Bir cafeye gittiğimiz zaman etrafımdaki herkes Türk kahvesi, latte, espresso gibi kahveler içerken, ben her zaman yeşil çayımı söylerim. Kendimi bu konuda anlatmam gerekirse, gerçek anlamda bir “çay tutkunu”yum. Güne klasik siyah çayımızla başlar, gün içinde yeşil çaydan naneli çaya, beyaz çaydan Çin çayına kadar farklı çeşitler tüketirim. 3 hafta önce facebook’ta tesadüfen karşılaştığım “Tea house” konseptiyle açılan Dem Karaköy, hemen ilgimi çekti ve bu güzel mekana 3 gün önce gitme fırsatı buldum.

Konum

Dem Karaköy
Dem Karaköy – Tea House

Dem Karaköy’e alışmam çok uzun sürmedi; renkli ve sempatik ortamıyla girdiğim anda etkiledi burası beni. Yeşil ve sarı tonlarında sandalyeler, ahşap masalar, çalan keyifli müzik, ortamdaki küçük tablolar ve taze çiçekler birleşince gerçekten çok samimi bir mekan çıkmış ortaya; Dem’e girdiğim anda buraya önceden gelmişim gibi hissettim.

Dem Karaköy

Dem Karaköy’de Çay Menüsü

Dem Karaköy’de masanıza iki ayrı menü geliyor. Bir tanesi içinde atıştırmalıkların ve Türk kahvesinin olduğu tek sayfalık menü; diğeri ise 60 çeşit çaydan oluşan “Çay Menüsü”. Çay menüsü, şarapevlerinde gelen şarap menülerine benziyor; çünkü Dem’in sahipleri menüyü “kırmızı çaylar”, “beyaz çaylar”, “siyah çaylar”, “yeşil çaylar” gibi birkaç bölüme ayırmışlar. Hangi çayın neden içilmesi gerektiğini, nelere iyi geldiğini, nasıl aromalara sahip olduğunu ve hangi ülkede üretildiğini bu hazine değerindeki menüye eklemişler. İçeceğiniz çayın damak zevkinize uyup uymayacağını altındaki açıklamaya göre anlayabiliyorsunuz. Dem’de çayınızı ister tek fincan olarak, isterseniz de çaydanlıkta söyleyebiliyorsunuz. Çaydanlıkta söylediğinizde sunumlar tek kelimeyle harika oluyor.

Dem’in sahiplerinden Sabancı Üniversitesi mezunu Ömer Çağatay ile tanışma fırsatım oldu. Ömer, bize uzun süre Türkiye ve yurt dışından çay uzmanlarından danışmanlık aldıklarını, menüyü ona göre hazırladıklarını anlattı. Menüde “siyah çay” bölümünün en geniş yeri tutmasının nedeni ise, Türk’lerin en çok siyah çaya alışık olmasıymış. Bunu duyunca tabii ki şaşırmadım, böyle bir mekana gelmişken bile Türkler olarak geleneklerimizden vazgeçmek bizim için zor tabii 🙂

Dem Karaköy

Dem Karaköy’de Çaylar

Ben gittiğim zaman “beyaz çaylar” bölümünden White Melon‘u içtim, kavun kokularının geldiği çayın içimi çok kolaydı. Menüden öğrendiğim kadarıyla White Melon, cildin yenilenmesinde de büyük katkı sağlıyormuş…

Menüde ilgimi çeken diğer çaylar ise; “kestane ağaçlarından gelen odunsu bir aromaya sahip olan” White China Bai Mu Dan, ağızda yine “odunsu bir tatla beraber bal aroması bırakan” Butterfly of Taiwan, vanilya sevenler için bir Güney Afrika çayı olan Rooibos Vanilla, bitki çaylarından tropikal meyve aromaları içeren Life & Beauty çaylarıydı. Nane sevenler için ise “yeşil çayın taze nane yapraklarıyla beraber pişirimesiyle oluşan” Fas Nane Çayı‘nı da öneriyorum.

Dem Karaköy
Dem Karaköy

Bu şirin mekan yeni açılmasına rağmen, çok yakın zamanda Ömer ve Eylül gibi güleryüzlü sahipleri, samimi ortamı ve lezzetli çayları sayesinde birçok kişinin Karaköy’deki en uğrak mekanlarından biri olacağına benziyor.

Dem’i en kısa zamanda deneyimlemenizi öneriyorum…

Dem Karaköy Adres: Kemankeş Mahallesi, Hoca Tahsin Sokak, No:17 Karaköy/İstanbul

Dem Karaköy Telefon: 0212 2939792