Kimi yönetmenler filmlerinde şehri daha çok ön planda tutar. İzleyicinin sokaklarda gezinmesini ister. Woody Allen sayesinde buna çok alışığız. Copenhagen de bu kategoride olan filmler arasında.

hero_Copenhagen-2014-1

Vizyondaki filmleri izlemeye ara verdikten sonra, karşıma bu filmin çıktığını söylemeliyim. Kimi zaman senaryosundan, oyuncularından çok şehrin ön planda olduğu filmleri izlemeyi seviyorum. Bu şekilde gitmek istediğim ülkelerin sayısının arttığını da doğrudur. Artık buna Kopenhag da eklendi.

Film hiçbir zaman görmediği büyükbabasını arayan William’ın yaşadıklarını konu ediniyor. William’ın arkadaşı Jer ile çıktıkları bu seyahatte tek bir amacı vardır: Babasından kalan mektubu büyükbabasına vermek. Ancak şehirde hiçbir yeri bilmemektedir. Konuşulan dili de anlamamaktadır.

cop

Bu sırada kaldığı otelde Effy ile tanışır. Mektupta yazan adresi bulması konusunda William’a yardım edecek olan Effy’dir. Oysa işler istedikleri gibi gitmez. Her adımda arayışları biraz daha karmaşık bir hal alır. Mektubun yanı sıra yanında babasının fotoğraflarını da taşıyan William, Kopenhag’da adeta zaman yolculuğuna çıkacaktır. Effy’ye de gittikçe bağlanır.Bir yandan yaşadığı derin yalnızlığı paylaştığı biri haline gelir.

İzlerken bisikletli sahnelerin çokça geçtiği filmde, benim de bisikletime atlayıp Kopenhag sokaklarını gezesim geldi. Ayrıca gidince görmek istediğim müze ve heykelleri şimdiden merak ettim.

Copenhagen_poster_V2_web

Birçok festivalden de ödülle dönen film biraz geri planda kalsa da, yaz tatilini özleyenler için izlerken keyif alınacak bir yapım.

İyi seyirler!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN