“Eşsizliğini kucakla” hareketi ile yola çıkan, insanların her birinin eşsiz olduğunu savunan, herkesin ayrı bir yeteneği olduğunu ve bu yeteneği ile para kazanması gerektiğini dile getiren, hepimizin özgür olduğunu ve özgür bir hayatın mümkün olduğunu anlatan muhteşem kadın, Deniz Türkçü ve Youtube kanalıyla tanışın.

Deniz Türkçü
Deniz Türkçü | Fotoğraf: Youtube

Ona muhteşem dediğimi duyduğunda muhtemelen gülümseyip, hepimizin muhteşem olduğunu söyleyecektir. Çünkü ona göre biz bu dünyaya kendi muhteşem yolumuzu yürümeye geldik. Hepimizin içinde sonsuz bir potansiyel var. Çoğumuz o potansiyeli kullanmadığımız için mutsuzuz. Mutsuzuz; sigara içiyoruz, alkol kullanıyoruz, fazla yemek yiyoruz. Huzurlu olabilmek için kendi yolumuzu yürümemiz gerekiyor ona göre. Çünkü herkesin doğuştan gelen bir yeteneği var ve onu kullanmak için bu dünyaya geldik her birimiz.

youtube play youtube play

Vizyonu Bedenlemek

Deniz Türkçü’nün çok kullandığı kelimelerden biri “bedenlemek.” Nedir bedenlemek? İstediğin hayatı vücuda getirmek, yani hayata geçirmek… Deniz Türkçü, Youtube kanalında kişinin vizyonunu nasıl görebileceğini ve bunu nasıl hayata geçirebileceğini yani bedenleyebileceğini anlatıyor. Bunun için çeşitli meditasyonlar, kitapçıklar, yöntemler sunuyor. Videolarının bir tanesini bile izleyince içiniz huzurla doluyor. Bu tip egzersizlere bir yerden başlamak istiyorsanız, kendisinin da sıklıkla belirttiği şey bir yerden başlamak gerektiği. Küçük de olsa bir adım atmak gerektiği… Çünkü kervan yolda düzülür. Yolu sonuna kadar görmemiz gerekmiyor, ne yapacağımızı tamamıyla bilmemiz gerekmiyor. Önemli olan başlamak ve bebek adımlarıyla ilerlemek. Bu önemli bir nokta. Birden önümüze çok büyük hedefler koyarsak gözümüz korkabilir ama minik hedefler koyarsak daha rahat ilerleriz.

İşte bu noktada “eforsuz” kelimesi devreye giriyor. Türkçü’nün diğer hareketlerinden biri de “eforsuz yaşam hareketi”. Ne demek “eforsuz yaşam hareketi”? Senin için en eforsuz, en doğal olan senin yolundur demek. Ne yapmak sizin için en eforsuz, en kolay? Şu soruyu cevaplayarak biraz aklınızda canlanabilir sanıyorum: Her şey mümkün olsa şu an ne yapıyor olurdunuz? Ne üretiyor olurdunuz? İşte sizin doğalınız o! İnsanlar doğal halinde olmadığı için, vizyonunu bedenlemediği için hayatıyla savaş halinde. Dünyada neden savaşlar var? Çünkü insaların içinde savaşlar var.  En eforsuz olan; en doğal olandır. En doğal olan, en mutlu edendir.

youtube play youtube play

Zihnin Oynadığı Oyunlar

Vizyonunuzu belirlediniz, kendinizi buldunuz ve gerçekleştirmek için yola koyuldunuz. Daha doğrusu yolu yürümeye karar verdiniz. Bu noktada zihniniz devreye giriyor. Yani egonuz. Ego; sizi korumak için, rahatlık alanında kalmak için bir sürü bahane uydurur. “Yapamazsın, sen yeterli değilsin, hazır değilsin, sen kimsin ki bunu yapacaksın, bak zaten paran yok, ailen desteklemez, birilerini kızdırırsın…” gibi düşüncelerle önünüze çıkmaya çalışır. Birçok insan egosunun ona fısıldadıkları yüzünden yolunu yürüyemiyor günümüzde. Bu noktada yapılması gerekenleri de anlatıyor Deniz Türkçü.

Önce “sen, düşünce değilsin” cümlesini iyice bir benimsemek gerekiyor. Yani sen aklından geçen düşünceler değilsin. Bunun için de “yargısız gözlem” yapmayı öğretiyor bizlere. Yargısız gözlem; zihnimizden geçen düşünceleri, etkilenmeden izleyebilmek demek. Gökyüzündeki bulutları nasıl izliyoruz, bulut geçiyor diye kendimizi bulut zannetmiyoruz… İşte bunun gibi. Yani yargısız gözlem gökyüzü olduğumuzu fark etmek bir nevi. Düşünceler tıpkı bir bulut gibi gelip, geçerken onlardan kendimizi ayırabilmek. Bunu öğrenmek sadece hayallerimizi yaratmak noktasında değil, hayatın her alanında bize yardımcı oluyor. Deniz’in de dediği gibi “hep kalpte” olmak gerekiyor, zihinde değil. Çünkü yolu kalp biliyor, zihin değil. 

youtube play youtube play

Challenge (Meydan Okuma)

Nedir bu meydan okumalar, kime meydan okuyoruz derseniz cevaplayayım: kendimize. Çünkü kendimize meydan okumadıkça yolumuzda ilerliyemiyor, hep aynı noktada kalıyoruz. İnanın bu meydan okumalar sayesinde gelişiyoruz. Peki, nasıl meydan okuyacağız? Deniz, bunun da formülünü sunuyor. Size yapmanız için günlük meydan okumalar veriyor. Meydana okuma deyince gözünüzde çok büyük bir şey canlanmasın, korkmayın. Deniz’in meydan okumaları da eforsuz! 🙂 Örneğin “Bırak+yarat” challenge’ında bir gün boyunca sadece düşüncelerinizi gözlemlemenizi istiyor. Ya da vizyonunuz için yapabileceklerinizi size yazdırıyor. Bunlar sizi hayallerinizi yaratmanız için adım adım hazırlıyor. Çünkü sizin de derinlere gömdüğünüz, belki dile getirmekten korktuğunuz, üstünü örttüğünüz bir hayaliniz ya da yeteneğiniz var. Eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız bunun için de yedi günlük “Business Challenge” isimli meydan okumayı izleyebilirsiniz.

youtube play youtube play

Siz de bu muhteşem kadına ve kanalına bir şans verin derim. Burada kendisinden söz etmemin sebebi de bu, bu bilgilerin mümkün olan herkese ulaşmasını istemem. Çünkü insanlar mutlu olmalı, çünkü insanlar hayallerini yaşamalı, çünkü insanların içindeki savaş bitmeli, çünkü insanlar bunları duymalı, çünkü insanlar hep kalpte olmalı. Hepimize mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum.

Kapak fotoğrafı: Instagram / @denizturkcu

İlginizi çekebilir: Serap Damgacı’dan Mindfulness