Colonie, Karaköy’ün salaşlığına, hem şık hem rahat bir alternatif getirmiş. Mekan Kemankeş Karamustafa Caddesi’nden İstanbul Modern’e doğru yürüdüğünüzde caddenin sonundaki köşede. Geldiğinizi önündeki kalabalıktan da anlayabilirsiniz.

colonie 2

Burada perşembe, cuma ve cumartesi günleri canlı DJ performansları yapılıyor. Geçtiğimiz gün de Cielo ve saksafonist Yiğit Albayrak’ın performansı için üç kız Colonie’nin yolunu tuttuk. Bu arada hatırlatmakta fayda var rezervasyonunuzu en az bir gün önceden yaptırmanızı tavsiye ederim genelde yer olmuyor.

Mekanın büyük bir bölümü yemek için ayrılmış. Geceye bar kısmında devam etmek isterseniz girişte ve görece daha kısıtlı bir alanda vakit geçirmeniz gerekiyor. Perşembe akşamının da etkisi olabilir ama gözle görülür bir orta yaş yoğunluğu vardı mekanda.

Dekorasyon ise Koray Özgen tarafından yapılmış, abartısız bir şıklık ve sanatsal havayı yakalamış. Mekanın bir köşesinde yuvarlak, renkli bir eser asılı. İş, başarılı Türk sanatçılardan Ekrem Yalçındağ’a ait.

Yemekler ve fiyatlar Colonie’nin kendini konumlandırdığı statüye gayet uygun. Biz içkilerimizin yanına ortaya füme etli çiğ börek söyledik ve çok beğendik. Ancak çiğbörekler çok küçük ve üç adet geliyor neyseki üç kişiydik.

Garsonların siyah beyaz çizgili t-shirtlerinden ve mekanın isminden, mekanın temasını kolonileşme dönemine bağladık. Ne kadar doğru bir tahmindi bilinmez ama sömürü düzenini bu şekilde ticarileştirme fikrini pek sevdiğimi söyleyemem.

colonie 1

Mekanın şık dekorasyonu, lezzetli mutfağı ve hareketli barının yanındaysa, hizmet malesef çok, çok yetersiz. Böyle kalabalık bir mekanda garsonların yorgunluğunu anlayışla karşılayabiliriz tabiki, ama sanki garsonların sevimsiz tavırları salt yorgunluktan kaynaklanmıyor…

Türkiye’de maalesef hizmet konusunda, üst sınıf restoranlar bile sınıfta kalabiliyor. Çoğu mekanda müşteri garsonla girdiği diyalogdan dolayı geriliyor, garsonun ona tavrından keyfi kaçıyor. Üstelik hizmet doğrudan doğruya insanla ilişkili bir konu, kötü hizmet bir işletmenin devamlılığını çok rahat baltalıyor.

Son olarak, artık şehir ve mekanlar konusunda yayın yapan neredeyse hiçbir dergi veya web yayınını okumaktan verim alamadığımı söylemeden geçemeyeceğim. Şişirilmiş, sadece olumlu yanları vurgulanmış yazılar eminim onlara güvenen çoğu okuyucuya en az bir kez sevimsiz bir deneyime mal olmuştur. Bu yüzden allayıp pullamadan, yere de batırmadan bu mekan hakkındaki yorumlarımı paylaşmak istedim. Tabii, en doğru yorumu kendiniz yaparsınız; gidin, görün, tadın!

Colonie Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Kemankeş Cad. No:87 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul

görsel: http://www.timeoutistanbul.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?