Çöl, insan yapımı adacıklar, dev gökdelenler, AVM’ler ve nicesi. 2022 Dünya Kupası hazırlıkları ve Katar emirliğinin genel politikası kapsamında para ile yeniden kurulmaya çalışılan bir ülke… Havaalanından girişte tüm Doha için “under construction” yazılsa yeridir. Ortadoğu’nun yeni Dubai’si olma yolundaki Doha hakkındaki yazımıza buyurun bakalım.

Konum

Doha
Doha

İş seyahati sebebiyle Doha’yı görüp, orada birkaç gün geçirme fırsatım oldu. Detaylı bir gezi yazısı olmasa da izlenimlerimi paylaşacağım. Qatar Airways ile 3,5 saatlik rahat bir uçuştan sonra Hamad Uluslararası Havaalanına iniyoruz. Qatar Havayolları hem ikram, hem uçak içi eğlence hem de seyahat konforu açısından tatmin ediciydi. THY’yi hiç aratmadığını söylemek gerek.

Katar turist ziyaretleri için 15 güne kadar vize talep etmiyor. Ülkeye girişte 100 QAR (yaklaşık $27) ödeyerek giriş yapabiliyorsunuz. Havaalanı yakın zamanda yenilenmiş, oldukça büyük ve temiz. Şehre ulaşım için taksi en iyi alternatif. Katar’ın toplu taşıma sistemi yok gibi demem yanlış olmaz. Ancak 2022 hazırlıkları kapsamında yoğun bir yatırım var. Kentin büyük bölümü inşaat halinde ve sanki yeni bir şehir ortaya çıkarılmaya çalışıyor.

Hava sıcaklığından bahsetmeden olmaz. Kasım ayı ortalarına doğru 20-25 derecelerde bir sıcaklık vardı. Nisan-Eylül döneminde oldukça yüksek sıcaklıklara ulaşılıyor. Dikkate almalı.

Doha’da fazlasıyla yabancı yaşıyor. İnşaat sektörü çok aktif. Bununla birlikte Hintli, Pakistanlı ve Filipinlileri bolca görebilirsiniz. Nufüsün küçük bir kısmını Katarlılar oluşturuyor. Kıyafetlerinden kendilerini tanımak mümkün.

Doha
Doha

Doha’da diğer Arap ülkelerinden farklı olarak kadınların kapanma zorunluluğu yok. Araç kullanabiliyor ve çalışabiliyorlar. Havaalanında vize işlemlerimi Katarlı bir kadın çalışan gerçekleştirdi.

Ülkeye alkol sokmak yasak. Freeshop ve otellerde yabancı ziyaretçilerin alkol almalarına müsaade ediliyor.

Döviz alıp bozdurmak için pasaport ibrazı zorunlu. Hem kara para aklama hem de terör örgütlerine para transferinin önüne geçmek amacıyla bu uygulama yapılıyor.

Doha pek turistik bir kent değil. Aspire Zone, Eski Havaalanı, Cornishe ve Pearl bölgelerini görme fırsatım oldu. Buraların dışında da pek görülecek bir yer yok gibi.

Aspire Zone; Khalifa Stadyumu ve 300 metre yüksekliğindeki kule otel, Aspire Tower (bilinen adıyla Torch Doha) burada konumlanmış durumda. Yakınlarında Villagio AVM’yi görebilirsiniz. İtalya’da bulunan bir AVM’yi kopyalayarak birebir kopyası yapılmış.

Cornishe; Doha’nın geleneksel ve meşhur sahil yolu. Bir tarafta dev gökdelenler diğer tarafta deniz… Bu kadar sıcak bir şehirde su kenarında olmak nimet sanırım.Yürüyüş yapıp palmiyeler arasında nefes alınabilecek yegane lokasyon.

Pearl Katar; Lüks ve deniz manzaralı apartmanların ve çeşitli AVM’lerin yer aldığı Doha’nın gözde kısımlarından.

Doha
Doha

Souq Waqif; Doha’nın kalabalık ve en meşhur çarşı kompleksi. Kapalıçarşı tarzında kuyumcudan, geleneksel ürünlerin sergilendiği dükkanlara, parfümeriden, kuruyemişçiye kadar çok çeşitli yelpazede ürün bulabileceğiniz bir yer. Bunun yanında bol miktarda cafe ve restoran içerisinden zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. Arap ve dünya mutfağının birçok örneğini görmek mümkün.

Doha
Doha

Bunun dışında Doha İslami Sanatlar Müzesi, West Bay bölgesi, Silah Müzesi ve Arap Modern Sanat Müzesi görülecek yerler olarak sıralanabilir.