dolunay obruk 3

O sadece başarılı bir ses sanatçısı değil. Eğitimini Güzel Sanatlar Grafik Bölümünde tamamlamış. Bununla da yetinmeyerek sadece güzel sesim var olgusuna güvenmemiş, caz eğitimi almış. Eklemem gerekirse onun için senaryo ve dizi yazarlığından tutun da tasarım yapabilen bir illüstratör ve besteci kimliği olan çok yönlü bir sanatçı diyebilirim. Sizin de benim kadar bu sohbetten keyif almanızı umarım.

dolunay obruk 2

Müzik kariyerinize ne zaman başladınız? Müzikle ilgili yeteneğinizi ne zaman fark ettiniz?

Sanat insanın içinde kendine yer bulmuşsa ömür boyu o insanı bırakmaz. Benim de çocukluğum hep müzik ve resim çalışmalarıyla geçti. Yoğun bir müzik kültürüne sahip bir ailede halk müziği ve bağlama sesleri ile büyüdüm. Dedem TRT Ankara Radyosu müdürüydü. 14 yaşındayken ilk sahne performansımı Timur Selçuk eşliğinde yönetilen koroda İş Bankası’nın 70.yıl kutlamasında verdim. Safiye Ayla ile aynı sahneyi paylaştığımı düşündükçe çok mutlu oluyorum.

dolunay obruk 4

“Yalnızca” albümü nasıl ve ne zaman çıktı? Albümün hikayesi veya konsepti nedir?

Albümün kapak tasarımı olsun, söz müzik besteler olsun toplam 6 ay yoğun bir çalışmanın sonucunda Kasım 2014 ayında “Yalnızca” müzik marketlerde yerini aldı. “İstanbul Kafası” adlı şarkımın NTV ‘deki kültür sanat programının jeneriğinde kullanılması şarkımı ve kendimi daha geniş bir kitleyle paylaşmama fırsat tanıdı. Albümün konsepti içinde kalabalıklar içinde var olan yalnızlıkları anlatıyorum diyebilirim. “Yalnızca” diye isimlendirdim albümü. Bu bahsettiğim yalnızlık hem eril hem dişil bir yalnızlık; başka bir deyişle yalnızlığın dilinin cinsiyeti sadece tek olamaz. Çok insana ait bir duygudan bahsediyoruz. Herkes bunu biliyor, farkında olanlar da var, olmayanlar da. İçinde bulunduğumuz iletişim çağı algının sınırlarını kaldırıyor. Tüm şarkıların sözü bestesi bana ait. Müziğimle bu duyguları yansıtmayı amaçladım diyebilirim.

Neden Caz?

Albüm aslında yüzde yüz bir caz albümü değil. Çok yoğun caz soundu hakim gibi gözükse de alternatif müzik olarak tango, dünya müziği, caz hepsi iç içe geçmiş şekilde .Bu nedenle cazın yorumlamaya açık ve özgür bir müzik olduğunu düşünüyorum. Doğaçlama cazın geleneğinde var. Bu janrın müzisyeni geliştirebildiğine inanıyorum. Kendimi tekrar etmemi engelliyor.

dolunay obruk 1

Sizi ne ve kimler ilham veriyor? Sanatınızı ruhunuzu ne ile besliyorsunuz? En çok sevdiğiniz sanatçılar kim?

Sıra dışı bakış açısı olan herkes bana ilham verebiliyor. Ama tüm dünyada da sevilen beğenilen isimler arasında sanırım beni en çok Tim Burton etkiliyor. Neden diye düşündüğümde ise çok cesur olması ve gerçeği fantastik bir yaklaşımla ilettiği için diyebilirim. Bir de Tim Burton, Helena Bonham Carter, Johnny Depp üçlüsü bir araya geldiğinde nasıl güzel sanat üretebiliyorlarsa beni eserleri ile etkileyen, ilham veren başka bir üçlü daha var: Neil Gaiman, Amanda Palmer ve Dave McKean.Neil Gaiman yazar, Amanda Palmer Neil’in sözlerini ve ayrıca kendi şarkılarını söylüyor, Dave McKean ise Neil’in kitaplarının illüstrasyonlarını gerçekleştiriyor. Bu üç ismi incelemenizi öneririm. Bu arada bu seneki !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde hem Tim Burton’ın Big Eyes hem de Dave McKean’in Luna filmleri gösterilecek. McKean, ayrıca başarılı bir film yapımcısı ve prodüktör. Bu isimler dışında Birsen Tezer’i çok severek dinlerim. Patricia Barber ve İmer Demirer de bana ilham veren sanatçılar arasında. Ressam Hansen’i takip ediyorum severek. Onun algıları ortaya koyuşunu resmetmesi beni çok etkiliyor.

Bir sonraki projeleriniz nedir? En yakın sizi nerede ve ne zaman dinleyebileceğiz?

Benim aslında hep projelerim var. Müzik,mimari ve plastik sanatlardan örnekler vererek senelerdir verdiğim bir konferansı şimdi daha da detaylandırıyorum. Hikayesini yazdığım,karakterlerini çizdiğim,müzikleri üzerinde çalıştığım sahne projelerim var. Hatta çocuklar için hazırladığım ve yine sanata yönlendirecek çocuk projeleri…

Caz sanatçısı, besteci ve basçı Ozan Musluoğlu’nun My Best Friends Are Vocalists albümünde de yer aldığım için 17 Şubat Salı günü Ozan’ın daha önce birlikte sahne aldığı 12 farklı vokalle bir araya gelerek İş Sanat’da sahnede olacağız. Saat 20.00’de başlayacak konserimiz. Fatih Erkoç, Şevval Sam, Gökhan Özoğuz, Sibel Köse, Ayşe Gençer ,İlham Gençer, Bora Uzer, Ece Göksü, İpek Dinç, Meltem Ege, Sanem Kalfa ve ben. Herkesi bekliyoruz. İzleyenlere müthiş bir müzik gecesi sunacağız.