Cilt bakımı ve ‘self-care’ bir süredir üzerine bolca konuştuğumuz kavramlar. Bununla birlikte biliyoruz ki bu gibi trendlerin yükseldiği dönemlerde aşırıdan kaçınan, bilinçli tüketim alışkanlıklarımızı sürdürmemiz gerekiyor. Bunun için de ‘skinimalizm’ gibi mümkün olduğu kadar az ürünler cilt bakımını tamamlayan prensipleri izlemek, lokal markaları desteklemek yapabileceklerimizden bazıları. Biz de bugün temiz içerik konusuna önem veren, doğal bakım ürünleri sunan markalara, #lokalidestekleyin serimiz kapsamında birlikte göz atmak istedik. Hazırsanız başlayalım.

Doğal Bakım Ürünleri
Doğal Bakım Ürünleri | Fotoğraf: Unsplash/@kxvn_lx

Doğal Bakım Ürünleri Sunan Markalar

Misbahçe

Kimyasal ve sentetik içermeyen, doğal ve temiz kozmetiğin gücüne inanan Misbahçe’nin temelleri 2012’de Serra Göney (Tasarımcı) ve annesi Ufuk Göney (Kimya Mühendisi) tarafından, Türkiye’nin zeytin cenneti olarak da bilinen Ayvalık’ta atılıyor. Ailenin doğaya olan sevgisi, 1997’de bahçelerine zeytin ağaçları dikmeleriyle bir keşfe dönüşüyor ve 4000’i aşan zeytin ağacı ile bugünkü ‘Misbahçe’ oluşuyor. Markanın portföyesindeki her bir ürün en taze bitki özleri, ileri teknoloji ile elde edilmiş aktifler ve bahçemizden gelen zeytinyağı ile atölyelerinde el yapımı olarak üretiliyor. Önem verdikleri marka değerleri arasında %100 saydamlık bulunan Misbahçe, sadece doğadan elde edilen ve klinik sonuçları bulunan içerikleri kullanırken, kullanıcılarıyla formüllerini, içeriklerini ve elde ediş yöntemlerini paylaşıyor. Misbahçe ürünlerine göz atmak için web sitelerini ya da Instagram sayfalarını ziyaret etmek mümkün.

Homemade Aromaterapi

2012 yılında, on senelik bir tutku, eğitim ve emeğin sonucunda kurulmuş olan Homemade Aromaterapi kendini “kadim zamanlardan günümüze unutulmaya yüz tutmuş aromaterapi bilgilerini hatırlatabilmek, unutulanları tekrar ortaya çıkarabilmek ve bunları günümüz şartlarına uygun şekilde sunabilmek için kurulmuş aromaterapi laboratuvar ve dükkanları” olarak tanımlıyor. Markanın sağlığı koruma ve sürdürmeye yardımcı olma niyeti ile hazırlanan ürünlerinde hiç bir katkı maddesi bulunmuyor ve elde edilme sürecinde hiçbir kimyasal süreçten geçmemiş soğuk sıkım sabit yağlar, saf uçucu yağlar, hidrolatlar (bitki suları), doğru zamanda doğru şekilde toplanmış bitkiler ve koton kumaşlar kullanılıyor. Homemade Aromaterapi ürünlerini buradan ya da Instagram sayfaları üzerinden inceleyebilirsiniz.

Radika Aromaterapi

Pembe İzler Kadın Kanserleri Derneği’nde kansere
karşı durmuş kadınlar tarafından kurulan Radika Aromaterapi, “sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz” sorusunu merkeze alan bir marka. Tıbbi tedavilere destekleyici olarak geliştirilen çeşitli içeriklerin yanı sıra aromaterapiden güneş kremlerine pek çok doğal içerikli ürün sunuyor. Radika Aromaterapi’ye dair daha detaylı bilgi için web-sitelerini ürünlere yakından bakmak için Instagram sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Abtira

Bahçeye geri dönmek, temiz yaşamak, doğaya yakın olmak ve kendisini yetiştiren toplumun dayattığı ve nasıl çalışması gerektiği konusundaki beklentilerinin zincirini kırmak isteyen Anna tarafından kurulan Abtira, tek kişi başlayan yolculuğuna küçük bir ekiple devam ediyor. Cilt bakımından saç bakımına doğal içeriklerden oluşan pek çok ürün sunan Abtira‘yla tanışmak için sizleri buraya ve Instagram sayfalarına alalım.

