Fotoğraf alanında İstanbul’un ve Türkiye’nin önde gelen etkinliklerinden biri olan 212 Photography İstanbul 16 Ekim’e kadar birbirinden güzel kareler ve mekanlara ev sahipliği yapıyor. Festivali gezerken, farklı konseptlerde yer alan karelerin mekanla bütünleşiyor olması da oldukça heyecan verici. Bu sene ilk kez yeni medyayı etkinlik programına ekleyen festivalde, dünyanın farklı coğrafyalarından yetenekli sanatçıların eserlerine yer veriliyor. Yine 212 Photography İstanbul bünyesinde Akaretler Sıraevler ve Beşiktaş Meydanı’nda yer alan Create Next sergisi ise Converse Türkiye’nin katkılarıyla farklı bir konseptle karşımıza çıkıyor.

Create Next – Kaykay Platformu

Çocukluğu Beşiktaş’ta geçenler iyi bilirler; Beşiktaş Meydanı’nda yer alan kaykay parkında harika performanslar olur. Parkın daima genç, dinamik ve eğlenceli bir ortamı vardır. Dört teker üzerindeki özgürlük yolculuğuna çıkan kaykaycıları izlerken her an nefesiniz kesilebilir…

Dünyanın her yerinde sokağa ait olmasıyla anılan ekstrem bir spor olarak bilinen kaykay, sokak kültürünün tüm bileşenlerini içinde barındıran bir kültür. Bu kültür İstanbul‘un kozmopolit yapısıyla iç içe geçerken aynı zamanda günümüzün kültürel manzarasını da oluşturuyor. Günlerini şehrin en kalabalık merkezlerinde geçiren skaterler, toplumun diğer ötekileriyle dışlananlarının kendilerini rahatça ifade edebildiği yeni bir alt kültür yarattılar. Bu kültürden yola çıkan mimar, sanatçı ve emekli kaykaycı olan Sinan Logie, Beşiktaş Meydanı’na sergi için özel olarak tasarladığı yapıda, kaykay temalı fotoğrafların sergilendiği bir alanı, yine aktif şekilde kullanabilen bir kaykay platformuyla birleştiriyor.

Create Next – Kaykay Platformu

Create Next sergisi, Beşiktaş Meydanı’nda atölye ve workshoplarla kamusal alana da yayılıyor. Dilara Akbal’ın da mural çalışmalarının yer aldığı kaykay alanı bizleri sokak kültürünü deneyimlemeye davet ediyor.

Yaratıcılığı sahiplenirken genç yeteneklere ve sanatçılara olan desteğini geliştirdiği projelerle gösteren Converse Türkiye’nin sanatçı All Star Collaborator Ege Uysal’la birlikte gerçekleştirdiği olağanüstü çekim Create Next sergisinde yer alıyor. Adem Ustaoğlu ve Bartu Beler’in yer aldığı çekim, İstanbul sokaklarında yaşayan kaykay kültüründen izler taşıyor.

Create Next

Başarılı fotoğrafçılar Can Görkem Halıcıoğlu, Fred Mortagne ve Lanna Apisukh’in kadrajından gördüğümüz, şehrin nabzını tutan ve izlemesi de oldukça heyecanlı olan kaykay kültürünü yansıtan kareler de bu sergide buluşuyor.

Sanatçıların eserleriyle Converse All Star Collaborator Ogan İmren tarafından hazırlanan kaykay belgeselinin de gösterime sunulduğu Create Next sergisini 16 Ekim’e kadar ziyaret edebilirsiniz. Hafta sonu rotanıza eklemeyi unutmayın.

Detaylı bilgi için…