Colmar’da yılbaşı… Işıl ışıl uyandığımız güneşli sabahlara, kumlu ayaklara, sıcaktan bunalınca sarıldığımız buz gibi kokteyllere, uzun yaz akşamlarına yavaş yavaş veda ettiğimiz yılın son çeyreğinde kalbimizi hızlandıracak küçük bir planımız daha kaldı; Yılbaşı! 

Colmar-1
Colmar ve Strazburg: Oyuncak Dükkanında Yılbaşı

2018 benim için yepyeni meraklara yelken açtığım, yaşadığım anın kıymetini anladığım, çok sevdiğim, düştüğüm-kalktığım kısacası içimdeki çocukla daha çok kaynaştığım bir yıl oldu. En başına dönüp, Strazburg’da uyandığım ilk sabaha baktığımda; hatıralarımda hayatının 365 yeni sayfasına harika anılar kaydetmeyi aklına koymuş mutlu bir kalabalık, küçücük köprüler, kibrit çöpünden yapılmış gibi evler, lezzetli yemekler, yılbaşının olmazsa olmazı tarçınlı zencefilli kurabiye kokusu ve beni çocukluğuma götüren rengarenk yılbaşı süsleri var.

Geçmişte Almanya ve Fransa’nın paylaşamadığı çocuğu olan Colmar’a ve oradan Strazburg’a kadar uzanan 170 km’lik bu şarap rotasına gelmek için birden fazla alternatif var. Biz Basel Mulhouse Havaalanı’ndan Fransa çıkışını takip ederek ve sonunda yaklaşık yarım saatlik bir taksi yolculuğuyla Le Petite Venise’teki otelimiz Le Colombier’e ulaştık. Her ne kadar çatı katındaki odamıza hayran kalsak da  bizi çağıran sokaklara kavuşmak için kapıdan dışarı adımımızı attığımız anda bir masal dünyasının içine düşüverdik. Otel hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Colmar’da diğer konaklama seçenekleri için tıklayın.

Yılbaşı’nda Colmar Restoranları

Eğer meraklısıysanız, küçücük Colmar’da tam 19 tane Michelin yıldızlı restoran bulunuyor! Ancak dünyanın her yanından turist akınına uğrayan bu şirin bölgede yılbaşı zamanında rezervasyon yaptırmak bir hayli zorlaşıyor. Üzerine bir de bu dönemde hizmet vermeyen restaurantları da eklediğimizde tercih şansı oldukça azalıyor. Colmar’da keyifli bir yılbaşı için ilk tavsiye, erken rezervasyon!

Colmar’da aç kalmak ise asla mümkün değil. Tarte flambee Türk damak tadına yüzde yüz uyan  lezzetiyle her köşe başında şarabınıza eşlik etmeyi bekliyor. Kaz ciğeri, diğer tüm peynir çeşitlerinin yanı sıra Münster peyniri ve davetkar kokularıyla sizi istemeseniz de kendine çekecek pastaneleri ile Colmar’da birkaç kilo almaya hazırlıklı olun.

Wistub le Petite Venise Konum

Küçücük kapılardan geçerek girdiğiniz, eşsiz aydınlatmalı bir restoranın kalp şeklinde oymaları olan ahşap sandalyelerinde oturduğunuzu ve kadehinize bölgenin meşhur şarabı Riesling’i doldurduğunu düşünün, keyif kaçınılmaz değil mi sizce de? İşte tam bu hislerle biz en güzel akşamlarımızdan birini Wistub le Petite Venise’de geçirdik. Sizin de listenize girmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Tripadvisor

Marché couvert de Colmar Konum

Bu arada sözü Michelin yıldızıyla açmam sizi korkutmasın, neredeyse Avrupa’da gittiğimiz her şehirde bulunan ve bizim seyahatlerimizin vazgeçilmezi olan yiyecek-içecek pazarlarından Colmar’da da Marché couvert de Colmar adında bir tane var. Ayaküstü bir şeyler atıştırmak için uğramayı unutmayın!

Tripadvisor

Benim için yılbaşında Colmar, bilmediğim bir dünyaya ışınlanmak gibiydİ. Petite Venise’in her noktasında gözümün gördüğü güzelliklere hayran kalarak, soğuktan üşüyen ellerimizi nehrin kenarında kahvelerimizle ısıtarak, yılbaşı pazarından aldığımız kestaneleri büyük bir iştahla yiyerek iki harika günümüzü orada geçirdik. Yılın bu en büyülü zamanında adeta bir fotoğraf stüdyosuna dönüşen arnavut kaldırımlı sokakları takip ederek ulaşacağınız St. Martin katedralinin de dikkatinizden kaçmayacağına eminim.

Ve yılbaşı gecesi…

Strazburg-2
Colmar ve Strazburg: Oyuncak Dükkanında Yılbaşı

Yılbaşı gecesini metropollerdeki meydan kutlamalarında ya da gece klüplerinde çılgınca dans ederek geçirmeyi sevenleri bu satırlardan sonra birazcık üzeceğim. Bir nebze daha büyük bir kutlama için 31 Aralık gecesinde tercih ettiğimiz Strazburg bile Londra, Berlin ya da Viyana kutlamalarının yanında küçük bir doğum günü partisi gibi. A la Hache’de yediğimiz keyifli akşam yemeğinin ardından süslemeleri en az Colmar kadar gösterişli olan Strazburg sokaklarında kalabalığın arasına karıştık. Dans edenler, şehir meydanına kurulmuş Avrupa’nın en büyüğü olduğu iddia edilen süslü çam ağacının önünde fotoğraf çektirmek için sıra bekleyenler, şarkılar söyleyenler hep birlikte bize hayallerimizi getireceğine inandığımız yeni yılı karşılamayı bekliyorduk… Saatler 12’ye yaklaştığında koca kalabalık tek bir ağızdan saymaya başladık. Üç, iki, bir, sıfır! Hoşgeldin!

Starzburg’da kaldığımız otel hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Deniz Gormezano’dan “Masalsı Şehir: Colmar ve Çevresi