Yeni yıla nerede gireceksiniz? Dublin, yılın her döneminde olduğu gibi, yılbaşında da #TheIrishSpirit’in paylaşımcı ve yaratıcı ruhunu sokaklara taşıyor. Müzikle, sanatla, renkli ışıklar ve etkileyici gösterilerle dolu, unutulmaz bir kutlama için hazırsanız, yeni yıla Dublin’de girmek için bu 3 neden sizin için yeterli olacak:

Dublin’de Yılbaşı

Dublin New Year’s Festival: Müzik ve konserler

youtube play youtube play

Dublin, her yıl 30 Aralık – 1 Ocak aralığında kesintisiz süren New Year’s Festival sırasında müzik, dans, tasarım ve sanatla dolup taşıyor. Dublin’i festival sırasında ziyaret ederseniz, binaları daha renkli, sokakları daha aydınlık bulmanız için her şey düşünülmüş. Festivalin en önemli etlinliği, the 3Countdown ConcertCustom House Quay‘de, 31 Aralık gecesi 20.00’de başlayıp yeni yıla geri sayarak sonlanıyor. the 3Countdown Concert sahnesinde her yıl birbirinden önemli isimler yer alıyor. 2018’in son gecesinde sahnede görebilecekleriniz arasında Coronas, Fatboy Slim, Kila, Ryan Sheridan ve Little Hours gibi isimler var. Bu dev konserin hemen ardından herkes sokaklarda dans etmeye başlıyor ya da şehrin herhangi bir köşesindeki favori pub’ına doğru yola koyuluyor. Bu dev konserin hemen ardından herkes sokaklarda dans etmeye başlıyor, çünkü Sokak Festivali başlamış oluyor. Şehrin belirli bir bölgesindeki tüm sokaklar, farklı türlerde müzik yapan bağımsız müzisyenleri konuk eden mini-sahnelerle doluyor. Günümüz alternatif ya da geleneksel İrlanda müziğinin birçok örneğini bir arada dinlerken, kalabalığın ortasında özgürce dans etmenin ve gerçek anlamda bir kutlama yapmanın tadını çıkarıyorsunuz. Soğuk sizi korkutmasın; ne de olsa geceyi bir pub’da sonlandıracak, İrlanda viskisi ve The Irish Spirit’in eşsiz ruhuyla ısınacaksınız.

İlginizi çekebilir: John Jamie’den “The Irish Spirit: Dublin’in Sosyal, Cool ve Eğlenceli Ruhu!”

15 yıldır her salı gecesi düzenlenen konser serisi The Ruby Sessions da festival sırasında iki gece üst üste, 30 ve 31 Aralık geceleri, Smock Alley Theatre‘da muhteşem performanslara ev sahipliği yapıyor. Konuklar son dakikaya kadar gizli tutuluyor ama geçtiğimiz yıllardaki sürprizlerden bazılarının Ed Sheeran, Paulo Nutini, Mumford & Son ve Damien Rice gibi isimler olduğunu söylemek, nasıl bir şey beklemeniz gerektiği konusunda size biraz fikir verecektir!

Dublin New Year’s Festival: Işık ve renk

dublin yilbasi – handluggageonly.co.uk

Fotoğraf: handluggageonly.co.uk

Tüm şehri aydınlatan bir gösteriye dönüşen büyüleyici etkinlikler de yılbaşını Dublin’de geçirmek isterseniz parçası olabileceğiniz güzelliklerden biri. Işık gösterileri, the 3Countdown Concert’ın hemen öncesindeki geçit töreniyle başlıyor. Dublin sokakları rengarenk kostümler giymiş dansçılarla, trapezcilerle ve renkli fenerlerle yürüyen binlerce insanla doluyor. Siz de sokaklarda dağıtılan fenerlerden birini kaparak bu gösterinin bir parçası olabilirsiniz çünkü #TheIrishSpirit paylaşmayı ve katılmayı gerektirir!

Dublin’in ikonik ve tarihi binalarını canlandıran Luminosity adlı 3 boyutlu ışık şovu, bambaşka bir Dublin görmenizi sağlıyor. Liffey Lights Midnight Moment ise ışık, lazer ve suyun uyumuyla geceyarısı gökyüzünü aydınlatan bir gösteri. Yeni yıla en heyecan verici şekilde geri saymanız için tüm şehri aydınlatan bu etkinlik, danslarla, dj performanslarıyla ve perküsyonla daha da renkleniyor.

The Irish Spirit sokaklarda

IMG_9347

Yılbaşında ya da yılın herhangi bir anında… Yansımalarını şehrin duvarlarındaki graffitilere bakarken, İrlanda pub kültürünü en iyi şekilde temsil eden Dublin publarında viskinizi yudumlarken görebileceğiniz The Irish Spirit, daima sokaklarda. Ama yılbaşı bunun belki de en çok hissedildiği anlardan biri. Çünkü festivalin üç günü boyunca sanatçılar, şairler, hip-hopçılar, müzisyenler ve komedyenlerin İrlanda kültürünün farklı alanlarını yansıttığı performansları şehrin tüm sokaklarına yayılıyor. Bunu mutlaka not alın; Temple Bar ve çevresi, yılbaşını geçirebileceğiniz en keyifli bölgelerden.

Yılbaşında büyülü bir #TheIrishSpirit deneyimi yaşamak isteyenler, bir an önce Dublin’e biletlerinizi alın ve İrlanda viskiniz ile biranızı unutmayın! Yüzyıllardır sanatçılara, özgür ruhlara ve yenilikçi zihinlere ilham vermiş The Irish Spirit, bırakın bu kez de yeni yıl kararlarınızı gerçekleştirmek için size ilham versin!

New Year’s Festival Dublin: Websitesi | Facebook | Instagram