İstanbul dediğinizde aklınıza gelebilecek ilk yerlerden biri kuşkusuz Çırağan’dır. Konumu, müşteri kitlesi, sunumları, kalitesi ile tarihi bir dokuda yemek yiyor olmak kendinizi daha da özel hissetmenizi sağlıyor burada.

Çırağan’ın içinde Tuğra, Laledan, Gazebo ve Bosphorus Grill olmak üzere 4 adet boğaz manzaralı restoran, Çırağan Bar ve Le Fumoir olmak üzere iki farklı bar bulunuyor. Bu görkemli sarayın Laledan Restroran’ında, masa düzeninden tutun da menü içeriğine ve sunumuna kadar her şeyin 31.12.2014 akşamı ile aynı olacak şekilde organize edilmiş bir tadım gerçekleştirdim. Yani 31.12.2014 akşamı sunulacak özel yılbaşı menüsünü önceden deneyerek izlenimlerimi biraz paylaşayım istedim.

IMG_9664-Kopya

Restoran Müdür Yardımcısı Fransız Quentin Danset ve Restoran Şef’i Ahmet Kara’nın ıslak imzalı kişiye, isme özel menülerine göz gezdirirken sadece o gece için raspberry, cointreau ve şampanya ile hazırlanmış özel bir kokteyl tadıyoruz. Benzerini Cognac Brasserie ‘de de içmiştim. Hemen hemen aynı lezzetler.

laledan 1

Roka Jölesi, Kişnişli Krep, somon havyarı, ekşi mayalı ekmek gevreği, avokadolu mayonez ve mini yeşillikler ile sunulan Akdeniz Sinariti Tartar : Roka jölesi güzel bir deneyim ancak fazlaca bularsanız acı gelebiliyor. Ağızda paylayan somon havyarının avokadolu mayonez ile etkileşimi çok başarılı.

laledan 2

Kidonya, Deniz börrülcesi, şampanyalı, tereyağlı krema sosu ile gelen Istakozlu Ravioli ‘yi biraz tuzlu buldum. Önce sadece bana özel diye düşündüm ancak tüm masa aynı şeyi söyleyince bir revize olması gerektiğini anladık. Istakozun kuyruk kısmı o kadar lezzetliydi ki, buram buram deniz aroması ile çiğnerken gözlerimi kapattığımda kendimi yazlıkta, iskeleden ayaklarımı denize uzatmışım gibi hissettim. Kışın ortasında denizi hissettiren bir tetikleme oldu benim için.

laledan 3

Tava Kaya Levreği: Kabak ‘tagliolini’ fırınlanmış, minik enginarlar ve dereotu yağı ile… Benzerini neolokal’de de deneyimlemiştim. Lokum gibi bir sunum. Kilolarca yiyebilirdim herhalde. Öylesine başarılı ve lezzetli.

laledan 4

Ardından Mentollü nane ile sunulan Portakal Sorbesi ile esas amiral gemisi olan ana yemeğe geçmeden önce ağzımızı temizleyip nötrlüyoruz.

Sırada Kıtır Baharat ile Kaplanmış Dana Bonfile; kaz cigeri tava (Foie Gras), çatalla ezilmiş, tereli patates, kızılcık kompostosu ve trüf mantarı sosu ile… Kaz ciğeri çok özel bir yiyecek. Taptaze getirmişler, ızgaradan hemen önümüze… Dokunduğunuzda dağılıyor. Öylesine bir tazelik. Bonfilemi her zamanki gibi çok az pişmiş söyledim. Üzerindeki kıtır baharat bonfilenin o leziz et tadını biraz bastırmıştı benim için. Önerim; iki dilim bonfile, biri soslu ve kıtır baharatlı, biri sade… Böylelikle herkese hitap eden iki farklı sunum tek bir tabakta…

laledan 6

Dondurulmuş Tahiti Usulü Vanilya Parfe ; pose edilmiş ‘William’ armutu ve fıstıklı makaron ile… Gecenin en çılgınca sunumu belki de. Üzerine dökülen sıcak çikolata sos ve en alttaki adına Çiler İlhan’ın çok çok sevdiği ve hepimizin Çiler Gofret dediğimiz orgazmik bir lezzet.

laledan 7

Çırağan’ın çok özel bir yer olduğunu söylememe gerek yok artık. Kapıdan girdiğiniz anda bambaşka bir dünyadasınız. Birinci sınıf personel, aynı anda senkronize yapılan sunumlar ve servis ile limitsiz alkollü kusursuz bir yılbaşı gecesi 490,00 TL olarak Çırağan Kempinski’de misafirlerini bekliyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN