Ülkemizin her köşesinin tarihi ve doğal güzelliklerle bezeli birer hazine olduğuna şüphe yok. Peki sizce bizler bunun ne kadar farkındayız? İşte bu kez de sizi, yurdumuzun eşsiz güzelliklerini birbirimizle her yerden paylaşmamıza imkan sunan, Türkiye’nin #ÇokÇekici operatörü Turkcell’den aldığımız ilhamla yollara düşmeye davet ediyoruz. O halde gelin bu kez de çocukları bu güzellikler ve doğa ile buluşturacak, aile tatillerinden keyifli anılarla dönmenize aracılık edecek rota önerilerine birlikte göz atalım.

#ÇokÇekici

Çocuklarla Birlikte #ÇOKÇEKİCİ Rotalar

Çamlıhemşin, Rize

Çamlıhemşin, Rize

Son zamanlarda gördüğü ilgi artan Karadeniz, şehirlerde ve apartman dairelerinde kapalı kalan çocukları kısa süre için de olsa doğayla buluşturmak adına ideal bir seçenek. Üstelik Karadeniz yaylalarında yenilenen turizm anlayışı ve güncel bir vizyonla kurulan işletmeler sayesinde bu doğayla iç içe deneyimler çok daha konforlu bir hal alıyor. Çamlıhemşin Çinçiva köyünde doğup daha sonra İzmir’e yerleşen arındansa doğduğu topraklara dönüp burada kendi arazilerinde turizm yapmaya karar veren kurucusu tarafından, Karadeniz yaylasının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kurulan AdaBungalov da bunlardan bir tanesi. 4 tanesini aktif olarak kullanılan 6 bungalovluk bu işletmede ayrıca organik tarım yapılan bir sera, günlük taze yumurta elde etmek için kümesler bulunuyor! Bu bakımdan Çamlıhemşin ülkeden uzaklaşmak zorunda kalmadan çocukları doğayla buluşturmak ve Nordik bir deneyim yaşıyormuş gibi hissedebilmek adına listeye eklenmeyi hak eden #çokçekici adreslerden bir tanesi .

Maşukiye, Kocaeli

Maşukiye, Kocaeli

Çocuklarla birlikte gidilecek yerler söz konusu olduğunda öncelikli hedef mümkün oldukça kalabalıktan uzak ve temiz havayı içlerine çekebilecekleri rotalar tercih etmek. İstanbul’a yakın alternatifler arasında yer alan Maşukiye, Kafkas-Rus savaşları sonrasında Anadolu’ya göç eden Çerkez topluluğu tarafından kurulmuş bir bölge ve ilgi çekici bir hikayeye sahip. Osmanlı zamanında gözden uzakta vakit geçirmek isteyen âşıkların sıklıkla ziyaret ettikleri Maşukiye ismini âşık anlamına gelen “maşuk” kelimesinden alıyor. Osmanlı sivil mimarisinin tüm özelliklerini barındıran konaklar ve yürüyüş parkurları barındıran Kartepe’nin eteğinde, doğa içerisinde bir konaklama seçeneği olan Cevizdibi Butik Otel de hem de çocuklar hem de yetişkinlere aynı anda hitap edebilmesi bakımından tercih sebebi olmayı hak edenlerden.

Sapanca, Sakarya

Sapanca, Sakarya

Bilinirliği artmış olsa da hala temiz hava, doğayla buluşma ve farklı aktivite seçenekleri sunmasıyla tercih sebebi olan Sapanca da hem yetişkinler hem de çocukların ortak olarak keyif alabilecekleri #çokçekici rotalar arasında. Göl kenarında, ağaçların gölgesinde doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, sandal gezileri, tarihi kalıntıları keşif, zipline ve dahası… Her mevsimi ayrı güzel bu rotada tercih edilebilecek konaklama noktalarından biri ise çocukların ayakkabıları çıkarıp çimlere basma keyfini özgürce yaşayabilecekleri Çayır Çimen Evleri. Oyun alanları, sıcak havalar için havuzu ve kalabalıktan uzak, özel alan ihtiyacı için villa seçenekleriyle aile tatilleri için ideal.

