NFT sözcüğü bundan bir süre önce yaşamımıza girdiğinden beri kültür & sanat haberlerinde daima karşımıza çıkıyor. Peki NFT’ye dair aklımızdaki tüm soruların yanıtlarını aldık mı? Bizce henüz değil. İşte koleksiyoner Feride İkiz’in Pernod Ricard Türkiye sponsorluğunda, Contemporary İstanbul içerisindeki House of Brothers Lounge’da izleyiciyle buluşan NFT koleksiyonu “Crash” tüm bu sorularımıza yanıt bulabilmemiz adına harika bir fırsat!

Crash

Türkiye’de kişisel bir NFT koleksiyonunun ilk kez fiziksel ortamda sergileneceği “Crash” sergisi, kripto sanat dünyasının tanınmış sanatçılarını bir araya getiriyor. İkiz’in pek çok farklı disiplini bir araya getiren koleksiyonu dijital sanattan heykele, videodan yerleştirmeye çeşitli eserleri kapsıyor. Böylece sanatseverler olarak bizler de NFT dünyasının aralanan kapısından geçmiş ve alışılmış kalıpları farklı bakış açılarıyla yıkan bir sergi deneyiminin parçası olma şansı yakalıyoruz.

Crash: Heyecan Verici Bir Seçki

Bundan aylar önce Bepple’ın Christie’s Müzayede Evi tarafından düzenlenen online müzayedede rekor bir fiyata alıcı bulan, 13 yıl gibi uzun bir sürede kolaj tekniğiyle birleştirerek oluşturduğu “Everydays: The First 5000 Days” isimli eseri hepimizin NFT’nin sanat dünyasının yeni ve keşfe açık alanı olduğunu anlamasını sağlamıştı. Koleksiyoner Feride İkiz’in teknoloji merakı ve yeniliğe açık oluşu da onu uzun araştırmalar ve okumalar yapmaya, NFT piyasalarını takip etmeye yönlendirdi. Bu sayede de “Crash” doğmuş oldu.

Crash

Crash” başlığı altında House of Brothers Lounge’ta hayat bulan seçkide karşımıza; çalışmalarıyla bir anda dünya çapında bilinirlik kazanan ve kripto sanat dünyasının da en tanınmış isimleri arasında yer alan Pak’tan Türkiyeli sanatseverlerin çok yakından tanıdığı ve büyük beğeniyle takip ettiği Refik Anadol‘a, kripto sanat dünyasına başarılı bir giriş yapan sanatçı ikilisi ha:ar (Hande Şekerciler & Arda Yalkın)’dan dünyaca popüler Grimes’a pek çok heyecan verici isim karşımıza çıkıyor.

Piksel Talks at House of Brothers

Crash’a dair heyecan verici bir diğer nokta ise NFT dünyasına ilişkin aklımızdaki pek çok soruya yanıt bulabileceğimiz “Piksel Talks at House of Brothers” adlı bir konuşma serisinin de sergi kapsamında düzenleniyor olması. Sanatçı, koleksiyoner, galerici ve izleyiciyi ortak bir platformda bir araya getirerek bir tartışma zemini yaratmayı amaçlayan konuşma serisinin kaçırmayın.

Pernod Ricard Türkiye sponsorluğunda gerçekleşen bu konuşma serisini Contemporary İstanbul içerisindeki House of Brothers Lounge’da canlı olarak dinleyebilmenin yanı sıra videolarına Brothers1801 Instagram ve Youtube hesapları üzerinden ulaşabilmek de mümkün.

Program ise şu şekilde:

3 Haziran Perşembe Saat: 11:00: NFT Dünyası Koleksiyoner & Sanatçı Arasındaki Mesafeleri Ortadan Kaldırıyor mu? (Konuşmacılar: Feride İkiz & ha:ar (Hande Şekerciler & Arda Yalkın))

3 Haziran Perşembe, Saat: 13:00: Kripto Sanat ve Çağdaş Sanatın Kesişen, Ayrışan Noktaları Nelerdir? (Konuşmacı: Lev Evzovich (AES+F sanatçı kolektifi)

4 Haziran Cuma, Saat: 13:00: Kripto Sanat Telif Haklarına Yeni Bir Bakış Açısı Getirebilir mi? (Konuşmacı: Sima Baktaş)

4 Haziran Cuma, Saat: 14:30: Sanat Galerileri Kripto Sanat Dünyasında Nerede Konumlanıyor? (Konuşmacı: Zeynep Pakel)