Sırtımda çantam, boynumda fotoğraf makinem; şehirde keşif turlarına çıkmanın heyecanı benim için çok başkadır ama kabul edelim, insanın tanıdık mekanları olmasının da yeri ayrıdır. Tanıdık mekan derken, bulunduğu semte yolunuz düştüğünde ilk aklınıza gelen mekan demek istiyorum. Günün hangi saatinde giderseniz gidin keyif alacağınızdan, ne sipariş ederseniz edin kapısından mutlu çıkacağınızdan emin olduğunuz mekan… Bu sefer size, benim tanıdık mekanlarımdan birinden söz etmek istiyorum: Arnavutköy’ün çıtır dükkanı, Coni & Co.

Konum

Coni & Co, Arnavutköy  | Instagram / @coniveco.ist
Coni & Co, Arnavutköy | Instagram / @coniveco.ist

Favori Arnavutköy mekanlarınızın arasına rahatlıkla gireceğini düşündüğüm Coni & Co, çıtır lezzetleri bir yana, ilk olarak ortaya çıkış hikayesi ile etkiledi beni. Zamanında birlikte Mudanya’da bir köy evinde yaşayan iki yakın arkadaşın hikayesi bu. Arkadaşlardan biri, yapay zeka üzerine doktora yapıp tıp dünyasını değiştirme hayalinin peşinden gidiyor ve bu iki arkadaşın yollarını ayırıyor. Yollarının yeniden kesişmesi ise, önceden Coni & Co’nun yerinde olan kırmızı kafede gerçekleşiyor. Bana sorarsanız ikilinin burada karşılaşma nedeni, hikayenin en ilginç tarafı: arkadaşlardan biri damak zevkine uygun, çıtır bir yemek arayışına çıkıyor ve sokaklarda böyle bir mekan bulmak için dolanıyor. Tam da bu sırada karşı karşıya geliyorlar! Ve sohbetlerine kulak misafiri olan kırmızı kafenin sahibi, kurduğu tek bir cümle ile mekanın temellerini atmış oluyor: “Ben zaten emekli olacağım, siz gelin bu kafeyi çıtır dükkan yapın.”

Coni & Co, Kanatlar  | Fotoğraf: İrem Bali
Coni & Co, Kanatlar | Fotoğraf: İrem Bali

Coni & Co, kısa zaman önce menüsünü tamamen yenileyerek, biz çıtır severler için yenilikçi ve deneysel lezzetler yarattı. Mekanın bizzat denediğim yeni tatlarından sizleri de haberdar etmesem olmazdı. Menüden ilk denediklerim birbirinden farklı aromalara sahip ev yapımı soslar ile servis edilen kanatlardı. Coni & Co’nun meşhur teriyaki soslu kanatlarını çok severim ama rahatlıkla söyleyebiliyorum ki bu soslar, onlarla bile yarışır. Her birinin daha sulu bir kıvama sahip olması için 24 saatlik bir marine sürecinden geçerek servis edildiği kanatları; içinde 5 farklı aroma olan sarımsaklı mayonezli ve parmesan peyniri sosu, ağızda biraz acı ama çok taze bir tat bırakan limon biberi sosu, tatlı ekşi sos ve Karadeniz’den gelen trüfler ile hazırladıkları trüflü mayonez sos eşliğinde tattım. Hepsinin farklı damak zevklerine ayrı deneyimler yaşatacağının altını çizmekle birlikte, favorimin limon biberi sosu olduğunu söylemeliyim.

Coni & Co, Burgerler  | Fotoğraf: İrem Bali
Coni & Co, Burgerler | Fotoğraf: İrem Bali

Menüye iki yeni burger de eklenmiş, ilki: içerisinde 6 farklı aromanın yer aldığı ve bunlardan birinin 24 saatlik bir turşulanma sürecinden geçen kırmızı soğan, diğerinin ise çıtır soğan olduğu Trüflü Mayonez Burger. Özellikle trüf sevenler için bu lezzetin listelerde ilk sıralara gireceğine eminim. Bir diğeri ise, Chipotle Burger. İçinde tütsülenmiş Jalapeno biberi ve taze Chili biberi var. Yalnız biraz acı, dolayısıyla ben acı yiyemem diyorsanız bu burgeri baştan tercih etmemenizi öneriyorum, ben baştan söylemiş olayım da. 🙂

Coni & Co, Belçika usulü waffle  | Fotoğraf: İrem Bali
Coni & Co, Belçika usulü waffle | Fotoğraf: İrem Bali

Ve bana göre menünün yıldızlarına geldi sıra: Belçika usulü waffle ve Mac and Cheese. Dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık bir waffle hayal edin. Tam kıvamında. Waffle’ın üzerinde ise ev yapımı acılı bal ile servis edilen çıtır tavuklar var. Daha önce bu ikisini bir arada yememiş olanlara ilk bakışta yabancı bir tat gibi görünebilir ama bir kez denerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız, bal ve çıtır tavuk gerçekten çok yakışıyor! Ben de Coni & Co’nun Belçika usulü waffle’ını tatmadan önce, balın tatlılığı ve tavukların çıtırlığının bu kadar uyumlu olacağına ihtimal vermeyebilirdim.

Coni & Co, Mac n Cheese  | Fotoğraf: İrem Bali
Coni & Co, Mac n Cheese | Fotoğraf: İrem Bali

Mac and Cheese’i çok seven ve şehirde iyi yapıldığı bir mekan bulmakta zorlananları da bence yine Coni & Co’ya alabiliriz. Yeni menüde yerini alan ve birçok tariften farklı olarak gerçek cheddar ile hazırlanan Mac and Cheese, bana sorarsanız gerçekten çok başarılı. Tercihinize göre üzerine çıtır tavuk veya falafel de koyuyorlar. Falafel demişken, Coni & Co’nun bir de vegan seçenekleri bulunuyor: Falafel Burger ve Falafel Dürüm.

Sevgili tanıdık mekanımın çıtır severlere bir güzel haberi de var, onu da benden duyun istedim. Coni & Co, çok yakında Moda’ya da açılıyor.

@coniveco.ist