Noel ve Yılbaşı Hristiyanlar için yılın en kutsal dönemi. Bununla beraber Noel’e ait bazı simgeler ve ritüeller dini boyutunun çok ötesinde geçmiş, küresel kültürün ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Dolayısıyla Dubai gibi dünyanın en kozmopolit şehrinde yaşayan yaklaşık %25 Hristiyan dışında kalan farklı inanç gruplarından insanlar da yılın bu dönemini bir festival gibi kutlaması son derece normal. Şehrin yaklaşık %55’inin Müslüman olmasına karşın ne medyada ne de kamuoyunda bu kutlamalara dair bir tartışma olmadığını ve şehrin bir bütün olarak bu kutlamalarda yer aldığını da bir not olarak düşmek isterim.

Fotoğraf: unsplash.com/@cmophoto

Avrupa’nın pek çok şehrinde Noel pazarlarını ziyaret ettim. Noel pazarları benim için başlı başına bir seyahat nedenidir. Sadece Noel  pazarları dolayısıyla gittiğim şehirler var. Hemen her Noel pazarı ziyaretimde eksi derecelerde, gecenin ayazında jilet gibi soğuğunun altında senenin bu döneminin çok özel ruhunu ve atmosferini  hücrelerime kadar hissettim. Dünya üzerinde en sevdiğim iki şehir olan Viyana ve Prag’ın pazarlarda eldivene rağmen ellerimi soğuktan hissetmeyinceye kadar vakit geçirdim. Budapeşte’de bir anda çigan müziği eşliğinde dans eden genç bir grubun ortasında kaldığımda grubun beni aralarına alıp dansa zorla katmaları, ki kendi düğünüm de dahil topluluk içinde ilk ve tek dans edişimdir, sonrasında dakikalarca dans ettim. Viyana, Prag,  Bratislava, Budapeşte, Berlin, Köln, Bonn, Zürih, Bologna, Milano, Reggio Emilia, Lyon,  Nice, Kopenhag, Stokholm,  Brüksel, Nice…. Ve daha bir sürü şehirde geçirdiğim noel pazarları güzel birer anı olarak kişisel tarihimde yerlerini aldılar

Covid-19 Pandemisi ile başlayan yasaklardan bu yana Avrupa’da herhangi bir Noel pazarına gidemedim. Seyahatlerin yeniden başlamasından bu yana hiçbir seyahatim Noel dönemine denk gelmedi. Noel pazarlarına olan hasretimi aynı atmosferi ve deneyimi sağlamasa da Dubai’de gidermeye çalışıyorum.

15 Aralık itibariyle Dubai’de Noel/yılbaşı pazarları açılmaya başladı. Pek çok kişi için bir oksimoron gibi gözükebilir ama  işin aslına ve tarihine baktığımızda durumun tam da öyle olmadığını görmek mümkün. Dubai’de Noel kutlama geleceği, 1960lar’a, henüz Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurulmadığı ve Dubai’nin İngiltere’ye bağlı otonom bir emirlik olduğu dönemlere kadar gidiyor. Dubai bir ticari merkez olarak gelişmeye başladıktan sonra emirliğe gelen katoliklerin sayısında bir artış olunca dönemin emiri Şeyh Rashid’in bağışladığı arazide St Mary Kilisesi adında bir kilise inşa ediliyor. Şeyh Rashid, aynı zamanda Dubai’deki tolerans ve hoşgörü ruhunun bir simgesi olarak kilisenin çanlarını da hediye ediyor. Öte yandan Kilise cemaatinin uzun zamandır bir üyesi olan  ve 1977’den bu yana Dubai’de yaşayan Hintli Joseph James The National Gazetesi’nde verdiği röportajda o yıllarda Noel’in kilise içinde ve bahçesinde sınırlı bir şekilde kutlandığını; şehrin herhangi bir bölgesinde bir Noel Ağacı görmenin mümkün olmadığını, hatta dönemin tek medya aracı olan radyonun da Noel’den bahsetmediğini söylüyor.

Fotoğraf: unsplash.com/@good_citizen

1980’lerle beraber büyüyen cemaat yeni bir kiliseyi zorunlu kılıyor. Eski kilisenin olduğu yere aynı adla daha büyük bir kilise inşa ediliyor ve Noel kutlamaları eskiye göre artan nüfusa da bağlı olarak daha kapsamlı bir hal alıyor. Özellikle beş yıldızlı otellerde Noel ve Yılbaşı partilerinin düzenlenmeye başlaması Dubai’deki Noel kutlamaları için bir milat kabul edilebilir. 1990ların sonuna gelindiğindeyse Noel artık tüm şehirde, şehrin farklı bölgelerinde bir festival şeklinde süslemeler ve etkinliklerle kutlanmaya başlıyor ve kutlamaların görkemi ve sayısı artarak bugüne geliniyor. Günümüzdeyse Noel’in havanın yılın en güzel olduğu bir döneme denk gelmesi ve özellikle akşamdan itibaren açık havada dolaşmaya izin vermesinin de etkisiyle Noel Pazarları Dubai’de Noel ve yeni yıl kutlama ritüelinin önemli bir unsurunu oluşturuyor.

