Sanat ve zanaat ile beslenen Uniqka’nın tasarımcısı Kerem ve Merve Ariş ile keyifli bir gün geçirdik.

IMG_3700-kopya

Kerem Ariş, 9 yıllık kurumsal hayat geçmişinden sonra, bu hayatın kendisine uygun olmadığını düşünerek 2015 yılında Uniqka’yı kuruyor. Uniqka, deri malzemesini ön planda tutarak ofis ve ev için dekorasyon objeleri tasarlıyor, ayrıca üretim de kendi ellerinden çıkıyor. Kerem için derinin önemi çok farklı. Babası deri ile çalışan bir heykeltıraş olan Kerem, derinin çocukluğundan beri hayatında olduğunu, bu nedenle bu malzemeyi çok iyi tanıdığından onunla üretim yapmayı tercih ettiğini söylüyor.

_Tarzını anlatan üç kelime istesek senden?

Deri, modern ve sade.

IMG_3723

_Yakın gelecekteki seni heyecanlandıran projelerinizden bize biraz bahseder misin?

Milano tasarım haftasında bir sergiye katılıyoruz, bu sergide hem yeni ürünler, hem de var olan ürünlerin farklı versiyonları lanse edilecek. Bir başka projede Uniqka’nın bünyesine yabancı bir tasarımcının giriyor olması, kendisi Hollandalı bir aydınlatma tasarımcısı. Bundan önce Uniqka’da bir özel seri haricindeki bütün ürünlerin tasarımı benden çıkmıştı, artık başka tasarımcıları da bünyemize katarak büyümeyi amaçlıyoruz.

_İşinin en sevdiğin yanı nedir?

Malzemenin zorluklarıyla boğuşmak, kavga etmek ve sonunda bir şey yaratmak!

_Seni etkileyen veya örnek aldığın birileri var mı?

Örnek aldığım kişilerin başında babam gelir, kendisi bir tasarımcı değil ancak 50 yıldır deri ile heykeller yapıyor. Disiplinini ve işe bakışını çok beğenirim ve ondan örnek alırım.

_Şu anda bu işi yapmıyor olsaydın, sence ne yapıyor olurdun?

Herhalde DJ’lik yapıyor olurdum.

_Bir günün nasıl geçer?

Günlerim çok değişiyor, haftanın yarısında atölyede yarısında ofiste oluyorum. Bazen malzemecilere veya üreticilere de gitmem gerekiyor, bu nedenle standart bir günüm yok diyebilirim.

_Yaratıcılığını ne besler, nelerden ilham alırsın?

Her şey besleyebiliyor, sokakta, internette, dergide veya gazetede gördüğüm bir şey, mimari bir yapı, doğadan gördüklerim… Birçok şeyden etkilenebiliyorum.

IMG_3661

_Son olarak, hipicon‘da en çok beğendiğin 5 tasarım ürünü hangileri?

Umbra – Prisma Ayna
Umbra – Gala Pano
Muuto – Balance
Cu’k Design – Cu 75
Emre Evrenos – Pan Sehpa