Çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul, bu sene de Akbank’ın katkılarıyla 12-15 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sanatseverlerle buluşuyor. 10. yılını kutlayan Contemporary İstanbul’a bu yıl, 24 ülkeden 102 galeri ve 700’den fazla sanatçı katılıyor.

DSC_1155

Yıllardır Contemporary Istanbul’u takip eden biri olarak, organizasyonun her sene daha geliştiğini algılamak pek zor değil. Basın bülteninde “İlk senesi 2006’da, 40 ulusal ve 9 uluslararası olmak üzere 49 galeri ile yola çıkan Contemporary Istanbul, 10. yılını kutlarken 24 ülkeden 102 galeriye ev sahipliği yapıyor.” olarak belirtilen büyüme her sene daha çok galeri ve sanatçının katılımı ile daha da renkleniyor.

DSC_1146

Sanatı çok yakından takip eden insanların zaten yıl içerisinde gördükleri eserlerin aynısını tekrar görmesi biraz sıkıcı olsa da, iş hayatından, günlük rutin koşturmalarından sanatı takip edemeyen, sergilere gidemeyen bireyler için oldukça özel ve kaçırılmaması gereken bir organizasyon Contemporary Istanbul. Aynı zamanda koleksiyonerler için daha da heyecan verici. Bu sene dikkatimi çeken durumlardan bir diğeri ise işlerin çoğunun yanında artık fiyatlarının da yazması, böylece onlarca kafadan aynı anda “bunun fiyatı nedir?” sorularını duymadan, hem satıcı hem alıcı hem meraklısı için oldukça kolaylık sağlayan bir etiketleme düzeni oluşmuş birçok galeride.

DSC_1164

Alt kat yani Plug-in katı yine fuarın en özgün, en yenilikçi işlerini barındıran alan. Daha çok yeni-multimedya işlerin sergilendiği alandaki özgün çalışmaları mutlaka deneyimlemelisiniz.

DSC_1165

Pg Art, C.A.M Galllery, Marc Hachem Gallery, Signs of Times ve sayamadığım birçok galeriyi gezmek, dahil olan çoğu sanatçılarının daha önce görmediğimiz işlerini aynı anda ve bir arada görmek oldukça keyifliydi.

DSC_1148
DSC_1150
DSC_1169
DSC_1158

Ülkemiz sanatçılarından benim için en dikkat çekenler Signs Of Times sanatçıları, Burhan Kum, Server Demirtaş,Onur Sönmez, Bahadır Baruter, Serkan Yüksel, Sinan Tuncay, Pg Art Sanatçıları ve Derya Özparlak. Etkileyici çalışmaları ile koleksiyonerlerin  çoğunun ilgilendikleri isimler oldular.

Contemporary Istanbul’u Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde 15 Kasım’a kadar 11:00-20:00  saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. (Tam: 25 TL, Öğrenci: 15 TL) Hafta sonunu sanat ile dolu dolu geçirmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir fırsat.