Dragon Boat Festivali veya Duanwu Festivali olarak da geçen bu festival, geleneksel Çin takvimine göre 5. ayın 5. gününde kutlanıyor; bu seneyse 25-27 Haziran tarihlerinde gerçekleşiyor.

Dragon Boat Festivali
Dragon Boat Festivali | Fotoğraf: Taiwan Scene

Dragon Boat Festival

Binlerce yıldır festival, zongzi (bambu veya kamış yaprakları kullanılarak oluşturulan piramidin içine konmuş yapışkan pirinç yemeği) ve ejderha botları yarışları ile kutlanıyor. Festival, özellikle birçok nehir ve gölün bulunduğu güney bölgelerde hazırlanan ejderha botu yarışları ile ünlü hale geldi. Bu yarışlar, bir nehirde intihar ettiği söylenen Qu Yuan’ın ölümüne ithaf ediliyor. En meşhur ve bilinen bu hikaye harici farklı iki efsane daha bulunuyor. Eski inançlara göre bu ayın her zaman şanssız olduğu kabul edilirmiş ve doğal afetlerin, hastalıkların kolayca ortaya çıktığına inanılırmış. Kötü enerjiyi kovmak, talihsizliklerden kaçınmak için insanlar küçük kokulu torbalara özel güçlü kokulu otlar, baharatlar veya çiçekler koyarak kapılarına asarlarmış. Bu kokulu torbalara henüz rastlamadıysam da birçok yerde zongzi yapan kadınlar gördüm, aynı bizdeki yaprak sarması gibi sardıklarını ve bambuların içini doldurduklarını düşünün, şeklini piramit olarak hayal edin! 🙂

Qu’nun Hikayesi

 Aynı zamanda şair de olan Qu Yuan
Aynı zamanda şair de olan Qu Yuan | Fotoğraf: theepochtimes

Qu, günümüzdeki Hunan ve Hubei bölgelerinde yer alan Chu İmparatorluğu’nda yüksek mevkide yer alan bir devlet adamıymış. Sadık ve saygın birisi olan Qu, aynı zamanda devleti için barış ve refahtan yanaymış. Ancak, kralın Qin İmparatorluğu’yla müttefik olma planlarına karşı çıktığında, mahkeme tarafından farklı bir kente sürülmüş. Ayrıca yozlaşmış ve dürüst olmayan kişiler tarafından da kötülenmiş. Ülkenin kötü yönetimin ve yozlaşmış kişilerin elinde olduğunu gören Qu, eline büyük bir taş hatta kaya alarak Çin takvimindeki 5. ayın 5. gününde Miluo Nehri’ne atlamış ve boğularak ölmüş. Yakındaki balıkçılar durumu fark ederek onu kurtarmaya çalışmışlar ancak başarılı olamamışlar. Vücudunu nehirde rastlamamışlar bile. Belli bir süre sonra müttefik oldukları Qin devleti tarafından bölgeleri işgal edilmiş.

Neden Zongzi Yeniyor?

Zongzi
Zongzi | Fotoğraf: Okonomi Kitchen

Qu’nın ölümü için yas tutan Chu halkı, her yıl ruhunu beslemek adına nehre tam da intihar ettiği gün pirinç atmışlar. Ancak rivayete göre bir yıl Qu’nun ruhu ortaya çıkmış ve yas tutanlara nehirdeki büyük bir yaratığın pirinçlerini çaldığını söylemiş. Daha sonra onlara pirinci ipekle sarmalarını ve nehre atmadan önce beş farklı iplikle bağlamalarını tavsiye etmiş. Günümüze kadar gelen zongzi’nin Qu’nun pirinçlerini sembolize ettiği yazılanlar arasında yer alıyor. Geleneksel Çin yemekleri arasında zongzi mutlaka karşınıza çıkıyor. Komşumuz hazırlarken ben de videosunu çektim, Instagram’da yer alıyor. Tarifi merak edenler buraya!

Bir diğer yazılan da pirinci balıklar yesin, Qu’nun bedeni rahat etsin ve balıklar tarafından yenmesin.

  Bizim evin girişindeki komşulardan biri zongzi hazırlığında
Bizim evin girişindeki komşulardan biri zongzi hazırlığında | Fotoğraf: Selin Mutafoglu

Neden Ejderha Bot Yarışları Yapılıyor?

Halk, Qu’yu bulmak ve kurtarmak için botlarla nehirde kürek çekmiş. Sonraki yıllarda da yine aynı günlerde en azından bedenini bulmak için kendi aralarında kürek çekmeye devam etmişler ve bu geleneksel bir olaya dönüşmüş. Yarışlar sonrasında sezonluk hazırlanan realgar şarabı içiliyor. 

Kapak fotoğrafı: Rompa Group

İlginizi çekebilir: Selin Mutafoğlu’dan 2020 Çin Yeni Yılı