Hava sıcak, çalışmaya mecburuz. Sallanan Salıyı ardımızda bıraktık, günlerden Çarşamba. E o da çarşafa dolanır! Haftayı ortaladık neyse ki. Hafta sonunuysa iple çekiyoruz. Masa başında 8-9 saat çalışıyorsanız, günü kurtarmak için bir adet kulaklığa ve biraz da güzel müziğe ihtiyacınız var demektir. Çayınızı, kahvenizi alın, sakinleyip koltuğunuza yayılın ve kendinizi müziğe teslim edin. Bu şarkılar günümü güzelleştirdi, belki size de bir faydası dokunur diye paylaşmak istedim! Keyfini çıkarın…

1. İlk şarkımız Amerikalı Indie grubu Bon Iver’den “Skinny Love”. “For Emma, Forever Ago” albümünün 3. şarkısı. Justin Vernon “My my my, my my my, my my,” dediğinde sizin de eşlik edesiniz gelmedi mi?

2. Sıradaki şarkımız, Coldplay’in Şubat 2014’te çıkardığı “Ghost Stories” albümünün ilk single’ı “Magic”. İlk dinlediğimde pek sevmemiştim, ama şarkıya şans verdiğinizde pişman olmuyorsunuz. Biliyorsunuz, geçtiğimiz sene Chris Martin ve Gwyneth Paltrow çifti boşanmıştı ve bu süreci “conscious uncoupling” olarak ifade etmişlerdi. Bu şarkıyı her dinlediğimde Gwyneth’a yazılmış olabileceğini düşünüyorum. Chris  “If you were to ask me after all that we’ve been through ‘Still believe in magic?’ Yes, I do. Of course I do,” derken aklıma bu ikiliden başka bir şey gelmiyor. Rahatlamaya başladık öyle değil mi?

3. Pakistan doğumlu İngiliz şarkıcı Rumer’da sıra. “Seasons of My Soul” albümünün 3. şarkısı “Slow”u beğeneceğinizden eminim. Aşkı, hayatı sakin yaşamak isteyenlerin şarkısı “Slow”. Tadını çıkara çıkara yaşayın, dinleyin, sevin.

4. Turunç kafalı, çocuk suratlı 23 yaşındaki bu adamın yeteneğine ve başarısına şapka çıkarıyorum. “Give Me Love” en bilinen şarkılarından Ed Sheeran’ın. Akustik versiyonunu dinlemenin daha zevkli olduğunu düşünüyorum. “+” ve “x” adlı iki albümü var ve “Give Me Love”  ilk albümü “+”‘ın 13. şarkısı.

5. 90’lı Tom Odell’i bu listeye dahil etmemek olmazdı. Ed Sheeran gibi genç yeteneklerden Tom. “Another Love”, 2013’te çıkardığı ilk albümünde yer alıyor. Yeniden sevmek isteyen ancak önceki ilişkilerinin ağırlığını üzerinde hissedenlere gelsin. Sesin çok güzel Tom! Ve sözlerin 12’den vuruyor!

6. Coen biraderlerin son filmi “Inside Llewyn Davis”in (2013) film müziklerinden “Five Hundred Miles” dinleyelim şimdi. Justin Timberlake, Carey Mulligan (“An Education”, “The Great Gatsby” ve “Never Let Me Go” filmlerinden hatırlayacaksınız. Aynı zamanda “Mumford&Sons” grubunun solisti Marcus Mumford ile evli.) ve Stark Sands trio’sunun birlikte seslendirdiği bu şarkı kelimenin tam anlamıyla yumuşacık, mis gibi. Justin Timberlake’e bu sound’un çok yakıştığını söylemeliyim. Keşke böyle bir albüm yapsa…

7. Bakmayın 7. sıraya koyduğuma, bu şarkı şu sıralar müzik listemde en üst sırada yer alıyor. Bon Iver’in 2011 yılında çıkardığı en son albümü “Bon Iver, Bon Iver”in açılış parçası “Perth”. Sound’u çok farklı, çok güzel. Eminim bir kereyle kalmayacak, şarkıyı tekrar tekrar dinleyeceksiniz.

8. Biraz da kadın vokal duyalım, değil mi? 2014 One Love Festival’de sahne alan Oh Land’in “Perfection”ı adına yakışır güzellikte bir şarkı. Güzel vokal Danimarkalı Nanna Øland Fabricius’un 2. albümünün açılış şarkısı “Perfection”, bir kadın için aşkın, sahip olmanın, arzunun ne anlama geldiğini en iyi ifade eden şarkılardan biri bence. Videoda çaldığı müzik aleti “omnichord”un aynısından biz de istiyoruz.

9.  Miyazaki’nin yeni izleyebildiğim veda filmi “The Wind Rises”ın (2013) güzelim şarkılarından biri. Umut aşılamıyor mu sizce de? O kadar duru, o kadar dingin ve güzel…

10. Son şarkımız kanun virtüözü Göksel Baktagir’den “Yaz Aşkı”. Aslında kimsecikler keşfetmesin istiyordum bu şarkıyı ama paylaşmadan edemedim.

Playlist’i beğendiğinizi umuyor, hepinizde işlerinizde kolaylıklar diliyorum! Müzik sizi korusun!