Hepimizin kış boyunca hasret kaldığı doğal güzelliklerin tadı, belki de en iyi şekilde yaz günlerinde çıkıyor. Doğaya, yeşile, denize ve maviye olan aşkınızı besleyecek seyahat ve etkinlik önerilerimiz var!

Ege kıyılarından, Doğu Karadeniz’in yaylalarına doğayla iç içe olmanızı sağlayacak 10 önerimiz şöyle:

 

***

17353570_1660921924202056_7721320981204016350_n

Fotoğraf: Mustafa Gümüş / facebook.com/turkiyedeyapilacak999sey

Isparta’nın lavanta tarlalarında dolaşın!

Bugünlerde herkes Isparta’nın Keçiborlu ilçesindeki Kuyucak’ın Fransa’nın Provence bölgesini aratmayan lavanta tarlalarını konuşuyor! Morun en güzel tonlarıyla baş başa kalmak için doğru zamansa tam olarak şu günler… Haziran sonunda çiçeklenmeye başlayan lavantalar, 15-20 Temmuz civarında olgunlaşmaya ve kurutulmak üzere kesilmeye başlıyor.

3

 Fotoğraf: blog.hellovillam.com

Kabak Koyu’nda huzurla dolun!

Son yılların en gözde tatil destinasyonlarından Kabak Koyu, doğayla iç içe oluşu, huzuru ve dinginliğiyle birçok yoga kampına da ev sahipliği yapıyor. Vücudunuzu kötü enerjiden arındırmak ve her sabah güneşi Ege’nin muhteşem doğasının ortasında selamlamak için Fethiye’ye doğru yola çıkın.

IMG_9141

 Fotoğraf: sanatkampi.com

Kayaköy Sanat Kampı’nda doğa ve sanat ile bir hafta geçirin!

Fethiye yakınlarındaki Kayaköy’de yaz boyunca katılımcılarını bekleyen Kayaköy Sanat Kampı, her yıl ziyaretçilerine farklı sanat ve zanaat atölyeleri sunuyor. En yakın kamp dönemleri olan 16 – 22 Temmuz, 23 – 29 Temmuz ve 30 Temmuz – 5 Ağustos dönemlerinde vadedilen etkinlikler şöyle: fotoğraf, seramik, mandala, ritim, salsa, ahşap oyma, go, resim, kilim dokuma, ebru, batik, deri, makreme ve yoga.

19-Camlibel-2

Fotoğraf: Taner Kandemir / theMagger

Bisikletinizi alıp uzaklara gidin!

Doğanın ortasında pedal çevirmek hem oksijen depolamanıza hem spor yapmanıza hem de Türkiye’nin saklı köşelerini keşfetmenize önayak olacak. Bir hafta sonunuzu ayırabileceğiniz Kazdağları, 300 kilometreye yakın uzunluğuyla Gökova Körfezi,  milli parkın ortasındaki Yedigöller ya da pedal çevirmenin yanında trekking ve tırmanış da gerektiren Aladağlar rotaları önerilerimiz arasında…

oludeniz-yamac-parasutu

Fotoğraf: kelaynakhavacilik.org.tr  

Klasik tatil planlarını unutun, maceradan maceraya koşun!

Doğanın içinde olmak her zaman huzur ve sakinlik getirmiyor, bazen de adrenalin yükseltiyor ve cesaret gerektiriyor! Unutulmaz deneyimler yaşamak ve ülkemizin muhteşem doğal güzelliklerine yüzlerce metre yüksekten ya da onlarca metre derinden tanık olmak için Kaş’ta tüplü dalış, Fethiye’de yamaç paraşütü, ve hatta alışıldık yaz rotalarının dışına çıkarak Kızılırmak’ta kano ya da Artvin’de rafting yapabilirsiniz.

moyy-mini-otel

 Fotoğraf: Ebubekir U / tripadvisor.com.tr

Karadeniz’in güzelliklerini keşfetmek için geç kalmayın!

