Dünyanın en başarılı piyanistleri arasında gösterilen, sıradışı yaşamı “Shine” filmine konuk olan David Helfgott, 15 Nisan’da İstanbul’da!

560x300 good music banner

1947’de Melbourne, Avustralya’da Polonya asıllı Yahudi bir ailede dünyaya gelen David Helfgott, 17 yaşında başladığı piyano eğitiminin ardından olağanüstü yeteneği sayesinde dünyanın en ünlü piyanistlerinden birine dönüştü. Eğitimini, kendisini “25 yıllık öğretmenlik hayatında gördüğü en parlak öğrenci” olarak tanımlayan Cyril Smith ile Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde tamamlayan Helfgott, ne yazık ki 70’li yıllarda duygusal dengesizlik ve zihinsel uyarılabilirlik hastalığı ile yüzleşmek zorunda kaldı.

Sık sık geçirdiği krizlere ve hastalığı ile mücadele etmek durumunda kalmasına rağmen birbiri ardına kazandığı yarışma ve ödüller, büyük destek ve ilgi gördüğü konser ve turneler ile müziğe hep devam etti.

David Helfgott’un ününün daha da artmasına neden olan ve onu dünya çapında yıldız bir piyanist haline getiren olaysa, 1996 yılında hayatının “Shine” filmine konu olması oldu. Helfgott’u canlandıran Geoffrey Rush, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünün sahibi olurken, film de 7 dalda aday gösterildi.

Sanatçının “Shine” döneminde yayınlanan, Kopenhag Filarmoni Orkestrası ile kaydettiği “The Last Great Romantic: Rachmaninoff” albümü dünya çapında 4 milyondan fazla sattı. Helfgott, Ekim 1996’da Sydney Opera Binası’nda kapalı gişe dört konsere imza attı.

David Helfgott, 15 Nisan’da Yapı Kredi ana sponsorluğu ve Map İletişim ile Piu Music organizasyonuyla İstanbul Kongre Merkezi’nde muhteşem bir konser için İstanbul’da olacak. The Guardian’ın “Pavarotti futbol fanatiklerine operayı sevdirdi. David Helfgott da hayatı boyunca hiç klasik müzik konserine gitmeyecek olan insanlara piyanoyu ve klasik müziği sevdiriyor.” diye bahsettiği sanatçıyı mutlaka dinleyin!

Biletler için: http://www.biletix.com/etkinlik/PMAP2/ISTANBUL/tr

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?