Son günlerde nereye baksanız Hollanda ile ilgili bir etkinlik görüyor ve “Türk – Hollanda Diplomatik İlişkilerinin 400. Yılı”tamlamasını sıkça duyuyorsanız, yazının başlığı size bir şeyler çağrıştırmıştır zaten. İki ülkenin ilişkilerinin 4 asırlık geçmişini kutluyor olmak, kültür ve sanat dünyası açısından da verimli oldu. Karşılıklı düzenlenen sergiler, film gösterim programları, ortak projeler, paneller ve atölye çalışmaları ile Türk sanatseverler Hollanda sanatını tanıdı, Türk sanatı Hollanda’ya tanıtıldı ve yıl sonuna kadar sürecek etkinliklerle tüm bunların devam edeceği de garantilendi. Bu yazı dizisinde geçmiş ve gelecek etkinliklerden notlar var.

Rembrandt ve Çağdaşları @ SSM

Kuşkusuz Hollanda adını duyunca İstanbul’da akla gelen ilk etkinlik şu sıralar Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki “Rembrandt ve Çağdaşları” sergisi. Sergi, Rijksmuseum ve birçok özel koleksiyondan 59 sanatçıya ait 74 tablo, 19 desen ve 18 objeyi bir araya getiriyor.

Yaz aylarına kadar devam edecek olan “Rembrandt ve Çağdaşları”, klasik sanat sevenlerin kaçırmaması gereken bir sergi olarak hem Hollandalı ustaların ışık kullanımındaki başarıyı gözler önüne seriyor, hem de bir tarih dersi niteliğinde. Diğer yandan serginin sanat pazarlaması konusundaki başarısını da incelemek gerek. 100’den fazla eserin bulunduğu sergide Rembrandt’a ait olan eser sayısı 10’u geçmezken sergide bu büyük sanatçının ismini kullanmak içeriyi son zamanlarda gördüğüm en kalabalık sergi haline getirmeye yetmiş.

Girişte Hollandalı zenginlerin portreleri ile karşılaşılan sergi, ilerlendikçe 17. yüzyıl Hollandası’nın günlük hayatını ve tarihini anlatan bir kitaba dönüşüyor. Şehir hayatı, taşra hayatı, natürmortlar, donanma ve ticaret temalı bölümlerdeki eserler ve detaylar çok şey anlatıyor. Diğer yandan bazı eserlerin yanında eserin içindeki objelerin aynı döneme ait benzerlerinin sergilenmesi tabloları somutlaştırıyor. Sergiye adını veren Rembrandt Harmensz van Rijn eserlerinin dışında özellikle Johannes Vermeer’in “Aşk Mektubu” tablosu ve Hollanda Sanatı’nın Altın Çağı’nın bir başka büyük ressamı Jan Steen’in eserleri dikkat çekiyor.

Sergiye paralel etkinlikler, yalnızca resim sanatına değil, Hollanda tarihi ve kültürünün farklı yönlerine odaklanacak şekilde belirlenmiş. Mimarlıktan çiçekçiliğe, müzikten resme değişik konulardaki konferanslar ve seminerlerin yanı sıra Peter Webber’in 2003 yapımı Girl with the Pearl Earring filmi de birden fazla gösterimi ile sergiye eşlik ediyor.

“Rembrandt ve Çağdaşları”, 10 Haziran 2012 tarihine kadar görülebilecek. Her Cumartesi ve Pazar günü 11:00 ve 14:00’da ücretsiz rehberli turlar olduğunu da hatırlatmak gerek.

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?