Yeni açılan yerleri bulup, keşfetmek büyük zevk kabul; ancak tanıdık bildik yerlerin başka semtlerde açılan şubelerine de mutlaka bir uğrayın derim!

Dem Moda Konum

mekan – dem
Dem, Moda

Dem Karaköy’ü bilmeyen yoktur sanıyorum ki. Onlarca çay çeşidi, lezzetli atıştırmalıkları ve enfes tatlılarıyla, Karaköy’ün en sevilen mekanlarından biri. Çayseverler için zaten vazgeçilmez olan Dem, şimdi bir de Anadolu Yakası’na demir attı! Moda İlkokulu’nun hemen yanıbaşında bulunan yepyeni Dem, yine çok şık, yine samimi ve sıcacık. Bir önemli farkla: Moda’daki dükkan çok geniş bir alanda. Öyle ferah ki saatler nasıl geçiyor anlayamadım ilk gittiğimde. Bu arada keşfe gittiğim gün yaklaşık bir saat önce açılmıştı ve kavunlu beyaz çayımın yanında bana harika bir havuçlu kek ikram ettiler ilk müşterileri olduğum için. Bugüne kadar yediğim havuçlu kekler arasında açık ara en en en iyisiydi.

mekan – dem 2
Dem, Moda

Menüde, 60’a yakın çay çeşidi, tatlı-tuzlu atıştırmalıklar (mücver, kiş, muffin gibi…), kahvaltı salatası, menemen, İspanyol omleti, kahvaltı scone’ı gibi kahvaltılık seçenekler mevcut. Özellikle İngilizlerin ünlü beş çayı geleneğinin Türk çay kültürüne uygun olarak uyarlanan halini, menüden damak zevkinize uygun olarak seçeceğiniz bir çay ve atıştırmalıklar eşliğinde burada bulabiliyorsunuz. Saatlerinizi kurun ve bir beş çayı’nı Dem’de geçirin.

Dem Moda Adres: Caferağa Mah. Şair Nefi Sok. No:9/A, Kadıköy / İstanbul

Coffee Manifesto Moda Konum

mekan – manifesto
Coffee Manifesto, Moda

Manifesto, Kadıköy çarşıda üçüncü dalga kahveci olarak Montag’la birlikte hakimiyetini sürdürürken, bir anda Moda’da yeni şubesiyle çıktı karşıma. Mekan, oldukça kilit bir noktada, barlar sokağını bitirdiğinizde karşınıza çıkıyor. Çarşıdaki dükkana göre daha büyük, dekoru benzer; ancak burada daha çok kitaplara yer verilmiş. Kahvelerse lezzetlerini korumaya devam ediyor. Kurabiyeler ve tatlı çeşitleri ayrı güzel; ancak Kadıköy’de en iyi kahve nerede sorusu için bir liste yapılacak olsa, Manifesto doğrudan haklı bir yer edinecektir. Dışarıyı izleyebileceğiniz bar şeklindeki masalardan birine yerleşip Flat White eşliğinde kitap keyfi pek keyifliydi doğrusu. Ara sıra gözümü kaldırıp sokağı seyrettiğimi de itiraf etmeliyim 🙂

Voi Teşvikiye Konum

mekan – voi
Vol Teşvikiye

Voi’yi Bağdat Caddesi’nden bilirsiniz. Şaşkınbakkal’ın en sakin sokaklarından birinde, birçok müdavim oluşturmuş bir mekan olarak Avrupa yakasındaki insanlara da ulaşılır olmaları epey hoş olmuş. Teşvikiye’nin en güzel yerine konuşlanan Voi, bildiğimiz sevdiğimiz lezzetli kahvaltı ve yemek çeşitleri ve enfes tatlılarıyla bu yakanın insanlarını da kendine bağlamış bile. Mekan çok tatlı olmuş öncelikle, hem geniş hem duvardaki panda resmine bayıldım hem de yine güleryüz ve misafirperverlik hakim. Bir diğer güzel özelliği ise, sağlıklı seçeneklere yer vermeleri menülerinde (Özellikle sağlıklı ve az kalorili tatlıları denemelisiniz!)

mekan – voi 2
Vol Teşvikiye

Sabahları kahvaltı için geldiğinizde özellikle bir sürü seçenek sizleri bekliyor. Her şey özel olarak seçilmiş ve taze, omletler oldukça doyurucu. Ben dikkat ediyorum derseniz de fit kahvaltı veya sporcu kahvaltısını deneyin. Kahvaltının üstüne de o koskoca tatlı dolabından zevkinize uygun bir seçim yapıp kahveniz eşliğinde Voi’nin keyfini çıkarın. Tekrar tekrar gitmek isteyeceksiniz! 🙂

Voi Teşvikiye Adres: Teşvikiye Mah. Ihlamur Nişantaşı Yolu Sok. No:30, Şişli / İstanbul