Cinqueterre’yi gezebilmenin en uygun iki yolundan biri ya kuzeyde Cenova’dan trenle gelip Santa Margarita’da konaklamak veya güneyde Pisa’dan trenle La Spezia’ya geçip orada konaklamak. Her iki konaklama yerinden bu 5 köye çok sık aralıklarla tren var. Hatta her köyün arası trenle en fazla 5 dakika. Tüm köyleri gezmeyi planladığınızda tren için özel Cinqueterre kartı satın almak avantajlı. Böylece köyler arası istediğiniz kadar gezebilirsiniz. Bunu dışında köyler arasında tekne seferleri de (Corniglia hariç) sıklıkla yapılıyor.

 

Riomaggiore

Burası Güneybatıdan, kuzeybatıya doğru giderken karşınıza çıkan ilk köydür. Köyün ana caddesi olan Via Colombo caddesinde biraz ilerleyince Akdeniz’in Ligura bölgesinde görmeye alışık olduğumuz dar ve karmaşık sokaklar karşımıza çıkıyor. Köyü oluşturan binaların çoğu otel veya pansiyon olarak kullanılıyor. Geriye kalan binalar ise restoran, cafe ya da turistik eşya satan dükkanlardan oluşuyor. Buralarda en çok satılan ürünler arasında zeytinyağı, limon pesto sosları yer alıyor. Tabii bunun yanında şarap, grappa ve limoncello’ları da unutmamak gerek. Yörenin en iyi şarabı Cinqueterre DOC diye biliniyor, fakat benim denediğim ve bir o kadar da ünlü olan biraz daha tatlı bir şarap arzu ederseniz Sciacchetra’yı tavsiye edebilirim.

IMG_83951 copy

Bölgeye özgü Sciacchetra şarabı

Riomaggiore’nin en güzel manzarası limanında bence. Bu ufacık liman, balıkçı tekneleri, rengarenk sandalları ile köyün en vazgeçilmez manzarasını sunuyor.

IMG_7886

Kartpostallarda rastladığmız manzaranın ta kendisi

Bu köyü romantik yapan başka bir özelliği ise burada bulunan ve 1920’lerde inşa edilmiş Via D’ell Amore, yani Aşıklar Yolu. Riomaggiore ile Manarola arasında kalan 1 km’lik bu yol söylentilere göre her iki köyün birbirini sevenlerinin buluştuğu yermiş. Güzel bir yürüyüş isterseniz tren istasyonun çıkışından başlayan bu yolu deneyebilirsiniz.

IMG_8089

Riomaggiore’yi uzaktan sevmek…

Manarola

Burası kayalıklar üzerindeki manzarası ile Cinquetere’nin sembolü haline gelmiş en sevimli köyü. Rengarenk binaların balkonlarından sarkan çiçekleri, daracık sokaklarından yukarılara tırmanılan merdivenleri, denize çıkan rampada konuşlanmış kayıklarıyla hakikaten kartpostallardakinden bile daha muhteşem bir güzelliği yansıtıyor. Manarola’da en güzel manzarayı limanın karşısındaki Punto Bonfiglio’dan seyredebilirsiniz.

IMG_7924

IMG_7915

IMG_7908 copy

IMG_7903

Manarola sokakları

Corniglia

Diğer köylerin aksine denize kıyısı olmayan ve bir dağın tepesinde kurulmuş olan bu köye yaklaşık 350 basamak çıkarak ulaşabiliyorsunuz. Gotik bir mimariye sahip olan bu köy, 5 köy arasında en küçüğü. Diğer köylere göre daha sakin olmasına rağmen manzaraları en az onlar kadar nefes kesici.

IMG_8074

IMG_8030

Vernazza

Monterosso ile arasında 3.5 km yol olan bu köy benim en beğendiklerim arasında. Ama tabii bu köyde de diğer köylerde olduğu gibi büyüleyici bir manzara için biraz bedel ödemeniz gerekiyor (yani biraz uzaklaşmak ve tırmanarak köyü tepeden görmek). Ancak, daracık bir patikadan inerek varacağınız Vernazza meydanında buluna Gelateria Vernazza’da yediğiniz dondurmanın size bütün bedelleri unutturacağından eminim. Buradan dondurma yemeden ayrılmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Bunun yanınsıra, ana caddede bulunan sağlı sollu birçok küçük pizza, foccacia dükkanı ve trattorialarda da atıştırmanız keyifli olabilir.

Bu köyün bir özelliği ise seneler önce bir dere taşması yüzünden doğal felaket yaşamış olması.Halen bu doğal felaketin meydana getirdiği hasarı görmek mümkün.

IMG_8033

 

Monterosso

Burası tüm köyler arasında en büyük ve en uzun sahile sahip olan köy. Eğer denize girmek niyetindeyseniz buradaki çakıl taşlı plajları mutlaka denemelisiniz. Yemek için enfes deniz mahsulleri yanında lokal şaraplar içebileceğiniz La Belvedere restoranı da öneririm. Ayaküstü bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, tren istasyonundan çıkar çıkmaz sağda küçük bir dükkan olan Il Bocconcino’da külah içinde enfes kızartılmış deniz mahsullerinden de tadabilirsiniz.

IMG_7958

Monterosso’nun sahil boyunca uzanan plajları

IMG_7997

Enfes kızartılmış deniz ürünleri bulabileceğiniz ‘Il Bocconcino’

 

Ve son olarak, Cinqueterre’den ayrılmadan mutlaka yapmanız gerekenler :

_Yürümeye meraklıysanız köyler arası yürümek,
_Gün batımında atıştırmalık bir şeyler ve bir şişe şarap ve plastik bardaklar alarak enfes manzarayı yakalayabileceğiniz tepelere çıkmak,
_Limoncello (limon’dan yapılan likör) denemek,
_Nohut unundan farinata, kestane unundan makarna ve nefis pesto soslarını denemek.

_Ama tabii, Cinqueterre’ye henüz gitmediyseniz, hemen şu anda yaptığınız işi bırakarak acil bir bilet kestirmek!