“Dünyayı siyah-beyaz görmememizin bir nedeni var!” İç mimar ve yazar Celerie Kemble’ın bu sözlerine katılmamak elde değil. theMagger olarak; şehirlerin, yaşam alanlarının incelikle, zariflikle üretilecek dokunuşlara ihtiyacı olduğuna inanıyoruz ve bu coşkumuzu paylaşan projeleri radarımıza alıyoruz. Özellikle de genç sanatçılara fırsat tanıyanları! “Boyada sanat cesaret ister” sloganı ile yola çıkarak Decomaster Art Academy’i kuran Nippon Paint ile de yollarımız bu noktada kesişti. Boya ve sanatı bir araya getiren akademi, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği ilk dönem eğitimleri ile 20 katılımcıyı mezun edişinin ardından yeni dönem için harekete geçmiş durumda.

Artık duvarlar, yalnızca tek bir renkle ya da aynı yöne giden fırça darbeleriyle boyanmıyor. Günümüzdeki evlerde, işyerlerinde duvarlar kendi başına da dekoratif bir alan… Bu durum, yepyeni bir ustalık alanını da ortaya çıkardı. Bu alanda talep çok, ama usta sayısı az. İşte, Nippon Paint Decomaster Art Academy, standart boya uygulamasına kıyasla daha fazla gelir imkanı sağlayan bu alanda, desenlere ve renklere ilgisi olan, yeteneğini farklı bir kariyere çevirmek isteyen sanat, tasarım, resim, seramik gibi bölümlerde okuyan ya da bu bölümlerden mezun olmuş üniversitelilerin, sanatlarını duvarda bambaşka bir yaratıcılığa taşımalarına imkan sağlamak için kurmuş bir organizasyon.

Peki akademide neler yapılıyor? Bahsettiğimiz gibi yaşam alanlarımızın tamamı incelikli dokunuşları, renkleri, desenleri ve yaşamı güzelleştiren tüm görsel detayları hak ediyor. Nippon Paint de 142 yıllık geçmişi ile bu dokunuşları yapacak insan kaynağının gelecek sorumluluğunu üzerine alıyor! Akademiye başvuran adaylar arasından seçilen ilk 20 kişi, hiçbir ücret ödemeden dekoratif boya uygulamacısı yani decomaster olarak eğitimini tamamladı. Yani, iki haftalık yoğun uygulamalı eğitim sürecinde boyanın incelikleri, özgün dokuların ve etkileyici efektlerin nasıl yaratılacağını kapsamlı bir şekilde öğrendi. Hatta eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar, bu alanda çalışan mimarlık ofisleri ve uygulama firmaları ile tanıştırılarak boya uygulamalarını yapmaya başladı bile!

Akademi şimdiyse hız kesmeden yeni eğitim grubunun derslerine de Gebze’deki Nippon Paint fabrikasında başladı ve 20 yeni katılımcı ellerine fırçalarını alarak ilk denemelerini yaptı. Üstelik Decomaster Art Academy, teknik dersler dışında da eğitimler sunuyor. Nippon Paint, Boğaziçi Üniversitesi Mezunu İş İnsanları Derneği tarafından kurulan BUiyiİş ile birlikte geliştirdiği proje ile katılımcılara kendi işini yapabilmenin kapısını aralamayı hedefliyor. Bu nedenle, iletişim, sosyal medya kullanımı, finansal okuryazarlık, girişimcilik gibi eğitimler de veriliyor.

Decomaster Art Academy’de 2024 yılı sonuna kadar 20’şerli gruplar halinde sanat, tasarım, resim ve benzeri bölümlerin öğrencisi ya da mezunu olan 200 kişinin eğitim görmesi hedefleniyor. O halde sizi akademiyle daha yakından tanışmak üzere buraya alalım.

Kapak Fotoğrafı: Decomaster Art Academy