Atölye Patika

Ayvalık’ta, doğayla uyum içinde yaşamayı amaçlayan çok yönlü bir sanat ve zanaat atölyesi olan Atölye Patika, 2012 yılında sanatçı ve otacı Emine Boyner Kürşat tarafından kuruluyor. Zeytin ağacının kucakladığı bir coğrafyada doğadan ilhamla ve doğadan armağanlarla elde yapılan ürünler sunuyor. Doğal sabunları, Cadı Kazanı bitki harmanları, seramik ve budanmış zeytin ağacı dallarından ahşap çalışmalarına daha yakından bakmak ve Patika’nın hikayesini incelemek için web-sitelerini ya da Instagram sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Doğalika

Doğalika, yüzyıllardır uygulanagelen kadim bilgi ve gelenekleri günümüze taşımak, en çok da bitkisel şifa kaynaklarını en sade biçimde yaşatmak için ortaya çıkıyor. “Kendimizle olan bağımızı güçlendirerek -küçük dokunuşlarla bile dünya için çok daha fazlasını yapabiliriz.” motosunu benimseyen ve kişisel bakım ritüelleri gibi alışkanlık hakline gelen en basit ritüellerin bile farkındalıkla ve niyetle yapıldığında bizi doğamıza, özümüze geri döndürme gücüne sahip olduğuna inanan marka, sunduğu doğal ürünlerle herkesi en temel kişisel bakım ritüellerinin keyfini çıkarmaya davet ediyor. Doğalika’ya daha yakından bakmak için buraya ve buraya tıklayabilirsiniz.

Drop by Organics

Doğanın bize sunduğu nimetlerden faydalanmak, sağlıklı bir yaşam tarzını yansıtmak ve neticesinde doğayı koruyarak daha iyi bir gelecek kurmak felsefesiyle yola çıkan drop by Organics, sentetik, zararlı kimyasal içermeyen doğal ve organik ürünler sunuyor. Markanın önem verdiği konular arasında sağlığın yanı sıra yaşadığımız gezegene toksik maddeler sunmamak ve doğayı korumak da yer alıyor. Özellikle cilt bakımına yoğunlaşan drop by Organics ürünlerini web siteleri ya da Instagram sayfaları üzerinden daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Bade Natural

Doğanın sonsuz ilhamıyla, bilim, kimya ve iyiliğin harmonisi bizim ruhumuzda var.” diyen Bade Natural’in serüveni, kurucuları Ecz. Sinem Kapar Şahindere’nin, çocukluk anılarını biriktirdiği çiçek ve meyve bahçelerinden aldığı ilhamı, profesyonellik alanı olan kozmetik kimyası ve eczacılık ile yorumlaması sonucunda başlıyor. Doğal, sürdürülebilir ve yenilenebilir ürünler sunan marka, ürünlerin yapım aşamasında Akdeniz’deki bir turunçgilin, Hindistan’daki çayın, Isparta’daki gülün, Güney Amerikada’ki Avokadonun ve daha fazlasının en iyisini ve “gerçek doğal”ını seçtiğini özellikle vurguluyor. Bade Natural ürünlerine web siteleri ya da Instagram sayfaları üzerinden ulaşmak mümkün.

Terra Doğal Yaşam

Üsküdar Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü’nden mezun olan ve uluslararası aromaterapi eğitimlerine ve araştırmalarına devam eden kurucusunun yaşam tarzının bir yansıması olarak ortaya çıkan Terra Doğal Yaşam,  aromaterapi ekseninde ruh beden zihin dengesini sağlamaya yönelik doğayla uyumlu, tüm canlılara saygılı bir üretim anlayışı için emek veriyor. Cilt bakımından aromaterapiye geniş bir kapsamda doğal bakım ürünleri üzerine yoğunlaşan markanın sıfır atık ve kadın emeğini gözeten ürün yelpazesini gözden geçirmek için buraya ya da buraya tıklayabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@contentpixie

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan Doğaya Saygılı Markalar Yanıbaşımızda