İstanbul’da kültür ve sanat sezonunun hareketlendiği, canlandığı ve ajandalarımızı doldurduğu o dönemdeyiz: sonbahar ayları. Eylül ve ekim, yaz aylarının sakinliğinin ardından kapılarını çok daha iddialı ve kapsamlı sergilere açan müze ve galerilerle, tüm şehri festival ruhuna büründüren sinema ve müzik etkinlikleriyle gerçekten de dopdolu geçiyor. Yıllardır hem bir sanat fuarı hem de dev bir sergi olarak bizi heyecanlandıran, sanat piyasasının nabzını tutan ve ulusal ya da uluslararası birçok sanatçıyla bizi buluşturan Contemporary Istanbul da bu doluluğun daima bir parçası oldu. Bu yıl, Contemporary Istanbul, 7-10 Ekim tarihleri arasında, on altıncı edisyonuyla Tersane İstanbul’a taşınıyor. Fuarda, birçok galeri ve sanat kurumunun yanı sıra, House of Brothers Lounge’ta sergilenen “Ustalaşma Döngüsü” gibi özel projeler de sizi bekliyor.

Seçkin Pirim| “Ustalaşma Döngüsü”

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle önce çevrim içine taşınmak zorunda kalan Contemporary Istanbul, ilkbahar aylarında, gecikmeli de olsa fiziksel olarak ziyaretçilerle buluşmuştu. Şimdi yine sonbaharda, yani alıştığımız şekliyle kapılarını açacak olan etkinlik, 5-6 Ekim’deki ön izlemenin ardından 7-10 Ekim tarihleri arasında Tersane İstanbul‘da gerçekleşiyor. Fuar, tarihi Haliç Tersanesi ve Haliç semtine yeni bir soluk getirecek büyük bir yenileme projesinin ardından çağdaş sanatı İstanbul’un en önemli tarihi alanlarından birine taşımış oluyor. Son yıllarda İstanbul’dan yükselen dinamik çağdaş sanat ortamını öne çıkarmak için dünyanın dört bir yanından galerileri bir araya getiren fuar, özel projeler ve yan sergilerle de zenginleşiyor.

Seçkin Pirim| “Ustalaşma Döngüsü”

Sanatı ve genç sanatçıları her zaman destekleyen Pernod Ricard Türkiye, bu yıl da fuarın sponsorları ve katılımcıları arasında. Bunun yanı sıra fuar alanında Pernod Ricard Türkiye’nin sosyal sorumluluk kapsamındaki “Ustalaşma Döngüsü” projesi de House of Brothers Lounge’ta sergileniyor. Genç sanatçıları sanatseverlerle buluşturmak, bu projenin en önemli amaçlarından biri. 

contemporary istanbul - ustalaşma döngüsü
Yağmur Çalış | “Ustalaşma Döngüsü”

Yağmur Çalış’ın “REM Uykusu” adlı kâğıt heykel yerleştirmesi, House of Brothers Lounge’ta 20 m2’lik büyük bir alanda fuar boyunca sergileniyor ve tüm fuar ziyaretçileri tarafından görülebiliyor. Genç ve usta sanatçı arasındaki salınımı simgeleyen Ustalaşma Döngüsü projesi, bağımsız çalışan genç bir sanatçıyla, ilham veren ve bilinen usta bir ismi bir araya getirerek bu döngünün somut bir örneğini sunuyor. Ustalığın, öncekileri ve sonrakileri tanımakla perçinlenen dokusu, ustalaşan gencin bir sonrakine dokunmasıyla döngüsünü hiç durmadan sürdürüyor.

Seçkin Pirim ve Yağmur Çalış | “Ustalaşma Döngüsü”

Proje kapsamında, yapıtları yurt içi ve yurt dışında birçok özel koleksiyonda ve müzelerde yer alan ödüllü sanatçı Seçkin Pirim ile genç sanatçı Yağmur Çalış buluşuyor. REM Uykusu’nun, Ustalaşma Döngüsü projesinin hikayesi ve detayları, PernodRicardTR ve Brothers1801 hesaplarından takip edilebiliyor.

7-10 Ekim tarihleri arasında Contemporary Istanbul’da Türkiye’deki ve dünyadaki güncel sanatı yakından takip edebilir, Ustalaşma Döngüsü‘nün de aralarında bulunduğu özel projelerle sanata dair farklı bakış açılarına tanık olabilirsiniz.