muzz design istanbul

muzz design istanbul

İlki 2013 yılında gerçekleştirilmiş olan bu yeni girişim, yine aynı mekanda düzenlenmiş olan ilk Türk grup sergisinin başarısı üzerine biraz daha geliştirilerek sunuluyor. Ortadoğu’nun en yetenekli isimleri arasında gösterilen Lübnan asıllı Nada Debs, İran asıllı Nina Seirafi ve Mir Mola Soraya, ve Türk tasarımcılar Erdem Akan, İlanit Ovadya, Camekan firması kurucuları Yasemin Sayınsoy ve Gamze Araz Eskinazi ve Müzz tasarım ekibi Erin Türkoğlu ve Melodi Bozkurt sergi için bir araya geliyor.

istavlaby ilanit ovadya

istavlaby ilanit ovadya

Sara Bengür ve Roya Heidari’nın eş-küratörlüğünde gerçekleşen program Türkiye ve Ortadoğu’nun yeteneklerini öne çıkarması, Ortadoğu tasarım gelişimini desteklemesi ve kültürler arası diyaloğu teşvik etmesi bakımından iyi birfırsat gibi görünüyor.

Zengin bir kültürel özgeçmişe sahip olan Bengür ve Heidari, farklı renkleri, stilleri şaşırtıcı bir denge içinde Doğu ve Batı ekseninde yaratıcı bir şekilde harmanlıyor. Ortadoğu’nun çarpıcı renk ve motiflerini Batı tasarım estetiği modernliği ile birleştirerek oryantal motiflerin ağır bastığı düşünülen Ortadoğu tasarımı ile ilgili var olan yerleşik önyargıları yıkmaya çalışıyorlar.

pebble table by nada debs, mondo collection

pebble table, nada debs, mondo collection

Etkinliğin diğer bir önemli noktası ise, hiçbir kazanç gözetmeksizin Studio M+ tarafından düzenlenmiş olup, başta ülkemiz tasarımcıları olmak üzere bölge tasarımcılarının yaratıcılığını öne çıkarmayı ve onların uluslararası tasarım dünyasıyla bir araya gelmelerini sağlamayı hedefliyor olması. Etkinliğin ana sponsorları arasında Türk Hava Yolları, The Guide İstanbul, Antique Garage Restaurant, Guinea Pig Group organizasyon ve etkinlik hizmetleri, 3030 / Karaca MuratErdem danışmanlık firması ve designME! fuar standını tasarlayan ve uygulamasını yapan Müzz Tasarım Stüdyosu yer almakta olup destekleyen diğer kurumlar arasında TürkiyeEkonomi Bakanlığı, Özlem Yalım Özkaraoğlu/Ozlem Yalim Etc., Cornucopia Dergisi ve New York merkezli Mondo Collection ve J’Adore Andy Photography bulunuyor.

love cups by camekan

love cups, camekan

Programın organizatörü Doğa Kayalar fuarın her geçtiğimiz sene büyümesi, takipçi kitlesi ve etki alanının genişlemesi neticesinde bu yıl da bu organizasyonu üstlendiklerini belirterek, “geçen sene sayısı 10,000 ziyaretçiyi aşan fuar rakamlarından çok memnun kaldık ve Türkiye başta olmak üzere bölgemiz modern tasarımını New York’un önde gelen tasarım şovlarından WantedDesign’da tanıtmaktan büyük heyecan duymaktayız,” dedi ve olağanüstü destekleri için kuratörlere, tüm sponsor ve destekleyicilere ve program gönüllülerine Studio M+ adına böyle bir probono etkinliği gerçekleştirmeyi sağladıkları için çok teşekkür etti.

hichmago rug by mir mola soraya

hichmago rug, mir mola soraya

“2004 yılında aynı amaçlar ile kurduğum ve halen çalışmalarını sürdürdüğüm d.o.T. designers of Turkey organizasyonu sayesinde tamamen probono olarak gerçekleştirilen bu etkinliği kutluyor ve devamını diliyorum. Böylesi işlerin ne kadar zorlu ve emek yoğun olduğunu iyi bilirim. Bu nedenle bu etkinlik ile ilgili olarak ben de kendi adıma destek vermekten duyduğum mutluluğu belirtmeliyim. NY için geri sayım başladı; heyecanlıyız ve yolunuz düşerse sizleri de heyecanımıza ortak olmaya bekliyoruz.”