Son günlerde nereye baksanız Hollanda ile ilgili bir etkinlik görüyor ve “Türk – Hollanda Diplomatik İlişkilerinin 400. Yılı”tamlamasını sıkça duyuyorsanız, yazının başlığı size bir şeyler çağrıştırmıştır zaten. İki ülkenin ilişkilerinin 4 asırlık geçmişini kutluyor olmak, kültür ve sanat dünyası açısından da verimli oldu. Karşılıklı düzenlenen sergiler, film gösterim programları, ortak projeler, paneller ve atölye çalışmaları ile Türk sanatseverler Hollanda sanatını tanıdı, Türk sanatı Hollanda’ya tanıtıldı ve yıl sonuna kadar sürecek etkinliklerle tüm bunların devam edeceği de garantilendi. Bu yazı dizisinde geçmiş ve gelecek etkinliklerden notlar var.

La La La İnsan Adımları @ İstanbul Modern

İstanbul Modern, 16 Şubat’ta açılan sergisi “La La La İnsan Adımları” ile Rotterdam’daki Boijmans van Beuningen Müzesi koleksiyonundan bir seçkiyi İstanbul’a taşıdı. Rotterdam’daki müzenin direktörü Sjarel Ex’in hazırladığı seçki, yine kendisinin küratörlüğü ile karşımıza çıkıyor.

Sergi, adını Kanadalı çağdaş dans topluluğu “La La La Human Steps”ten alıyor. Grubun büyüleyici performansı “Amelia”dan farklı sahneler sergi alanının farklı noktalarına yerleştirilmiş iPad’ler üzerinden izlenebiliyor. Performans, insanların birbirleriyle karşılaşmalarını ve bu karşılaşmalarda duygularının nasıl yansıdığını betimliyor. Serginin ana temalarını da “Kişisel Karşılaşmalar”, “Toplumsal Karşılaşmalar” ve “Tarihteki Karşılaşmalar” gibi başlıklar oluşturuyor zaten.

Sergide 28 sanatçının yapıtları bir arada sunuluyor. Bunlar arasında 16. yüzyıla ait baskı çalışmalarından 20. yüzyıla ait video çalışmalarına ve günümüz çağdaş sanatının uç örneklerine varan bir çeşitlilik bulunuyor. Bu seçki müze koleksiyonunun zamansal, sanatsal ve biçimsel çeşitliliği hakkında fikir vermek konusunda başarılı olsa da, sergi sayıca az eser içerdiği için,  eserler arasındaki tematik bağlantıyı kurmak zorlayıcı, hatta zorlama denilebilir.

Serginin hemen girişinde yer alan iki video çalışması izleyenin farklı duygularına hitap etse de aynı etkiliyicilikte: Vito Acconci’nin 1970 tarihli “Gözbağlı Yakalama Çalışması”, video eserin adından da anlaşılacağı gibi tekinsizliği ve korkuyu tetikleyen, belirsizlikle dolu bir deneyi görüntülüyor. Bunun tam tersine Bruce Nauman’ın 1967-68 tarihli video çalışması “Bir Karenin Çevresinde Abartılı Hareketlerle Yürümek” ise yine adından anlaşılacağı gibi gerek hızı, gerekse hareketleri ile abartılı bir mükemmeliyetçilikle yürüyerek kare çizen bir adama odaklanıyor. İki video sırasıyla abartılmış bir kaosu ve abartılmış bir düzeni simgeliyor sanki.

Serginin diğer akla kazınan işleri ise Guido van der Werve’nin “Sekiz Numara, Her Şey İyi Olacak, Finlandiya, 2007” ve Aernout Mik’in “Kırılma” (2004) adlı video çalışmaları. Her ikisi de bir tür kırılmayı betimleyen bu iki videodan ilki insanın kırılmalara meydan okuyuşunu çağrıştırırken, diğeri bir kırılmanın neden olduğu ölüme odaklanıyor. Guido van der Werve’nin buz tutmuş denizin üzerinde yürüyen bir insanın ardından buzları kıra kıra ilerleyen dev gemisini görmek de, Aernout Mik’in devrilerek ortasından ikiye ayrılmış otobüsün kaza mahallini izlemek de eşit derecede etkileyici. “Kırılma”nın sergileniş şeklnin de bunda etkisi büyük.

Hollanda’dan İstanbul Modern’e gelen ve “La La La İnsan Adımları” başlığı ile sergilenen eserler ile başlayan işbirliğinin ikinci ayağı ise İstanbul Modern koleksiyonundan, çağdaş Türk sanatını temsil eden eserlerin “İstanbul Modern – Rotterdam” başlıklı sergisi ile Boijmans van Beuningen Müzesi’nde hayat buluyor. 10 Mart’ta açılan ve 3 Haziran’a kadar sürecek olan sergide Taner Ceylan, Balkan Naci İslimyeli, Sarkis ve Nil Yalter gibi birçok önemli sanatçımızın eserleri Levent Çalıkoğlu küratörlüğünde Hollandalı sanatseverlerle buluşacak.

“La La La İnsan Adımları” sergisine paralel etkinlikler kapsamında, İstanbul Modern’de çeşitli eğitim programları, atölye çalışmaları, paneller ve film gösterimleri de yer almaya devam ediyor.

“La La La İnsan Adımları”, 6 Mayıs 2012 tarihine kadar görülebilecek.

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?