İstanbul hareketinden yorulup zehirlenen bünyelere 5 yıldızlı karmaşa yerine slow motion tatil en güzel panzehir bence. Marmaris-Datça bunun için ideal yerlerden. Kısa ama yavaş çekim bir tatil-yemek yazısına hoş geldiniz…

Konum

Bu yazıda aslında Datça yolunda Yel Değirmenlerinin altındaki harika bahçesiyle Zeynep’in Yeri’nden bahsetmek istiyorum. Bir haftalık Marmaris gezimizde tesadüfen tanışma fırsatı bulup, iki kez ziyaret ettiğimiz mekan ve sahiplerinden bahsetmek istedim ki bu güzelliği duymayanlar da haberdar olabilsin.

IMG_3181
İztuzu Beach Coffee

Zeynep’in Yeri’ne geçmeden önce, soğukların biraz azaldığı, hafiften güneşin yüzünü gösterdiği bu günlerde geçen yaz görme fırsatımız olan Datça’dan biraz bahsetmeden olmaz sanırım. Marmaris, merkezi dikkate alındığında çok çekici değil. Ancak çevresi muhteşem güzelliklerle dolu: İztuzu, Bozburun, Selimiye, Turunç, Ovabükü, Hayıtbükü, Palamutbükü ve Datça zamanın durduğu, denizin ve dinginliğin adresi olma özelliklerini koruyan muhteşem yerler. Her ne kadar bozmak için insanoğlu olarak çok çaba harcansa henüz (çok şükür ki) başarılmış değil. Tatil için biz araç kiralayıp bahsettiğim koyların hepsini gezmeyi tercih ettik. Tatil bittiğinde geriye dönüp baktığımda iyi de etmişiz diyorum. Bahsettiğim bük’ler çok bakir ve güzel. Bozburun ve Selimiye de benzer özellikte. Gezmeden bir yerde sadece dinlenmeyi sevenler bu yerlerden herhangi birisini seçerek sakin birkaç gün geçirebilirler. Bizim gibi gezinti sevenler ise hepsine biraz zaman ayırabilirler. Teknolojiden, kalabalıktan, büyük şehir karmaşasından, hızdan ve stresten uzak günler için ideal seçimler. Bir düşünün derim.

IMG_3209
Zeynep’in Yeri (Zeynep Restaurant)

Zeynep’in Yeri (Zeynep Restaurant) Konum

Datça’ya gidince göreceksiniz; yol kenarında altı ye değirmeni yer alıyor. Yol üzerinde en başta göreceğiniz değirmende harika bir restoran olan Zeynep’in Yeri ile karşılaşıyorsunuz. Zamanında Taksim’de bir mekan işletirken eşiyle aldığı ani kararla Datça’ya yerleşen Zeynep Kunter, mutfakta harikalar yaratıyor. Yöresel yemeklere ilgi duyanlar burayı mutlaka not alsın.

Biz Zeynep’in Yeri’nde kahvaltı ettik, ancak söylemem gerekir ki öğle ve akşam yemeği servisleri de var. Kahvaltıda bol miktarda reçel tadabilirsiniz. Erik, şeftali ve muz bize kısmet olanlar. Reçeller şeker içermiyor ve tamamiyle ev yapımı. Mekanın kahvaltılık meze, yeşillikler ve peynir-zeytin ikramları da çok lezzetliydi. Bunların yanında Zeynep Hanım’ın spesiyallerinden “aybörek” benim favorimdi. Kıyma ve özel bir peynir-baharat karışımı içeren gözlemeyi andıran harika bir tat. Yanında yine ev yapımı limonatasını mutlaka deneyin.

IMG_3213
Zeynep’in Yeri (Zeynep Restaurant)

Mekanı Zeynep hanım ve eşi birlikte işletiyor. Keyifle ve çok severek yaptıkları ortada. Gayet kibar ve misafirperver olduklarını da belirtmem gerekiyor. Kendi mekanları gibi Datça’yı da çok seviyorlar. Anlattıklarından ve mutluluklarından zamanında aldıkları taşınma kararının çok doğru olduğunu ve kendilerini ne kadar iyi geldiğini hızlıca anlayabiliyorsunuz. Başka bir dünyanın varlığını keşfetmişler resmen.

Zeynep’in Yeri, Datça’ya yolu düşen herkese tavsiyemdir. Şimdiden afiyet olsun…

Zeynep Restaurant Adres: Yeldeğirmeni Kızlan Altı Mevki, Datça Merkez, Muğla