Bugüne kadar Lucca’da yerli ve yabancı çok sayıda sanatçının eserlerini gördüm. Bir şekilde sizin de gözünüze takılmıştır Lucca Art’daki sergiler. Bazen bir fotoğraf, bazen bir illüstrasyon, bazen de grafik çalışmaları…

Yine farklı ve sıra dışı bir sergiye ev sahipliği yapıyor Lucca, bu kez sanatçı ünlü İngiliz fotoğrafçı Derrick Santini ve sergisi “Metamorphosis” Birçoğumuz adını adını Lady Gaga ile duymuş olabiliriz ama Lady Gaga haricinde; Judi Dench, Zadie Smitt, Clive Owen gibi çok sayıda ünlüyle de çalışmış Santini.

Santini, ilk sergisini geçtiğimiz yıl Contemporary İstanbul’da açmıştı. Bu yıl da Contemporary İstanbul’un açılışına geldi ama sergisini bu kez Lucca’da açtı. Fotoğrafların önünden geçtikçe hareket ediyor hissi veriyor izleyene… Bir yerde yakalamaya çalışıyorsunuz kareyi ama en ufak bir kıpırtıda yine başka bir boyuta kayıyor. Tekniği merak edip sordum. Fotoğraf karesinde dondurulmuş imajların, dilimlenip lens görevini gören oluklu bir plastik tabakaya basılmasıyla oluşan özel bir baskı olduğunu öğrendim. “Metamorphosis”deki çalışmaları provakatif olarak tanımlıyor Derrick Santini. Fotoğraflara baktıkça da sıra dışı bir çalışma olduğunu anlıyorsunuz.

Peki Derrick Santini kim?

Kendisi 1965 yılında Scarborough, North Yorkshire’da doğuyor. Henüz 14 yaşındayken annesinin eski AGFA kamerasıyla çekmeye başladığı resimlerle fotoğrafa olan ilgisini keşfediyor, sonrasında Harrogate College ve The London College of Communication’da eğitimlerini tamamlıyor.

”Hayattan kesitler” olarak tanımladığı fotoğraflarının her biri birey, toplum, kültür ve özellikle de insan hallerinin bir ifadesi olan anlatımlar taşıyor.

New York, Paris, Londra ve Pekin gibi dünyanın birçok büyük kentinde sergileri açılan sanatçının seçilmiş çalışmalarını topladığı ve Dazed Books tarafından 2005’te yayınlanan, ”Persona’‘ adlı bir kitabı da bulunuyor…

Santini’nin birbirinden ilginç kareleri 22 Aralık’a kadar Lucca’da görülebilir. Kaçırmayın derim!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN