Karantinada geçen şu günlerde hepimiz doğayı özler olduk. Uzun bir yolculuğa çıkma, kendimizi doğanın kollarına bırakma arzusuyla dolup taşıyoruz. Peki doğa bizi kucaklamaya ne kadar istekli? Uzun ve sessiz bir yolculuğa çıkmak ne kadar tehlikeli olabilir? Gerçek hikayelerden sinemaya uyarlanmış bu listedeki filmleri izleyerek gelin beraber görelim.

Into The Wild | Sean Penn, 2017

Doğaya Dönüş Temalı Filmler

Into The Wild | Sean Penn, 2017

youtube play youtube play

Üniversiteden mezun olduktan sonra hesabındaki tüm parasını hayır kurumlarına bağışlayıp kendini gezmeye adayan Christopher Mccandless‘ın Alaska yolculuğunu konu alan bu film, kapitalist düzene başkaldıran ve hayallerinin peşinden koşmak isteyen gençlere ilham kaynağı oluyor. Yabani hayata uyum sağlamaya doğa ne kadar yardımcı oluyor sorusuna cevabı Christopher’ın Alaska yolculuğunu izlerken tüm çıplaklığıyla görüyoruz.

IMDb Puanı: 8.1/10

127 Hours | Danny Boyle, 2010

youtube play youtube play

Ödüllü yönetmen Danny Boyle filmi olan 127 hours, olağanüstü bir hayatta kalma hikayesini anlatıyor. Bir kanyonda solo yürüyüşe çıkmak ne kadar tehlikeli olabilir? 26 yaşındaki Aron Raltston‘un Amerika’daki Utah Canyondlans Milli Parkı’ndaki yürüyüşe çıkmasından sonraki 127 saati izlerken bu sorumuzun da cevabını alıyoruz.

IMDb Puanı: 7.6/10

Wild | Jean-Marc Vallée, 2014

youtube play youtube play

Film, Cheryl Strayed’in annesinin ölümüyle yıkıma dönüşmüş hayatını geride bırakmak için Amerika’nın en uzun ve tehlikeli yollarından biri olan Pasifik Crest Yolu’ndaki 94 günlük yolculuğunu konu alıyor. Bir kadının tek başına koca bir sırt çantasıyla çıktığı bu yolculukta yol boyunca başına gelenleri ve kendini buluş hikayesini izliyoruz.

IMDb Puanı: 7.1/10

Jungle | Greg McLean, 2017

youtube play youtube play

Filmde İsrailli bir maceraperest olan Yossi Ghinsberg’ in 1981’de bir gezi grubu oluşturduktan sonra Güney Amerika’da Bolivya’nın kuzey ormanlarına doğru gidişini izliyoruz. Muhteşem Amazon Ormanları’nı göreme ve ayak basılmamış yerleri keşfetme arzusuyla yola çıkan bu grubun vahşi yaşamla mücadesini izlerken bu deneyimi yaşamak isteyip istememek arasında gidip geliyoruz.

IMDb Puanı: 6.7/10

Adrift |  Baltasar Kormakur, 2018

youtube play youtube play

Tam bir deniz tutkunuyum ya da hep bir yelkenle okyanusa açılmayı hayal ediyorum diyorsanız bu film tam size göre. Adrift, bir limandan başka bir limana gitmeye yetecek kadar para kazanarak yaşayan Tami Oldham‘ın hayatına Richard Sharp‘ın girmesiyle birlikte çıktıkları yelken yolculuğunu anlatıyor. Uzun sürecek olan bu yolculukta maviliğin hırçın yüzünü görüyoruz.

IMDb Puanı: 6.6/10