Neredeyse 6 aydır haftada en az 2 gün olmak üzere Karaköy’de küçük bir ömür geçirdim. Karaköy’deki Mescidi Sokak sanırım ben dahil hemen herkesin en sevdiği sokak. Renkli, bol çeşitli, sevimli, loş, kalabalık. Yemek yenecek yer çok. Dünya mutfağından tutun da klasik kahvaltılara kadar… Ama bu bolca çeşide rağmen yine de bir eksik vardı burada. Bir kahve tutkunu olan benim gözlerim hep iyi bir kahveci aradı bu renkli sokakta.

IMG_6265

Çılgın bir adam tam da bu arzumu yerine getirdi!

Çılgın bir adam Burak Göğüş. Süper bir eğitim ve ardındaki profesyonel iş hayatını bir kenara bırakıp eşi ile birlikte tutmuş bu minicik dükkanı. Her şeyi bir kenara itip “ben iyi bir kahve dükkanı açacağım” demiş ve Coffee Sapiens‘i açmış. İyi de etmiş. Benim henüz cesaret edemediğim şeyi yaptığı için benim için bana göre biraz çılgın!

IMG_6242

Burak inanılmaz hoş sohbet biri. Kahve deyince akan sular duruyor. Daha açılmadan bir gün önce son dükkanın son tozunu alırken tanıştığım ve sonrasında da bir kahveni içelim diye 15 dakika için ziyaret ettiğim Burak ile 2 saat boyunca kalkamadım masadan. Müthiş eğlenceli. Kısa zamanda herkes tarafından çok sevilen Burak’ın Jack Black’e benziyor olması da bu durumu etkiliyor diye düşünüyorum. :)

IMG_6259

Coffee Sapiens’te Kahveler

Coffee Sapiens‘de iki çeşit espresso var. Revolution Blend ve Costa Rica. Biri blend, biri single origin. Ben blend’i sevdim. Daha sert, vurucu.

8 çeşit kahve sunuyor Burak bizlere Coffee Sapiens‘te.. Jamaica Blue Mountain adı sanı çok duyulan, dünyanın en ünlü kahvelerinden. 6 çeşit single origin kahve var. Filtre kahveleri daha açık kavurmayı tercih ediyor.

IMG_6274

Burak kahveleri farklı levellarda kavurup tadım yapıyor. Kahvelerini kendisi kavururken bir ara kahve içmekten bayılacağından da bahsediyor. Uzun çalışmalar sonunda istediği kıvamı tutturabilmiş. Finalde, “benim içtiğim en lezzetli lattelerden biri buradaydı” diyebiliyorum. Biraz çikolata tadında tatlı, biraz bitter kıvamlı acı. Bu latte de kendi blendi.

IMG_6247

Tavsiye: Soğuk demleme yöntemi ile 8-10 saat demlendikten sonra karşınıza gelen Cold Brew kahvenizi içerken mataranızdan biraz da viski eklerseniz daha da bir keyifli olabilir.

IMG_6277

Take Away veriyor olması da harika. Hatta take away alacağım derseniz kahvesine ve bardak boyutuna göre 1-2 TL daha uygun fiyatla aynı lezzetteki kahveyi içebiliyorsunuz.

Gidin, gitmekle kalmayın, Burak Göğüş ile tanışıp ayak üstü de olsa azıcık sohbet edin!

IMG_6263

 

Coffee Sapines Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Kılıç Ali Paşa Mescidi Sok. No 10/C Karaköy / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN