Dövme ilk başladığınızda çok masum görünen ve sadece vücutta bir değişiklik yaratmak tatmini ile başlar ve bir bakmışsınız ki kendinizi durduramayıp nicelerini vücudunuzda sergilemeye başlamızsınız… Dünya da ki birçok festivalde seçilen “Dövme Kraliçeleri” ile birlikte yurt dışından ve Türkiye’den katılan dövme sanatçılarını görebileceğiniz 3. İstanbul Tattoo Convention 19-21 Eylül aralığında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde yapılıyor. Organizasyon Golden Arrow Tattoo & Piercing ekibine ait! Bu ekibin kurucusu Şener Öner ile dövme sektörü hakkında mini bir röportaj yaptık…

3. İstanbul Tattoo Convention

Türkiye’de Dövme Festivali nasıl başladı?

Yurtdışında birçok ülkede yapılan organizasyona “Golden Arrow “ markası ile yıllardır katılımcı olarak gidiyorduk. Her gittiğimizde bu etkinliğin Türkiye’de de yapılması gerektiğini konuşuyorduk. 2011 Yılında artık zamanının geldiğini, şartların oluştuğunu düşündük ve yakın arkadaşımız olan Berlin Tattoo Convention’un organizatörü Frank Weber ile temasa geçtik ve fikrimizden bahsettik. Bu fikri çok beğendi ve bize her türlü desteği vereceğini söyledi. Bu bizi oldukça cesaretlendirdi ve Kadıköy Halk Eğitimi Merkezinde bu organizasyonu yapmaya karar verdik. Yurt içi ve yurt dışından birçok dövme sanatçısı da bize güvenerek destek verdi ve ilk organizasyonumuzu gerçekleştirdik. Berlin Tattoo Convention’un danışmanlığını ve desteğini almasak böyle bir organizasyona cesaret edemezdik. Bu yıl Berlin Tattoo Convention’un 24.ncüsü yapıldı.

Türkiye’de kaygılarınız var mıydı ilgi açısından festival için?

Festivale ilgi olacağından hiç şüphemiz yoktu; ancak yeterli medya desteği alabileceğimiz hususunda tereddütlerimiz vardı. Ama korktuğumuz gibi olmadı tüm medya kuruluşları tahminlerimizin çok üstünde ilgi gösterdi. Bu da bizi ziyadesiyle mutlu etti tabii ki.

3. İstanbul Tattoo Convention

Dövme bir tutku mudur?

Bu bakış açısıyla alakalı; benim ve bu mesleğe gönül vermiş birçok arkadaşımın en büyük aşkı ve tutkusu dövmedir diye düşünüyorum. Dövme parasını ödeyip öldüğünüzde yanınızda götürebileceğiniz yegâne şey. Bir de şu var ki pigmentler sizin bedeninizde anlamlı hale geliyor ve sizinle yaşıyor bu düşünce bile dövmeye tutkuyla bağlanmak için bir sebep oluşturuyor bence.

Siz bu tutkunun yapımcısısınız. Bu size ne hissettiriyor?

Dövme yapmak bu mesleği seven birisi için vazgeçilmez bir duygu. İnsan her yaptığı dövmede değişik hazlar yaşıyor. Her dövmenin başlangıcı ve bitimi en heyecan verici anları ve inanılmaz keyifli. Bir dövmeci bu hazzı yaşamıyorsa heyecanını ve yaratıcılığın kaybetmiştir bence..

Dövme yaparken karşınızdakinin canının yanması gibi olumsuz durumlar sanatınızı etkiliyor mu ?

Dövmede dövmeciyi en çok fiyat pazarlığı ve kararsızlık yoruyor bence, bunun dışında dövme yaptıranın canının yanması eğer çok abartılmadıysa motivasyonu bozan bir etken değil. Zaten bu bizim mesleğimizin doğasında var. Bazen bu durumu abartarak çağrından çıkaranlarda olmuyor diyemem. Bunun için en iyi çözüm dövme yaptıranın arkadaşını veya sevgilisini odadan çıkarmak oluyor. Çünkü odada kapris yapacak kimse kalmayınca yapılan kaprisinde bir anlamı kalmıyor.

3. İstanbul Tattoo Convention

En çok yapmaktan zevk aldığınız dövme hangisiydi?

Golden Arrow olarak bizim en keyifle yaptığımız dövmeler; hikâyesi olan özel tasarladığımız dövmeler oluyor. Bu tip çalışmalar hem tasarım aşamasında hem de uygulama aşamasında çok daha keyifli oluyor. Bizim müşteri profilimiz den bu tarz talepler geliyor. Bu bakımdan yaptığımız işten çok mutluyuz ve kendimizi şanslı hissediyoruz. Bir insanın sevdiği, tutkuyla bağlandığı bir işi yapması ve bu işi yaparak hayatını idame ettiriyor olması kadar büyük bir şans yok…

3. İstanbul Tattoo Convention

3. İstanbul Tattoo ConventionKime dövme yapmak ve nasıl bir şey yapmak isterdiniz?

Ne yaptırdığını bilen, tarzı olan birisine dövme yapmak çok daha keyifli oluyor. Bu tarz müşterilere çalışmak bizi daha mutlu ediyor. Dövme yaptıranın ne istediğini bilmesi ve yaptırdığı dövmenin kendisi için bir anlamı olması ünlü olmasından çok daha önemli bence. O açıdan baktığımızda biz zaten istediğimiz insanlara dövme yapıyoruz; bizi tercih ettikleri ve güvenleri için onlara minnettarız.

Kendinize de yaptınız mı?

İlk dövmemi kendime yapmıştım; birçok dövmecide benim gibi yapmıştır sanırım. Ancak bunu çok keyifli ve kolay bir şey olduğunu söyleyemem.

Dövme festivalinin vazgeçilmezi nedir?

Biz yaptığımız organizasyonlarda kaliteyi ön planda tutan, işini iyi bilen ustalarla çalışmak bizim vazgeçilmezimiz. Organizasyona başladığımızdan bu güne kadar her bakımdan kaliteyi ön planda tutuyoruz. Bu yılda organizasyona katkıda bulunmak üzere Avrupa’nın en tanınmış 3 Tattoo Modeli Kim Nova; Alice De ve Vicky Nguyen bizlerle olacak. Bildiğiniz gibi Festival esnasında çeşitli dallarda dövme yarışmaları yapıyoruz ve festivalimizin dövme kraliçesi seçiyoruz. Bu yıl İstanbul Tattoo Convention çok keyifli ve çekişmeli geçecek diye düşünüyorum.

www.tattooconvention.com.trwww.goldenarrow.com.tr

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN