Geçtiğimiz günlerde, Boğaz’ın en güzel mekanlarından Del Mare’de müthiş bir gün batımı seyrettik; hem de Metro Türkiye’nin Wise Wine Selection’ı ve enfes bir tadım menüsü eşliğinde… Wise Wine Selection, Metro Türkiye’nin Avrupa’nın önemli bölgelerinden getirdiği, Vedat Milor ile birlikte oluşturulan özel bir şarap seçkisi. Bu özel gecede, Wise Wine Selection gibi önemli seçkinin gecesine katılmak, bu şaraplar için özel hazırlanan tadım menüsünü tatmak gerçekten heyecan vericiydi. Değerli Vedat Milor’un da bizlere eşlik ettiği gecede deneyimlediğimiz müthiş lezzetleri sizlerle paylaşmak, bu vesileyle de bu güzel deneyimi yeniden yaşamak istiyoruz. 

DSC09069
Del Mare’den Leziz Notlar: Wise Wine Selection Tadım Gecesi

Wise Wine Selection tadım menüsü, bizim de tanışma fırsatı bulduğumuz, Del Mare’nin mutfak koordinatörü Tongar Fırat ve ekibinin, en kaliteli mevsimsel malzemeleri özenle seçerek hazırladığı, eşsiz bir menü. Kendisinden de dinlediğimiz üzere, menüde yer alan tüm lezzetler geleneksel ve yenilikçi pişirme metotları kullanılarak hazırlanmış.

DSC09075
Del Mare’den Leziz Notlar: Wise Wine Selection Tadım Gecesi

Vedat Milor’un da Wise Wine Selection şaraplarını Del Mare’nin özel tadım menüsüyle eşleştirilme süreçlerinden bahsettiği ve değerli bilgilerini bizlerle paylaştığı bu güzel geceyi anlatmaya, isterseniz başlayalım.

DSC09083
Del Mare’den Leziz Notlar: Wise Wine Selection Tadım Gecesi

Bizleri; Yıldız Anason Aromalı ve Taze Naneli Çıtır Rezene, Misket Limonu Aromalı Deniz Börülcesi, Arnavut Biberi Aromalı ve Gebre Otlu Domates ile hazırlanan Sardalye karşıladı. Santorini adasına özgü beyaz bir Yunan şarabı olan Assyrtiko (2017) eşliğinde, harika bir lezzet deneyimledik. Öğrendiğimize göre, Santorini adasının volkanik oluşu, şaraplarının da mineral açısından bir hayli zengin olmasının sebebi.

DSC09079
Del Mare’den Leziz Notlar: Wise Wine Selection Tadım Gecesi

Sonrasında masalarımıza gelen; Kuşkonmaz, Su Teresi, Semizotu, Çilek, Limon ile hazırlanan Enginar tek kelimeyle enfesti. Yalnızca lezzetiyle değil, rengarenk görüntüsüyle de daha tatmadan bizleri ferah ve taptaze bir lezzetin beklediğinin mesajını veren Enginar’a, Avusturya’nın yerel üzümü olan, özellikle Wachau bölgesinde sık karşılabileceğiniz, Grüner Veltliner (2016) eşlik etti.

DSC09084
Del Mare’den Leziz Notlar: Wise Wine Selection Tadım Gecesi

Şimdi sizlere, muhteşem bir ikiliden bahsetmek istiyoruz; Roka, Konfi Renkli Bebek Domatesler, Domates Çekirdekleri, Izgara Salatalık, Kırmızı Soğan Turşusu, Kekikli ve Limonlu Ekmek Kırıntısı ile özenle hazırlanan Ahtapot ve Fransa’nın en güzel bölgelerinden biri olan Loire Vadisi’nden bir beyaz şarap üzüm çeşidi, Chenin Blanc (2016). Birbirlerini müthiş bir uyumla tamamlayan bu ikilinin tadı damağımızda kaldı desek abartmış olmayız. En belirgin özelliği asiditesinin yüksek olması olan Chenin Blanc, taze ve ferahlatıcı aromasıyla bize sorarsanız özellikle yaz geceleri için ideal bir alternatif.

Geceye devam ederken, masamıza birbiri ardına lezzetler gelmeye devam etti; Karides, Zencefil, Misket Limonu, Limon Çubuğu, Kişniş, Beyaz Şaraplı Midye, Dereotu, Frenk Soğanı, Maç Fıstığı, Kuş Üzümü ile yapılan Pazı ve Fransa’nın meşhur Alsace bölgesinde de sık karşılaşabileceğiniz, aromatik şarap sevenler için birebir olduğunu düşündüğümüz Gewurztraminer (2017). Hemen ardından, Şeftali, Nektarin, Acı Biber, Frenk Soğanı, Kişkiş, Misket Limonu, Limon ve Kerevit Kreması ile hazırlanan Deniz Kereviti‘ni tattık. Bu sefer önümüzdeki lezzete, yumuşak ve zengin aromasıyla İtalya’nın tam bir doğa, tarih ve şarap cenneti olarak bilinen Piemonte bölgesinin Arneis’i (2016) eşlik etti.

DSC09086
Del Mare’den Leziz Notlar: Wise Wine Selection Tadım Gecesi

Tadım deneyimimizin sonlarına yaklaşırken; Fener Balığı, Cibes, Taze Soğan, Renkli Bebek Kabak, Renkli Bebek Havuç, Limon, Maydanoz, Fermente Sarımsaklı Tuzlu Yoğurt ile hazırlanan Mücver‘i tattık. Pişirilmesinden sunumuna, Tongar Fırat ve ekibinin özgün yorumunu hissettiğimiz Mücver, özellikle ağızda dağılan kıvamıyla alışkın olduğumuz tattan oldukça farklıydı diyebiliriz. Deniz Kereviti ile birlikte tattığımız Arneis (2016), Mücver ile de harika bir uyuma sahipti.

Adaçayı, Arpacık Soğan, Bebek Patates, Sarımsak, Biber, Domates, Limon, Kızarmış Kale Yaprağı ile hazırlanan Kılıç Balığı, bu güzel gecede bizlerle buluşturulan son lezzetler arasındaydı ve tabii ki yine harikaydı. Fransa’nın Burgonya bölgesinde doğmuş olan ancak şu anda, İngiltere’den Yeni Zelanda’ya, şarabın üretildiği her yerde yetiştirilen Chardonnay’e (2017) de ayrıca bayıldık.

Del Mare’nin özel tadım menüsünde, şu ana kadar tattığımız harika lezzetleri taçlandırmak üzere; Nane, Yanık Vanilya Kreması ve Kakao Kırıntısı ile süslenmiş Çilek vardı. Tek kelimeyle enfesti, tüm tadım deneyimimize leziz bir son dokunuş yaptı diyebiliriz.

Baştan sona harika bir geceydi, Metro Türkiye’ye bu gece için teşekkür ederiz.