Benim geçen sene keşfettiğim bir grup Daughter. Bazı günler melankolik hissedersiniz ama aynı anda enteresan bir coşku ve umut vardır içinizde. Daughter’ın şarkıları aynı bu günler gibi. Size tarif edilemez, asla yan yana gelmeyecek duygular hissettiriyorlar… Yazıma başlamadan önce size güzel bir haberim var; içten şarkılarıyla Daughter 2 Nisan Salı akşamı Salon’da sahne alacak!

daughter-band-1

2010′da kurulan Londralı Indie-folk (türleri folk rock’a da dahil edilebilir) grubu Daughter, Elena Tonra (vokal ve gitar), Igor Haefeli (gitar) ve Remi Aguieilla’dan (davul) oluşuyor. İlk EP’leri “His Young Heart” 20 Nisan 2011′de çıktı, hemen sonrasında ise ikinci EP’leri “The Wild Youth“u Ekim ayında çıkardılar.

İngilitere’nin gizli yeteneklerinden olan bu grup üç EP’den sonra 4AD ile anlaştı ve bugün, 18 Mart 2013′te ilk albümleri “If You Leave” piyasaya çıkıyor. Ne kadar şanslıyız ki hemen sonrasında da Salon’da bizlerin karşısına çıkacaklar. Ben dün haberi Salon’un twitter hesabından okudum ve çok heyecanlandım. Ülkemizin kültürel etkinlikler konusundaki gelişimi beni heyecanlandırıyor, özellikle geçen sene yaşadığımız felaketlerden sonra. En azından hala birileri kültüre, sanata, müziğe genel adıyla dünyadaki değerlere sahip çıkıyor…

daughter-band

Daughter’ı canlı dinlemek için 2 Nisan günü Salon’da olacağım, biletimi biraz önce aldım hatta.. Sizlere de mutlaka gelmenizi tavsiye ederim. Tam tanımlayamadığınız duyguları tatmak, heyecanı ve hüznü aynı anda yaşamak için..

Daughter’la muhtemelen buralarda karşılaşmış olabilirsiniz: “Home” adlı şarkıları Grey’s Anatomy’nin 4. sezon, 9. bölümünde yer almıştı. “Medicine” ve “Smother” adlı şarkıları ise The Vampire Dairies’de karşımıza çıkmıştı.

Konser öncesi özellikle Youth, Love, Candles ve Run şarkılarını dinleyin, onları beğenirseniz diğerlerini de dinleyin. Önce müziğe konsantre olun sonra sözlere.. Etkileneceksiniz, söz veriyorum.