Starbucks Türkiye, Cup Design Projesi ile sanat ve kahvenin yüz yıllardır devam eden ilişkisinin bir parçası olmamız için bizi davet ediyor.

Cup Design Projesi | Fotoğraf: Starbucks Türkiye

Türkiye’de “nitelikli kahve” terimini ilk kez duymamızı sağlayan Starbucks, bir kez daha yeni bir proje ile bizi heyecanlandırıyor. 10 Temmuz’da duyurduğu Cup Design Projesi ile köklü Starbucks tarihinde bize de bir yer açıyor. Hadi gelin projenin ve yarışmanın detaylarına beraber bakalım.

Cup Design Projesi

Her zaman kahvenin, sanatın ve hikâyenin insanları bir araya getirme gücüne inanan Starbucks, ikonik beyaz bardaklarını Türkiye’de yaşayan sanatçıların eserleri ile renklendiriyor. Farklı bakış açıları ve yaratıcı tarzlarıyla ön plana çıkan 3 lokal sanatçıyı, kahvenin topraktan fincana olan yolculuğunu keşfetmek üzere Cup Design Projesi’ne davet ediyor. “Bu sanatçılar kim?” diye soracak olursanız; hepimizin eserlerini yakından takip ettiği Beril Ateş, Sercan Tunalı ve Cem Güventürk. Beril Ateş, Starbucks’ın Türkiye’de geçirdiği yirmi yılı markanın lokalleşerek bünyesine kattığı Türk kahvesi, Türk çayı, ince belli çay bardağı ve simit gibi detaylar ile; Afrika kültüründen etkilenen Cem Güventürk, ikonik Starbucks Sireni’nin pullarını yakın merceğe alarak; Sercan Tunalı ise çocuksu detaylar ile kahvenin yolculuğuna odaklanarak Cup Design Projesi’ne dahil oldu. Ayrıca sanatçıların Starbucks Türkiye’ye özel tasarladığı bardaklara, sınırlı sayıda seçili mağazalardan ulaşabiliyoruz!

Cup Design Projesi | Fotoğraf: Starbucks Türkiye

Cup Design Call

Beril Ateş, Cem Güventürk ve Sercan Tunalı gibi bizim de Starbucks Türkiye’nin Cup Design Projesi’ne dahil olma şansımız bulunuyor. “Burası Senin Yerin” teması altında bu yıl ilk defa gerçekleştirilen yarışma için Starbucks, Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan tasarımcılara bir çağrıda bulunuyor. Katılımcıların Starbucks deneyimlerini, beyaz bardaklara taşımasını bekliyor. Yaratıcılığı ön plana çıkarmayı hedefleyen yarışmanın jüri koltuğunda ise Ateş, Güventürk ve Tunalı’ya Studio Mercado’nun kurucu ortağı Tuna Mert Topuz ve Özyeğin Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Er eşlik ediyor.

Cup Design Projesi | Fotoğraf: Starbucks Türkiye

Studio Mercado ve Özyeğin Üniversitesi iş birliğinde gerçekleşen “Burası Senin Yerin” teması, yaratıcılığını ön plana çıkarmaya ve üretimlerini milyonlarca insan ile buluşturmaya hazır olan tasarımcıları ve sanatçıları arıyor. Starbucks’ın kahve kültürü ve kimliği ile ilişkili tasarımların birbiri ile yarışacağı Cup Design Call’un başvuruları ise 10 Ağustos’a kadar devam ediyor. 15 Ağustos’ta jüri seçimi gerçekleşiyor ve 20 Ağustos’ta finalistler duyuruluyor. Yarışma ödülleri; birinciye iPad Pro ve tasarımın bardaklara basılıp seçili mağazalarda sunulması, ikinciye iPad Air ve Starbucks Rewards 300 yıldız ve üçüncüye iPad ve Starbucks ürünlerinden oluşan bir hediye şeklinde dağılım gösteriyor.

Yarışma hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kahvenin kokusunun sanattan, hikâyelerimizden ve sohbetlerimizden eksik olmaması dileği ile! Bütün yarışmacılara bol şans diliyoruz.

Kapak Fotoğrafı: Starbucks Türkiye