Fethiye, Muğla

Fethiye, Muğla

Biraz da uzaklaşmak ve rotayı güneye çevirmek isteyenlerin seçeneklerine göz atalım. Telmessos Antik Kenti üzerine kurulu olan Fethiye, ideal bir tatil rotası olmanın ötesinde mitolojiden de beslenen kültürel geçmişe sahip. Zaten bu yere ismini veren de Apollon’nun oğlu Şair Telmessos. Çocuklarla birlikte bir tatil için Fethiye’de tercih edilebilecek duraklardan ilki Dünya Kültürel Mirasını Koruma Vakfı’nın koruma altına alınması gerektiğini savunduğu 100 dağdan biri olan Babadağ’dan ismini alan Babakamp. Burayı özel kılan ise suyu dağdaki bir kaynaktan ve elektriği de rüzgar ve güneş enerjisiyle sağlayarak karbon ayak izini en aza indirmeyi amaçlayan bir işletme olması. Ek olarak Babakamp’ta bostanlarından ve ağıllarından ya da bölgedeki köylülerden edinilen mevsimsel besinlerle bedeni ve ruhu duyurmak mümkün. Fethiye’de çocuklarla gidilmek için uygun bir diğer #çokçekici durak ise özellikle havalar ısındığında en güzel zamanlarını yaşayan denize yakın, doğayla iç içe, sakin bir butik otel olan Yonca Lodge.

Gökova, Muğla

Gökova, Muğla

Maki, çamlık, zeytinlik ve yeşilin ton sür ton hali… Huzurlu atmosferiyle insanı içine çeken Gökova, pek çok farklı tur seçeneğiyle doğal, görsel güzellikleri sunmanın yanı sıra Kedrai antik kentinden kalan kalıntılar ve Kleopatra Adası gibi arkeolojik keşif olanaklarıyla da heyecan verici bir rota. Burada ayrıca terzi, ayakkabı ustası, el dokuma kanaviçeler, artizan üreticiler gibi nostaljik ve ilgi çekici ögeler sık sık durup fotoğraf çekme isteğinizi harekete geçirebilir. Gökova’ya gitmişken konaklamak için Yenice Vadi Doğal Yaşam Köyü’nü tercih edebilir ve her bir detayın arazideki ağaçlara göre konumlandırıldığı bu butik işletmede aile zamanınızı doğayla iç içe ve stresten uzak geçirebilirsiniz.

Demre, Antalya

Demre, Antalya

Tercihini güneyden yana kullananlar için Demre, ıssız ve muhteşem güzellikte koylar, berrak bir deniz ve bunlara ek olarak zengin bir tarih sunuyor. Çocukları tarihle ve gezerken öğrenmenin keyfiyle tanıştırmak isteyenler için Myra Antik Kenti, Nicholas (Noel Baba) Kilisesi gibi pek çok gezi seçeneği bulunuyor. Demre’de konaklama adına ekolojik bir tercih ise sempatik ve otantik köy evlerinden oluşan, doğa dostu bir otel olan Hoyran Wedre. Şehir yorgunları için güne kuş sesleriyle başlayabilmek ve çocukları sabah ve akşam otlatmaya götürülen keçi ve koyun sürüleri aracılığıyla hayvanlarla tanıştırmak için burayı da gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Kerpe, Kocaeli

#çokçekici son rotamız ise bir diğer ekolojik otel seçeneğinin yer aldığı Kerpe, Kocaeli. Ulaşım kolaylığı ve mavi bayraklı suları sayesinde ciddi bir popülarite yakalamış olan bu rotada daha izole bir aile tatili durağı arayanlar için önerimiz; sürdürülebilirlik ve sadeliğin birleştiği ekolojik otel Narköy. Organik yaşamı deneyimlemek isteyen pek çok gönüllünün de tercihi olan Narköy, çocuklara doğru beslenmeyi, mevsimselliği anlatmak, farklı lezzetlerle tanıştırmak ve belki de en keyiflisi burada bulunan inekler, atlar, ördekler, kedi ve köpeklerle tanıştırmak için harika bir fırsat.

Elbette bahsettiğimiz tüm bu rotalarda çocuklarınızla birlikte gelecekte gülümseyerek bakacağınız anılar biriktirmeyi ve bu güzel anları sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın. Türkiye’nin #çokçekici operatörü Turkcell ile bulunduğunuz her noktadan sevdiklerinizi kolayca görüntülü arayabilir, onlara dilediğiniz fotoğrafları gönderebilirsiniz. Siz de böyle düşünüyorsanız, yola çıkmanın vakti geldi demektir. Ne dersiniz?