Çocuklar kadar yetişkinleri de farklı diyarlara götüren 10 çocuk kitabı uyarlamasını bir araya getirdik!

A-Monster-Calls-teaser-trailer

Filmekimi gösterimlerinin ardından, beğenilen filmlerin birçoğu vizyon takvimindeki belirmeye başladı. Bu haftanın filmleri arasında, 2011 tarihli, Patrick Ness’in yazdığı ve Jim Kay’in resimlediği İngiliz çocuk romanı A Monster Calls (Canavarın Çağrısı) da yer alıyor. Film, hasta annesi, disiplinli büyükannesi, başka bir ülkede başka bir ailesi olan babası ve okulda onu hırpalayan zorbaların arasında sıkışıp kalmış bir çocuğun gerçeklerle başa çıkabilmek için geceleri penceresinden gördüğü ağaç şeklindeki bir canavarla yaptığı pazarlığı konu alıyor.

_MG_4431.CR2

Çocuklar kadar yetişkinlerin de yüreğine dokunan, sürükleyici çocuk ve genç-yetişkin romanları her daim sinemadaki sevilen uyarlamalar arasında yerini alıyor. A Monster Calls‘un vizyon tarihini fırsat bilerek, bunlardan bir kısmını bir araya getirmek istedik:

Çocuk Kitaplarından Uyarlanan Filmler

Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events | 2004, Brad Silberling

Daniel Handler’ın Lemony Snicket adını kullanarak yazdığı serinin üç çocuk kitabı birden, tek bir film olarak 2004’te karşımıza çıkmıştı. Seri, bir yangında ailelerini kaybeden üç çocuğun, birbirinden belalı uzak akrabaları arasından hangisi ile yaşamaya devam edeceklerini bilemedikleri talihsiz serüvenleri konu alan, özellikle de Count Olaf ile olan kovalamacalarını konu alıyordu. Filmde Jim Carrey, Jude Law ve Meryl Streep gibi isimlerin varlığı bir yana, genç oyuncular Emily Browning, Liam Aiken ve Kara/Shelby Hoffman yeteneklerini sergilemişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Millions | 2005, Danny Boyle

İngiltere’nin Euro para birimine geçtiği kurmaca bir tarihte yaşananları anlatan, 7 yaşındaki Damian’ın içi milyonlarca pound ile dolu bir çanta bulduğunda yaşadığı ikilemi konu alan, oldukça naif ve spiritürel Danny Boyle filmi, İngiltere’nin en sevilen çocuk romanlarından, Frank Cottrell Boyce imzalı Millions’tan uyarlanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe | 2005, Andrew Adamson

C.S. Lewis’in kitaplarından uyarlanan serinin ilk filmi 2005′te izlediğimiz “The Lion, the Witch and the Wardrobe” olmuştu. Bir gardrobun içinden paralel evrendeki masal dünyasına yolculuk eden dört çocuğun bu dünyada yaşadığı fantastik maceraları konu alan film; kötü bir cadının yönettiği, karla ve buzla kaplı Narnia’da geçiyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Charlie and the Chocolate Factory | 2005, Tim Burton

Roald Dahl’ın sevilen çocuk kitabından uyarlanan film, dev çikolata üreticisi Willy Wonka’nın fabrikasına beş çocuğu kabul etmesi ve fabrikada yaşanan tuhaf olayları konu alıyordu. Willy Wonka olarak kariyerine bir başka tuhaf karakter ekleyen Johnny Depp’e Charlie rolünde, Finding Neverland’de birlikte rol aldığı yetenekli genç oyuncu Freddie Highmore eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Night at the Museum | 2006, Shawn Levy

youtube play youtube play

2006 yılında, American Museum of Natural History’de sergilenen tüm insan, hayvan ve eşyanın canlandığı masalsı bir filmle tanımıştık Night at the Museum serisini… Ben Stiller’ın canlandırdığı gece bekçisi Larry Daley, farklı kültürlerden ve çağlardan birçok insanın hedefi oluyor ve bu kabus gibi gecenin üstesinden her şeyi tatlıya bağlayarak geliyordu. Owen Wilson, Robin Williams, Ricky Gervais ve Steve Coogan gibi komedyenler Ben Stiller’ın kabusu olan karakterlere hayat veriyordu.2007 ve 2015’te devam filmleriyle izlemeye devam ettiğimiz maceralar Milan Trenc’in kitabından uyarlanıyor.

IMDb Puanı: 6.4/10

Eragon | 2006, Stefan Fangmeier

Henüz 19 yaşındayken yazdığı fantastik çocuk kitabı Eragon ile uluslararası üne kavuşan Christopher Paolini’nin Miras Döngüsü serisinin bu ilk romanı, yayınlandığından kısa bir süre sonra sinemaya uyarlanmıştı. Çiftçi bir ailede büyüyen 15 yaşındaki Eragon’un taş sanarak bulduğu bir ejderha yumurtası ile değişen hayatını konu alan romanın uyarlamasında Eragon’u Ed Speelers canlandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.1/10

Stardust | 2007, Matthew Vaughn

Efsane yazar Neil Gaiman’ın en bilindik ve en sevilen eserlerinden olan Stardust, 2007’de ünlü isimleri buluşturan bir uyarlamayla beyazperdede boy göstermişti. Sihirli bir diyarda, sevdiği kadına bir yıldız getireceği sözünü veren genç adamın maceralarını konu alan Stardust’ta Claire Danes ve Charlie Cox’un yanı sıra Robert De Niro’dan Michelle Pfeiffer’a, Sienna Miller’dan Henry Cavill’e birçok ünlü isim rol alıyordu..

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Alice in Wonderland | 2010, Tim Burton

Lewis Carroll’ın her yaştan insana hitap eden; dili, anlatımı ve karakterleriyle büyüleyici bir dünya yarattığı çocuk kitabı Alice in Wonderland’e farklı bir yorum katan Tim Burton filminde Alice’in 19 yaşındaki hali ile tanışıyorduk. Çocukluğunda ziyaret ettiği büyülü dünyaya bir kez daha ulaşan Alice eski arkadaşları ile yeniden buluşuyordu. Yeni düşmanlarıyla da… Mia Wasikowska’nın canlandırdığı Alice’in yanı sıra filmde hepsi de birbirinden ‘değişik’ karakterlere hayat veren ve görsel efektlerle bambaşka formlara bürünen Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway rol alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

War Horse | 2011, Steven Spielberg

Uzun süre yönetmen koltuğuna oturmayan Steven Spielberg, 2011’de iki filmle birden en sevdiğimiz görevine geri dönmüştü. Sinema tarihinin en önemli ve en beğenilen II. Dünya Savaşı filmlerinden Schindler’s List’in usta yönetmeni, bu kez bir çocuk romanından, Michael Morpurgo’nun “War Horse”undan uyarlanan bir I. Dünya Savaşı filmiyle karşımızdaydı. Çok sevdiği evcil atının orduya tahsis edilmesinin ardından orduya katılmaya karar veren Albert’ın öyküsünü ve atıyla olan derinden ilişkisini konu alan filmde başrolde Jeremy Irvine’i izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

The BFG | 2016, Steven Spielberg

Geçtiğimiz yıl Bridge of Spies ile eski başarılarının yanına bir yenisin eklemiş olan usta yönetmen Steven Spielberg’ün kısa bir süre önce izlediğimiz son filmi, bir çocuk romanı uyarlaması olan The BFG olmuştu. Big Friendly Giant’ın kısaltması olan BFG, küçük çocukları yiyerek beslenen bir türe mensup bir dev ile küçük Sophie’nin dostluğunu konu alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri