Tutkular, heyecanlar, kızgınlıklar ve mutluluklar… Nerede olursak olalım gün içerisinde yaşadığımız yüzlerce duyguyu anlamlandırmakta ve dile dökmekte bazen zorlanırız. Biz, tam da böyle zamanlarda farkında dahi olmadığımız duyguları gün yüzüne çıkaran parçaların peşine düşer; kendimize müziğin sınırsız evreninde bir adım daha yaklaşırız. Bugün, Coke Studio’nun ikinci sezonu için bir araya gelen Türk alternatif müzik grubu Evdeki Saat ve Pakistanlı müzisyen Shae Gill’in One Love düetini ruhumuzun derinliklerinde saklananları keşfetmek üzere radarımıza alıyoruz.

youtube play youtube play

Müzik, fiziksel olarak yolumuzun dahi denk düşmeyeceği insanlar ile aynı ritimleri paylaştığımızı; hayatımızın farklı yollarında aslında birbirimize sınırların ötesinde eşlik ettiğimizi hatırlatır. Farklılıklarımızı özgürce kabul etmek ve bu farklılıkları yeni bir yaratıcı alana dönüştürmek konusunda bize ilham olan Coke Studio, 2023 yaz aylarını yeni bir proje ile karşılıyor. Dünyanın farklı noktalarından yeni çıkış yapan ve başarılı sanatçıları bir araya getiren Coke Studio, ikinci sezonunda on dokuz sanatçıyı düet projeleri ile müzik platformuna konuk ediyor. Imagine Dragons, Sam Smith gibi dünyaca tanınan müzisyenlere Inner City Youth Orchestra of Los Angeles, Jessie Reyez gibi isimlerin eşlik ettiği projeye Türkiye’den alternatif pop müzik grubu Evdeki Saat dahil oluyor. Evdeki Saat; kendi topraklarından ilham aldığı şiirsel ritmini Pakistanlı sanatçı Shae Gill’in enerjisi yüksek tarzı ile birleştiriyor.

Coke Studio

Coca-Cola’nın yaratıcı müzik platformu Coke Studio, dünya çapında yıldızı parlayan ve yeni çıkış yapan müzisyenleri bir araya getirmeyi amaçlıyor. Küresel çapta kurduğu iş birliklerinde farklılıkların dünyayı daha zengin bir hâle getireceğine inanan Coke Studio, insanların hayatlarındaki gerçek anların bir araya geldiklerinde ortaya çıkan büyülü durum olduğunu düşünüyor.  Bu sebepten ötürü dünyada gerçekleştirdikleri iş birliklerinde müziğin peşine “Gerçek Mucize” mottosu ile düşüyor. İlk sezonunda Türkiye’den Ekin Beril ile çalışan platform, bu sene radarına uzun zamandır Türkiye alternatif sahnesinde yükselişe geçen Evdeki Saat grubunu alıyor.

Evdeki Saat x Shae Gill: One Love Düeti

Evdeki Saat Akustikhane Çekimleri

Uzun zamandır yakından takip ettiğimiz Evdeki Saat ve Pakistan’ın popüler müzisyeni Shae Gill; kendi kültürlerinden aldıkları ilhamları harmanlamak üzere bir araya geliyor. One Love’ın üretim sürecini beraber yürüten ikili, parçalarında kendi kültürlerini ve evrensel bir dili temsil edebilmek adına şarkıyı Türkçe, İngilizce ve Hindu dillerinde seslendiriyor. Düet, satır aralarından gelenekselin çağdaş ile harmanlandığı bir ritme göz kırpıyor.

Müzikal dilde Evdeki Saat ile çok iyi anlaştığını belirten Shae Gill, One Love parçasında yeni bir aşkın heyecanını yakalamak istediklerini ve bu aşkı özgürce ifade edebilme arayışında olduklarını paylaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Coke Studio’nun Akustikhane’de gerçekleştirdiği Evdeki Saat çekimlerinde tanıştığımız grubun solisti Eren Alıcı ise Shae Gill ile çalışmaktan çok keyif aldığını ve en yakın zamanda Pakistan’ı ziyaret etmek için heyecanlandığını bizimle paylaşmıştı. Kendi tarzlarını ve kültürlerini şarkıya en iyi şekilde uyarlayabilmek için uzun bir çalışma sürecinden geçen ikili bu süreçte özellikle beraber zor kararlar vermekten keyif aldıklarını da sohbetlerinde paylaşıyor.

Coke Studio İkinci Sezondan Detaylar

Coke Studio ve dünya çapında müzik temelli eğlence alanında lider Universal Music Groups iş birliğinde ortaya çıkan proje; Amerika, Çin, Pakistan, Afrika gibi birçok ülkeden on dokuz sanatçının dokuz düet için bir araya gelmesi ile ikinci sezonuna devam ediyor. Farklı kültürlerin ritmini ve seslerini dünyaya tanıtmayı amaçlayan projenin ikinci sezonunda Imagine Dragons, Inner City Youth Orchestra of Los Angeles ile Symphony şarkısının yeni bir versiyonunu seslendiriyor; K-pop yıldızları New Jeans ve Atlantalı rapçi J.I.D, Zero şarkısı için bir araya geliyor. Projeye dahil olan diğer isimler arasında Jessie Reyez, XIN LIU, Zack Tabudlo, Nasty C, Diljit Dosanjh, Shreya Ghoshal, Sam Smith, Camilo, NewJeans ve Afroto bulunuyor.

Coke Studio’nun çok heyecanlandığımız bu iş birliklerini sosyal medya hesaplarından güncel takip edebilir, Youtube kanallarından ise projeleri seyredebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Coke Studio Youtube Hesabı