Beşiktaş’ta oturanlar bilir, şu sıralar çarşı içinin kalabalığı Çin Halk Cumhuriyeti’ni aratmıyor. Durum böyle olunca, sabah akşam gidecek sakin yer arayışım tüm hızıyla devam ediyor. Ev de biraz sıcak şu sıralar. Akşam güneşi vurmasın diye dua ettiğimiz bir dönemdeyiz. Kısaca; ne kadar çok dışarısı, o kadar mükemmel bir gün! Yine böyle dediğim günlerin birinde, çıktım Şair Nedim’den aşağı Akaretler’e doğru yürüyorum. Şöyle diyorum bir yer bulsam, şıp diye yakın olsa eve. Huzurla otursam, güzel şeyler içsem… Çok sesli olmasa, ama yalnız da kalmasa. Kahve mi, kahve kesin olsun. Hem de güzel olsun. Belki yanına biscotti de bulurum. Şanslı bir insan olduğumu söylemiş miydim?

1

Böyle bir günde tanıştık yeni nesil kahve barımız Cup ile. Akaretler’de, eskiden Corvus’un olduğu yerde, artık iki farklı mekan var: Bite Bistro ve benim lokal favorilerden Cup Third Wave Coffee Shop. Alkol yasasına karşılık mükemmel hareket diye buna derim! Bite Bistro, Corvusseverler için aynı tatta devam ediyor ama burası başka bir postun konusu tabii. O yüzden biz, third wave kahvecilerimizden Cup ile serimize devam edelim.

2

Cup; altı aylık yeni bir mekan. Akaretler’de, caddeye karşı kahvenizi içebileceğiniz, konsept olarak günün tadını çıkarmaya çok uygun bir yer. Şahsen sabahları erken uyanmayı seven biri olarak, sabahın erken saatlerini burada geçirmenin günün geri kalanı için iyi bir motivasyon sağlamak konusunda fazlasıyla yararlı olduğunu söyleyebilirim. Zaten Beşiktaş’ta başlayan bir sabah ile günün kötü geçmesi kanımca mümkün değil. Siz iyisi mi saatleri 9’a kurun bu hafta sonu. Cumartesiye bir cold brew kahve ile burada, Cup’ta başlayın. Cup; yeni nesil üçüncü dalga (third wave) kahve akımının bu bölgedeki en şık ve en organik temsilcisi. Kahve yaklaşımları gereği, onlar da kendini organik çekirdeklere emanet etmiş. Ayrıca; kahve menülerini de şuruplu tatlardan uzak tutuyorlar. Zaten sorarsanız; şurup kahvenin tadını bozuyor, biz müşteri süt isteyince bile kahvenin aromasını az alacak diye mutsuz oluyoruz diyorlar. Samimi mekan arayan varsa, adresiniz belli.

3

Cup’a ilk gittiğimde Cold Brew (9 TL) kahvesini denemiştim. Sunum önemli biliyorsunuz, kahveyi içtiğimiz bardak da öyle. Viski kadehinin daha kısasını ve biraz daha minimal bir çizgi taşıyanını hayal edin, işte burada Cold Brew öyle servis ediliyor. Bu arada, kahve çekirdeklerinin çok başarılı olduğunu söylemeliyim. İtalya’dan özenle seçilerek ithal ediliyormuş. Cold Brew’da son derece keskin ve net tat alıyorsunuz. Third wave kahvenin en güzel yanı da bu. İçtiğinizi tatmakla kalmıyor, hissediyorsunuz. Süte boğulmuş latte’lerde kendini kaybetmek istemeyenler için de müjdemi isterim, buranın Iced Latte’si tam size göre. Kahvenin aroması biraz yumuşamış şekilde kendini koruyor. Ve yaz boyu sıcak kahveleri rafa kaldırmış bir Magger olarak, Cup’taki son favorim Japanese Iced (9 TL). Bu soğuk kahvenin içimi çok hafif, su gibi gidiyor. İçinde buz parçalarının olduğu sürahi ile servis edilen Japanese Iced; yaz sıcağına karşı mükemmel bir tercih. Sert kahve içemiyorum ama kahveden de uzak duramıyorum diyorsanız, Cup’taki yeni arkadaşınıza merhaba deyin!

4

Cup’ın güzel kahvesi için Oji’ye de teşekkürü borç bilirim aslında. El yapımı Oji dripper sayesinde Cold Brew’umuz damlaya damlaya demleniyor ve biz de onun sayesinde aromayı tam da olması gerektiği gibi alabiliyoruz. Zaten, kendisi bir bakıma bu işin mucidi bence. Oji; Türkiye’de şu an sadece Cup’ta var, meraklısına benden söylemesi. Bu arada, konsept kahve keyfini evde sürmek isteyenler için bir adres de burası. Özel tasarım bardak ve kadehlerden kahve dripper’larına kadar Hario’nun en güzel ürünlerini Cup’tan temin edebilirsiniz. Paket kahveler de seçiminize göre çekilip size taze taze veriliyor. Cup; tercihini kahveden yana kullanmak istemeyenleri de düşünmüş. Japonya’dan gelen bir dizi çay çeşidi çoktan raflarda yerini almış. Gelmişken, tatlı çeşitlerini de denemeyi unutmayın derim. Özellikle, kahvenin yanında biscotti benim en sevdiğim!

Cup Third Wave Coffee Shop Adres: Vişnezade Mahallesi, Şair Nedim Caddesi, No: 5 Beşiktaş / İstanbul

#onecoffeeshopineveryweek

5

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Ne güzel bir yer burası! Tekrar çok teşekkürler Neşem, sayende müdavimi olacağım mekanlar öğreniyorum :)