Sıcaktan kaçanlar ve hâlâ ülkemizin kuzeyindeki güzelliklerin farkına varamamış olanlar için doğru seçenek Doğu Karadeniz… Her bir durağı, her bir yaylası yeşilin farklı bir tonunu görmenizi, biraz daha büyülenmenizi sağlayacak kapsamlı bir Doğu Karadeniz kültür ve doğa turuna çıkabilir, fiziksel eforun ön planda olduğu trekking turlarını tercih edebilir ya da tek noktada sabit kalmayı, temiz hava  alarak dinlenmeyi seçerek Karadeniz’in küçük butik otellerinden birinde konaklayabilirsiniz. Önerimizden biri, Rize’deki Çamlıhemşin’de bulunan Puli Mini Otel.

18582067_1539070912789784_1085298933994470310_n

Bodrum’da klasik müziğin tadını çıkarın!

Yıllardır Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali olarak tanıdığımız festival, 13. yılında adını Bodrum Müzik Festivali’ne çevirdi. Konuklarını günbatımında ya da yıldızların altında, deniz kenarında klasik müzikle buluşturan festival, klasik müzik konserlerinin yanı sıra sinema, sanat, edebiyat etkinlikleri, çocuk ve yemek atölyeleri gibi farklı disiplinlerde deneyimler de vadediyor ve bu yıl 12- 16 Ağustos tarihleri arasında düzenleniyor. Programda Alice Sara Ott, Emma Shapplin, Fazıl Say gibi ünlü isimlerin yanı sıra Borusan Quartet, Kerem Görsev Trio, Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi önemli topluluklar da yer alıyor.

bozcaada_grapes2_1_4

Fotoğraf: boztid.org.tr

Bozcaada’da Bağbozumu tarihlerini şimdiden not edin!

Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali’nin bu yılki tarihleri belli oldu. Yazın kavurucu sıcaklarına ilaç gibi gelen buz gibi denizi ve rüzgârlı günleriyle Bozcaada’nın akla getirdiği bir diğer güzellik de şarapları. Her yıl sonbaharın ilk günlerinde kutlanan bağbozumu, bu yıl da, 8-10 Eylül 2017’de bir kültür ve sanat festivaline dönüşecek.

11958081_490542234458974_2211675629379997200_o

Fotoğraf: facebook.com/SumaBeach 

İstanbul’un beach’lerinde müzikle dolun!

Şehir dışına çıkamasanız da her fırsatta serinlemek, güneş ve denizle buluşmak için İstanbul’daki beach’lere koşanlardan olabilirsiniz ama bunu sadece doğayla baş başa kalmak için yapmadığınıza eminiz. Biliyoruz ki aynı zamanda müzik ve eğlence arayışındasınız. O zaman size önerilerimiz, 21-23 Temmuz’da Suma Beach’teki Big Burn İstanbul, 29-30 Temmuz’da Suma Beach’teki Electronica Festival, 9 Eylül’de Kilyos’taki Babylon Soundgarden.

macka5

Fotoğraf: gezentigezgin.com

Şehirden çıkamıyorsanız da şehir hayatından çıkın!

Yoğun iş temposu, ekonomik sebepler ya da türlü zorunluluklar şehirden çıkmanıza engelse de üzülmeyin. Sayıları gün geçtikçe azalsa, her geçen gün onları korumak için biraz daha mücadele vermek zorunda hissetsek de İstanbul’un sayılı parkı bir hafta sonunu güzelleştirmeye yetiyor. Atıştırmalıklarınızı, meyvenizi, şarap ya da biranızı alarak ağaçların altında sevdiklerinizle piknik yapmak ya da çimenlerin üzerine yayılıp kitabınızı okumak sizi birkaç saatliğine de olsa şehirden koparacak. Avrupa yakasından Maçka Demokrasi Parkı ya da Anadolu yakasından Fenerbahçe Parkı bunun için ideal!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN