Evet, kış geldiğinde bir battaniyeyi üzerimize çekip şöminenin başına geçmeyi seviyoruz. Fakat dürüst olalım; sonbaharda sarı yaprakların arasında dolaşmayı, ilkbaharda bahçemizdeki bir gülün tekrar açmasını, yazın ise günün ilk ışıklarına kadar İstanbul’un sokaklarını keşfetmeyi de seviyoruz. O zaman soruyoruz: Kim demiş, dünya güneşin etrafında dönmeye devam ediyor diye bulunduğumuz anda yalnızca bir mevsimin tadını çıkarabiliriz? Yeni bir yıla girerken Divan, özellikle yaşamak için hayatın sunduklarının vaktinin gelmesini bekleyemeyecek kadar heyecanlı kişilere sesleniyor. Yeni yıl alışverişlerimizin geleneksel durağı Divan, bu sene oluşturduğu paketlerini dört mevsimin birbirinden farklı ve özel temalarından beslenerek tasarlıyor. Biz bu sene de yılbaşı ağaçlarımızı süsledikten sonra yeni yılın ruhunu deneyimleyebilmek adına soluğumuzu en yakın Divan Pastaneleri’nde ve Divan Restoranları’nda alıyoruz. Hadi başlayalım.

İstanbul’da yaşayınca yeni yılın müjdesi, şehre düşen ilk kar tanesi ile değil; Divan’ın Yeni Yıl Koleksiyonları’nı anons etmesi ile başlıyor. Her yeni yıla girerken bizi birbirinden özel konseptlerle heyecanlandıran Divan, 2024 için temasını farklı heyecanları ve umutları içinde barındıran dört mevsim etrafında şekillendiriyor. Sonuçta dünyaca ünlü piyanist Arthur Rubinstein bile “Bir senfonide olması gereken dört mevsimdir, birbiri ile ahenk oluşturan dört an.” diyor!

O zaman yeni yıl ritüellerimize başlayalım. Radarımızda ilk Divan Pastaneleri’nin dört mevsimden ilham alan koleksiyonu, ardından evlerimizde geleneksel yeni yıl sofralarımızı Divan şefleri ile kurduğumuz akşam yemeği var. Son dokunuş ise tabii ki Divan Pastaneleri’nden dünyaca ünlü yeni yıl tatlıları! Kısacası yılın son günü için her şey her zaman olduğu gibi Divan ile hazır. Bize sadece tadını çıkarmak kalıyor!

4 Mevsim Koleksiyonu

Dediğimiz gibi Divan, bu sene yeni yılın ruhunu dört mevsimden aldığı ilham ile belirliyor. Peki, siz sevdiklerinize hangi mevsimin umudunu ve heyecanlarını hediye etmek istiyorsunuz? Lezzeti ve mutluluğu bir araya getiren Divan Yeni Yıl Koleksiyonu’nda şık sepetler, kutular ve çanaklar içinde çikolata, lokum, kestane şekeri gibi lezzetlere paralel mevsimin ruhunu taşıyan mumlar, şamdanlar, çerçeveler, fincan ve bardaklar, tütsü ve kokular gibi çeşitli aksesuarlar da yer alıyor. Sonbaharın renklerini, kışın huzurunu, ilkbaharın tazeliğini ve yazın cömertliğini simgeleyen bu kutular, Divan’ın köklü deneyimi ve kaliteli hizmet anlayışı ile buluşarak sevdiklerinize büyülü bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

Yılbaşı Sofraları

Eğer yeni yıl ağaçlarımızın altına sevdiklerimize aldığımız Divan Yeni Yıl Koleksiyonu paketlerimizi koyduysak sırada unutulmaz yılbaşı sofralarımızı hazırlamak var! Tabii, bizim bahsettiğimiz hazırlık süreci daha çok hangi mumları koymak istediğimiz ve süs olarak çam ağacı kozalarını bu sene tercih edip etmeyeceğimiz ile alakalı. Çünkü yemeklerimiz senelerdir güvendiğimiz Divan Restoranları şeflerinden! Özel günlerde bizi yalnız bırakmayan Divan Restoranları, bu sene de geleneksel yılbaşı sofralarımızın başrolünü üstleniyor. Ciğerli iç pilav, kestane şekeri, Bürüksel lahanası, brokoli, mısır, kırmızı lahana, yaban mersini sosu ve gravy sos eşliğindeki yılbaşı hindisini sıcak veya soğuk tercihimize göre çevrimiçi ya da doğrudan sipariş verebiliyoruz.

Yeni Yıl Tatlıları

Yılbaşı ritüellerimizi tamamlamak için sıra son dokunuşta! Dünya pastacılık sanatını Divan kalitesi ve şıklığı ile bir araya getiren Divan Pastaneleri, geleneksel yeni yıl tatlılarını soframıza renk katmak üzere hazırlıyor! Peki, tezgâhta neler var dersiniz? İtalya’dan gelen elli yıllık doğal maya ile mayalanan, 24 saat dinlendirilip 48 saatte bize servis edilen “Panettone” var! 15. yüzyılda İtalya’da doğan ve yılbaşının bir simgesine dönüşen Panettone; Divan’da beş çeşit taze baharat, özel bitter çikolata parçacıkları ve portakal ile hazırlanıyor!

Divan, yeni yıla özel 14. yüzyıl Almanyası’nda “Kralların Yemeği” olarak anılan “Stollen ekmeğini”; meyve şekerlemesi, portakal ve Rom ile vazgeçilmez bir lezzete dönüştürüyor! Tezgâhtan soframıza gelmesi için heyecanlandığımız diğer geleneksel tatlılar arasında; geçmişten günümüze meyve parçacıklı şans keki olarak tanınan “Kestaneli Buche” ve Divan şeflerinin yaratıcı imzasını taşıyan özel yılbaşı pastası da bulunuyor.

Geleneksel yeni yıl ritüellerinize buradan başlayabilirsiniz. 2024, mevsimlerin ruhunu hayal edebileceğimizden de daha çok bizi heyecanlandıracak yenilikler ile getirsin. 

Kapak Fotoğrafı: Divan