Noel ve Yılbaşı hristiyanlar için yılın en kutsal dönemi. Bununla beraber Noel’e ait bazı simgeler ve ritüeller dini boyutunun çok ötesinde geçmiş, küresel kültürün ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Dolayısıyla Dubai gibi dünyanın en kozmopolit şehrinde yaşayan yaklaşık %25 Hristiyan dışında kalan farklı inanç gruplarından insanlar da yılın bu dönemini bir festival gibi kutlaması son derece normal. Şehrin yaklaşık %55’inin Müslüman olmasına karşın ne medyada ne de kamuoyunda bu kutlamalara dair bir tartışma olmadığını ve şehrin bir bütün olarak bu kutlamalarda yer aldığını da bir not olarak düşmek isterim. Gelelim Dubai’deki Noel Pazarlarına…

Dubai’de Noel Pazarları

medinat-jumeirah
Medinat Jumeirah | Fotoğraf: Bülent Tunga Yılmaz

Madinat Jumeirah

Ortadoğu Mimarisi’nin ilginç  bir örneği olan ve daha çok turistlere yönelik dükkanlar yanında şehrin bazı önemli restoranları ile TODA Dijital Sanatlar Galerisi ve Tiyatrosu’na da ev sahipliği yapan kanal üzerine kurulu Madinat Jumeirah’ın bahçesinde kurulan Noel Pazarı belki de Dubai’nin en popüleri. Özellikle hafta sonları klişe tabirle iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık oluyor.

Winter City

Geçen sene Noel Baba ve Elfler gösterisi o kadar tuttu ki bu sene de Winter City içinde yer alan Expo City’de kurulan dev Noel Ağacı’nın etrafında daha bir görkemli düzenlenen bu gösteri dışında, özellikle çocuklara yönelik farklı etkinlikler canlı bir Noel atmosferi sunuyor.

kerem-4
Kerem’in karsız yılbaşlarından biri | Fotoğraf: Bülent Tunga Yılmaz

Winter Garden

Al Habtoor City içinde kurulan Winter Garden, Avrupa’daki benzerlerinde olduğu gibi sabun ve parfüm yapımı gibi etkinlikler  ve özel Noel Korosu’nun konserleriyle zenginleşen bir başka popüler Noel pazarı.

Winter Wonderland at Festival Bay

Festival City Alışveriş Merkezi’nde yer alan Winter Wonderland, Noel’e özgü çizgi film ve çizgi roman karakterinin ev sahipliği yaptığı, bol bol alışveriş olanağı sunan bir Noel Pazarı. Özellikle çocuklara yönelik adeta büyüleyici etkinlikleriyle çok çekici bir hale gelen Winter Wonderland benim gibi Noel pazarlarında etkinlik değil atmosfer tercih edenler için itiraf edeyim pek çekici değil ama 10 yaşından küçük bir çocuğunuz varsa tüm günü orada geçirmek isteyeceği garanti.

Winter District  at Emirates Towers

dubai-noel-pazarlari
Dubai’de Noel Pazarları | Fotoğraf: Bülent Tunga Yılmaz

Emirates Towers’da, Museum of Future’un tam önüne, Dubai’nin en canlı merkezlerinden biri olan ve benim çok sevdiğim bölgelerden birine (Daha önce hakkında yazdığım Dubai Saat Haftası da burada gerçekleştiriyor) kurulan Winter District Dubai pazarları içinde belki de kurulduğu yer itibariyle en Avrupa hissini yaratanı.

Nakheel Festive Celebration

img_1111-copy
Noel Ağacı | Fotoğraf. Bülent Tunga Yılmaz 

Bu yıl Noel etkinlikleri bizim semte de uğradı. Palm Jumeirah’da, Dubai’nin en güzel parklarından biri olan Al İttihat ile Nakheel Alışveriş Merkezi ve St.Regis Palm arasındaki bahçede günlük bir etkinlik olarak organize edilen Festive Celebration bir güne hem bir Noel pazarını hem de konserleri, çocuklara yönelik atölyeleri, dans gösterileri ve yiyecek-içecek çeşitleri ile görkemli bir partiyi sığdırmayı başardı. 

Kapak Fotoğrafı: Bülent Tunga Yılmaz

İlginizi çekebilir: Bülent Tunga Yılmaz’dan Dubai Saat Haftası