Elektronik müziği yakından takip eden insanların hemen aklına gelebilecek isimlerden biri, Şili asıllı Amerikalı Nicolas Jaar’dır. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de çok popüler bir DJ ve müzik prodüktörü kendisi.

jaar

Hemen hemen tüm elektronik müzik festivallerinde ya da IBIZA’da çok rahatlıkla kendisine rastlamış ya da rastlayacak olabilirsiniz. Benim ona bu kadar saygı duymamın bir başka sebebi ise müzik hayatına Mulatu Astatke’den deli gibi etkilenerek giriş yapmış olması. (Mulatu Astatke’yi bu sene Mayıs ayında yine canlı Chillout Festivalinde dinlemek başka bir ayrıcalıktı.)

Nicolas Jaar ve bir başka ünlü prodüktör olan Dave Harrington güçlerini birleştirerek bu projeyi hayata geçirdiler: Darkside Project

darkside project

Bu birleşmenin ilk meyvesi olan “Pyschic” albümüne bayıldık!

Yazın veya herhangi bir zaman düzenleyeceğiniz bir ev partisinde müziği loop’a alın. Sonucun herkesin bayılacağı, yerinde duramadan dans etmek isteyeceği bir ortam olacağına pek eminim. Daha önce Jaar akımından zevk almamış olsanız bile seveceğinizi garanti ediyorum.

Asıl güzel haber ise 31 Ağustos gecesi Çeşme Before Sunset ‘de ilk Darkside Project konseri gerçekleşecek!

-nicolas-jaar-john-lennon-mix

2010 yılında ülkemizde Nicolas Jaar Küçük Otto’da şahsi bir konser vermişti. Bireysel sound’undan çok bu proje kapsamında oluşturdukları soundu daha bir sevdiğimi söyleyebilirim.

Elektronik müzik sevmem derseniz de hiptonik bir sound sizi beklemekte. Yeni bir şey denemek isteyenlere ve özellikle Nicolas Jaar meraklılarına duyurulur.

Evdeyseniz ya da işteyseniz ve kafanızı yormadan farklı sounda sahip bir müzik eşliğinde çalışmak istyorsanız işte size canlı New York çatı katı Boiler Room kayıtları: