Ofansif mizah ya da kara mizah ülkemizde henüz çok popüler bir eğlence şekli değil. Din, ırk, aile, pedofili, cinsellik gibi konular hala ülkemiz için “dokunulmazlık” kapsamında. Hal böyleyken bu başlıklarla ilgili espri yapmak da kimsenin harcı değil. İskoçyalı komedyen Daniel Sloss’un Netflix’te yayınlanan gösterisi Daniel Sloss Live Shows’un “Dark” ve “Jigsaw” adlı iki bölümü, aslında bütün bu başlıklar ve ötesi hakkında bir hayli cesur tespitlerde bulunuyor.

Daniel Sloss, 1990 doğumlu İskoç bir komedyen. Şu sıralar özellikle “Jigsaw” gösterisindeki ilişki tespitleriyle mizah severlerin gündeminde. Gösteri hayatına çok erken başladığı için kendi coğrafyasında bilinirliği çok daha fazla tabi ki. Uzun süredir Conan O’Brien’ın talk show’unda da ara ara kendisini gösterdiği için Amerika’da tanınıyor. Netflix’te 190 ülkede yayınlanmaya başlayan iki gösterisiyle beraber farklı kültürlerin mizah konseptlerini takip etmeye çalışan bizlerin de hayatına girmiş durumda artık.

Dmy36U-W0AA9gCM
Daniel Sloss Live Shows: Netflix’ten Bir Kara Mizah Gösterisi

Daniel Sloss Live Shows

Dark

Dark, Daniel Sloss’un Netflix’te yayınlanan gösterisinin ilk bölümü. Komedyenin tarzına referans olabilecek özellikle ailesi ve kendisiyle ilgili birçok bilgi içermesi açısından da oldukça eğlenceli bir bölüm. İsmiyle müstesna şekilde karanlık bir tarafı da olduğunu ve din ve aile yaşantısıyla ilgili söylemlerinin birçok insanı rahatsız edebileceğini belirtmekte fayda var sanırım.

Jigsaw

İlk gösteriden farklı olarak Jigsaw’da ilişkilerle ilgili bir tespitini anlatan Sloss, 7 yaşındayken babasının varoluşçuluk üzerine kendisine söylediği sözleri yeniden değerlendirip bazı tespitlerde bulunuyor. Buna göre insan hayatı aslında bir puzzle ile oldukça benzer. Önünüze kutusu olmayan bir puzzle geldiğini düşünün, öncelikle köşeleri yapmaya başlarsınız. Baba Sloss’a göre bu dört köşe; aile, arkadaşlık, hobiler ve kariyerdir. Orta kısmı ise size hayatınız boyunca eşlik edecek mükemmel bir partnerdir. Yani, hayatta tam olabilmek için her zaman bir partnere ihtiyacınız vardır. Bu tespit üzerinde bir hayli kafa yoran ve çevresindekilerle düşüncelerini paylaşan Sloss’un tespitlerini bir hayli eğlenceli şekilde anlattığı gösterisi Jigsaw, şimdiye kadar 20.000’den fazla ilişkinin bitmesine, 65 nişanın ve 78 evliliğin bozulmasına sebep olmuş durumda.

Daniel Sloss, “izledim, güldüm, bitti”‘den çok daha fazlasını vaat ediyor seyirciye, çünkü zeki bir adam. Söylediklerine alınmak bir yana, ciddi bir kıskançlık hissettiğimi açıkça söyleyebilirim. Eğlencesi bol iki saat geçirmek isteyen herkese tavsiyemdir.

IMDb Puanı: 8.5/10

İlginizi çekebilir: Emre  Eminoğlu’dan Velvet Buzzsaw