşçıların çalıştığını görmek beni daha da mutlu ediyor.

Tabii ki iyi yetişmiş bir aşçı / chef teknik olarak her tür yemeği çok iyi hazırlayıp pişirebilir. Ama bazı yemek kültürleri için, bu yeterli olmuyor; o mutfakta mutlaka o yemek kültüründen gelen bir aşçı / chef bulunması önem kazanıyor. Çünkü o kişi, o yemek kültürünün ince detaylarını, malzemesini, tekniklerini, yemeklerini en iyi bilen kişi konumunda oluyor. (O kültürden gelmeyen bir kişi tabii ki tüm bunları öğrenebilir, fakat bu uzun yıllar ister.)

çin büfe

Çin Büfe menüsünden ne seçeceğim?

Yiyebileceğiniz neler var? Çorbalar, başlangıçlar, salatalar, spesiyaller, deniz ürünleri, sebzeler, tavuk eti, dana eti, pilavlar, erişteler ve tatlılar. Bir sürü, birbirinden leziz seçeneğiniz var. Ben, siparişim alınana kadar herhalde 20 defa fikrimi değiştiriyorum. Seçmek gerçekten çok zor ama ne seçerseniz seçin pişman olmayacaksınız. Çünkü seçiminizin size en iyi şekilde ve olması gerektiği gibi hazırlanıp sunulacağına emin olabilirsiniz.

Size yardımcı olması için favorilerimi paylaşayım:

Başlangıç: Acılı/Ekşili Çorba ve Çin Böreği.

Sebzeler: Karışık Sebze ve Sarımsak soslu brokoli.

Spesiyaller: Kızarmış Pekin Ördeği, Sebzeli Ördek ve Tatlı Ekşi Soslu Ördek

Tavuk Eti: Zencefil Soslu Çıtır Tavuk, General Tso Tavuk ve Mançurya Usulü Tavuk

Dana Eti: İstiridye soslu Dana eti, Fesleğenli Dana Eti, Çıtır Dana Eti, ve Ananaslı /Biberli Dana Eti,

Pilavlar: Körili Dana Etli Pilav

Erişteler: Sebzeli Erişte, Singapur pirinç erişte

Tatlılar: Hepsi!

Çin Büfe Adres: Kuloğlu Mah. Turnacıbaşı Sok. No:6 Beyoğlu / İstanbul

Fotoğraflar: http://www.cinbufe.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN