İcadı 1700’lere dayanan piyano tutkusunu her eve, her sanatçıya ulaştıran bir devrimden bahsedeceğiz bugün size, dijital piyanolar! Hatırlar mısınız? Yakın geçmiş zamana kadar her evde kolay kolay rastlayamazdık piyanoya. Boyutu, apartman yaşamı kuralları, taşınması konusunda ihtiyaç duyduğu hassasiyet, tutkunlarını stüdyo yollarına uğurlardı… Piyanoyu ulaşılamaz olmaktan çıkaran devrim ise dijital piyanoların gelişmesi ve yaygınlaşması ile gerçekleşti! Dijital piyano sayesinde kulaklığımızı takıp notalarla baş başa kalabiliyor, eserlerimizi kaydedebiliyor, saatlerce çalışabiliyoruz. Kapladığı alan ve taşıma kolaylığı ise tartışılmaz!

Dijital Piyanolar: Nasıl Seçilir ve Seçim Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Teknolojik gelişmelerle birlikte dijital piyanonun sesi ve hissi bir akustik piyano kadar iyi hale geldi. Pahalı bir akustik piyonaya ihtiyaç duymadan da gerçekçi bir piyano deneyimi sunan dijital piyano ile uygun fiyata iyi müzik yapabilirsiniz. Üstelik hepsi bu değil. Bilgisayara ve diğer cihazlara bağlanmayı kolaylaştıran teknolojik özellikler, dijital piyano çalmak isteyenlerin öğrenme sürecini her zamankinden çok daha pratik hale getirdi. Bu yüzden dijital bir piyanoya yatırım yapmak, müzik yolculuğunuza başlarken vereceğiniz en iyi kararlardan biri olabilir. Geriye sadece en doğru dijital piyano modelini seçmek kalıyor.

Bu yüzden Zuhal Müzik’in 50 senelik sektör deneyiminden faydalanarak aklımıza takılan her soruyu en iyi bilene sorduk ve dijital piyano alırken yüzlerce seçenek arasından karar vermenizi kolaylaştıracak kusursuz bir rehber hazırladık. Hazırsanız başlayalım.

İlk dijital piyanonuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Taşınabilir Dijital Piyano mu? Yoksa Dijital Duvar Piyanosu mu?

Dijital piyano satın almaya karar vermeden önce bütçeniz, hedefleriniz, deneyimleriniz veya marka tercihiniz mutlaka seçiminizi etkileyecektir. Ancak önce ne tür bir dijital piyano aradığınızı ve kullanım şeklinizi belirlemeniz gerekiyor.

Örneğin; gittiğiniz her yere dijital piyanonunuzu götürerek istediğiniz yerde istediğiniz zaman pratik yapmak mı istersiniz?

Yoksa dijital piyanonuzu evinizin en güzel köşesine yerleştirerek dekorunuzu tamamlayacak zarif ve şık bir görünümle, sabit bir yerde müzik yapmak mı istersiniz?

Eğer farklı mekanlarda dijital piyano çalmak ve egzersiz yapmak isterseniz hafif, taşınabilir formda olan dijital piyanoları tercih edebilirsiniz. Sabit bir alan için ise evdeki alanınızın uygunluğuna göre dijital duvar piyano veya dijital kuyruklu piyano modellerini tercih edebilirsiniz.

Ses Kalitesi

Dijital piyano seçerken en önemli konuların başında ses kalitesi geliyor. Çekiç mekanizması, tel, tuşe gibi terimler dijital piyanoya yeni başlayacak biri olarak kulağınıza yabancı gelebilir.

Bu konuyu sizin için biraz daha detaylandıralım. Akustik piyanoda bir tuşa bastığınızda, bastığınız notaya karşılık gelen bir tel vardır ve tele çarpan bir çekiç tetiklenir.

Teller titreşirken benzersiz ve büyüleyici sesler ortaya çıkar.

Dijital piyanolar, akustik piyonalara benzer çekiç mekanizmaları ve son teknoloji ses işlemcileriyle, akustik bir piyanodan kaydedilmiş ve modellenmiş seslerin yaratılmasını sağlar.

Bu da üretilen sesin gerçek bir piyanodan neredeyse ayırt edilemez olduğu anlamına gelir.

Tuş Hissiyatı

Akustik piyanolardaki çekiç mekanizması tuşların üzerinde bir ağırlık yaratır ve bu ağırlık tuşları hissetmeniz için çok önemlidir. Dijital piyanoyu bu kadar özel yapan şey ise akustik piyanoya benzer bir yapıya sahip olması ve aynı eşsiz çalma hissini deneyimleyebilmeniz için tasarlanmasıdır.

Kısacası dijital piyanolar, yalnızca gerçekçi bir ses sunmakla kalmaz aynı zamanda doğal bir çalma hissi de sağlar. İster yumuşak, ister sert basın, dijital piyanolar parmaklarınızın her bir dokuşunu hassas bir şekilde algılar. Doğru bir dijital bir piyano seçmenin en iyi yolu önce akustik bir piyanonun nasıl bir ses çıkardığını, parmaklarınızda nasıl bir his bıraktığını deneyimlemektir. Ardından dijital bir piyano satın almaya karar verdiğinizde ne tür bir ses ve kalite aradığınızı daha iyi anlarsınız.

Bu deneyimi yaşamak için size en yakın müzik mağazasına gidebilir ya da dünyanın en iyi 100 müzik mağazası arasına giren Zuhal Müzik’in konsept mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.

DışarIdan bakıldığında tüm dijital piyano modelleri birbirine benziyor gibi gözükebilir; ancak doğru modeli seçmek söz konusu olduğunda asıl önemli olan, güvenebileceğiniz, yetkili bir distribütörden dünyaca ünlü bir dijital piyano markası tercih etmeniz ve bu markanın sizi rahat hissettirmesidir.

Marka ve model seçiminde, tavsiyelerde bulunabilecek ve ihtiyaçlarınız için mükemmel dijital piyanoyu seçerken detaylı bilgi verebilecek bir uzmanla konuşmanız size çok yardımcı olur.

Seçiminiz sırasında Zuhal Müzik ekibine aklınıza takılan her soruyu ve her bir dijital piyano modelinin sahip olduğu özellikleri gönül rahatlığıyla sorabilirsiniz. Roland, Kawai ve Casio gibi dünyanın en ünlü piyano markalarının onlarca modeli arasında gezebilir, dilediğiniz dijital piyanoyu mağazalarda deneyebilirsiniz.

Bütçenize ve ihtiyacınıza uygun dijital piyano modellerini Zuhal Müzik’te bulacağınıza eminiz.

Yıllardır dijital piyano çalan Zuhal Müzik’in uzman ekibiyle bir araya gelerek, yeni başlayanlar için en iyi dijital piyano modellerini seçmelerini istedik. Umarız bu liste müzik yolcuğunuza başlamak için doğru dijital piyanoyu bulmanıza yardımcı olur.

Tüm dijital piyano modellerine buradan ulaşabilir, ya da her birinin konseptine ve tasarımına bayıldığımız Zuhal Müzik mağazalarından birini ziyaret edebilirsiniz!

Yeni başlayanlar için en iyi 5 dijital piyano modeli

1. Roland RP30
 

Dijital Piyanolar: Nasıl Seçilir ve Seçim Sırasında Nelere Dikkat Edilir? – Roland RP30

2. Roland RP107

Dijital Piyanolar: Nasıl Seçilir ve Seçim Sırasında Nelere Dikkat Edilir? – Roland RP107

3. Kawai KDP75

Dijital Piyanolar: Nasıl Seçilir ve Seçim Sırasında Nelere Dikkat Edilir? – Kawai KDP75

4. Kawai KDP120

Dijital Piyanolar: Nasıl Seçilir ve Seçim Sırasında Nelere Dikkat Edilir? – Kawai KDP120

5. Casio CDP-S110

Dijital Piyanolar: Nasıl Seçilir ve Seçim Sırasında Nelere Dikkat Edilir? – Casio CDP-S110