Tatil rotanıza eklemeniz gereken mucize yerlerden biri Ege’nin henüz keşfedilmemiş diyarı olan ”Dalyan”dır. Dalyan, Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren ana kanal üzerinde bulunur. Bu nedenle de eşsiz bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapar. Nitekim Dalyan, 2008 yılında The Times Gazetesi tarafından Avrupa’nın en güzel açık alanı seçilmistir. Bir defa gidince adeta bağımlılık yapan bu doğa harikası yer, Köyceğiz Gölü’nü denize bağlayan kanalın etrafında kurulmuştur. Dalyan, deniz kenarında olmamasına rağmen denizin maviliğini aratmayacak doğal güzelliklere sahiptir.

Dalyan Otel | Fotoğraf: Büşra Yemliha

Dalyan’da Oteller

Dalyan
Dalyan| Fotoğraf: Büşra Yemliha

Kanal boyunca birbirinden güzel butik otellerde kalabilirsiniz. Dalyan’da olmanın en keyifli anlarından biri de güne zinde ve tertemiz bir havayla uyanmaktır. Oteller genellikle butik otel şeklinde olduğu için ve kanalın etrafında yapılandığı için uyanır uyanmaz kendinizi doğanın merkezinde hissedersiniz. Kahvaltınızı yaparken hemen önünüzden geçen tekneler, ağustos böceklerinin sesleri ve sazlıkların arasından görünen yeşillikler kahvaltınız boyunca size eşlik eder. Kahvaltınızı yaptıktan sonra doğa yürüyüşüne çıkabilir veya her saat başı sizin için hazır olan teknelerle göllere gidebilir ve gölde yüzmenin hazzını yaşayabilirsiniz.

Dalyan Pansiyon
Dalyan Pansiyon | Fotoğraf: TripAdvisor

Çok lüks ve kalabalık tatil beldelerinden uzaklaşıp daha sakin ve kendine münhasır yapıları olan butik oteller tercih etmek istiyorsanız Dalyan bu anlamda çok güzel alternatifler sunmaktadır. Özellikle nehir kenarına kurulmuş butik oteller hem çok romantiktirler hemde çok keyifli bir deneyim yaşamanızı sağlar. Gün batımında nehir kenarına kurulmuş salıncakların birine kurulup önünüzden geçen tekneleri ve suda yüzen ördekleri izleyebilirsiniz. 

Dalyan’ın Kendine Özgü Cafeleri

Dalyan’da her yer yürüme mesafesinde olduğu için otelinizden çıktığınız anda birbirinden farklı kafelerde oturabilir ve anın tadını çıkarabilirsiniz. Akşam saatlerinde özellikle gün batımından itibaren birçok kafede canlı müzik dinleyebilirsiniz. Özellikle yaz akşamlarına da çok yakışan caz müzikten hoşlanıyorsanız Dalyan’da ki kafelerden birisini tercih edebilirsiniz. 

img_20190621_195839
Fotoğraf/ Büşra Yemliha

Denize Ulaşmaya Çalışmak Denizden Daha Güzel!

Denize girmek isterseniz kanalda sizi bekleyen teknelerle yapacağınız minik bir tur ile Ege’nin muhteşem denizi olan İztuzu Plajı’na ulaşmanız mümkündür. Burada denize ulaşmanın en güzel kısmı denize arabalarla değil de, teknelerle sazlıkların arasından geçerek ulaşmaktır. Dalyan’dan bindiğiniz teknelerle yemyeşil bir diyarın masmavi sularla kesiştiği yerlere şahit olmak mucizevi bir güzelliktir.

Dalyan Deniz
Dalyan Deniz | Fotoğraf: Yaprak Otel

Denize kara yolu ile ulaşmak da mümkündür. Üstelik denize aracınız ile giderken dağların yamacındaki rengarenk zakkum ağaçlarının arasından görünen deniz manzaralarına da şahit olabilirsiniz. Üstelik aracınızla giderken yol kenarlarında Ege yöresine ait gözlemecilerde durup, hem eşsiz manzaraları izleyebilir hem de çok lezzetli gözlemeleri tadabilirsiniz.

İztuzu Plajı | Fotoğraf: Wikipedia

Gölde Yüzmenin Hazzını Yaşamak İçin Dalyan, Alagöl

Daha önce hiç gölde yüzmemişseniz özellikle Alagöl, gölde yüzmenin ne kadar güzel bir deneyim olduğunu fark etmenizi sağlar. Alagöl’de yüzmek mutlaka yaşamanız gereken keyifli deneyimlerden biridir. Zira gölün altından gelen su sıcaktır ve yüzeye doğru su ılıklaşmıştır. Böylece gölde yüzerken ayaklarınız tatlı bir ılıklık hissederken vücudunuz sudan hiç çıkmak istemeyecektir. Üstelik gölde yüzerken karşınızda yemyeşil bir doğa, manzaranıza eşlik etmektedir. Hatta gölde yüzmek öyle bir bağımlılık yapmaktadır ki, deniz yerine bu gölde yüzmeyi tercih etmeniz yüksek ihtimaldir.

Alagöl
Alagöl | Fotoğraf: Atlas Dergisi

Dalyan çok lüks tatil beldelerinden tamamen uzak bir tatil beldesi olduğu için bu beklentiyle gidenlerin beklentisini karşılamayacaktır. Ancak doğa ile iç içe olmanın huzurunu yaşamak isteyenlerin mutlaka listelerine eklemesi gereken saklı bir cennettir. Doğanın kalbinde yer alan bu tatil beldesi bizim gittiğimiz andan itibaren kalbimizi fethetmeyi başardı. Yolu Dalyan’a düşenlerin bir daha dönmek istemeyeceklerinin garantisini veriyorum. Sağlıcakla ve seyahatle kalın…

Kapak Fotoğrafı: Büşra Yemliha

İlginizi çekebilir: Gizem Durmuş’tan Cunda Adası